Рубрика «Погляд»
Американські конгресмени впритул наблизилися до змін у законопроекті про військову політику, які дозволять поставити Україні бронебійні системи, гранатомети і боєприпаси. Ці зміни вже схвалені палатою представників і чекають голосування в сенаті, де склалася сильна двопартійна коаліція на їхню підтримку. Але навіть якщо вони будуть проголосовані, це ще не означає, що Україна таку зброю отримає. Президент Барак Обама поки що не міняв своєї позиції стосовно таких поставок. І навряд чи він змінить її сьогодні, коли у Вашингтоні домагаються єдиної позиції США і Євросоюзу стосовно дій Росії.
Єдине, що можна сказати з упевненістю – так це те, що позиція конгресменів вже сама по собі є допомогою Сполучених Штатів Україні. І ось чому.
Для європейських країн, які побоюються поставок летальної зброї, стає ясно, що альтернативою таким поставкам може бути тільки спільна позиція щодо Путіна і більш суворі санкції. Сподіваюся, що в найближчі місяці ми не побачимо колабораціоністів у лавах Європейського союзу. А це важливо, тому що посилення санкцій є серйозним ударом по економіці агресора.
Позиція Конгресу США допомагає зберегти українську тему як важливу частину американської передвиборної кампанії. Причому зрозуміло, що зайняти більш суворішу позицію стосовно Путіна доведеться не тільки республіканським, а й демократичним кандидатам. У Вашингтоні поступово зникають розбіжності серед представників політичного істеблішменту. Головне, що буде відрізняти, наприклад, Гілларі Клінтон від Джеба Буша – це рівень суворості.
Така позиція стане важливим сигналом для Путіна. Якщо він справді хоче про щось домовлятися із Заходом, йому варто домовитися з Обамою. Поки Обама ще президент. Тому що у наступного глави американської держави просто не буде існувати можливостей для такої домовленості. Але це і сигнал для російської політичної еліти у випадку, якщо Путін виявиться не здатний до жодних компромісів. У такому випадку від нього краще позбутися ще до президентських виборів у США. І це останній шанс продовжити життя російської клептократії.
Так що не можна сказати, що Конгрес ухвалює закони «просто так»: це саме той випадок, коли закон, навіть не перетворюючись на такі важливі для української армії гранатомети і боєприпаси, визначає політичну тенденцію. В умовах глобального протистояння політична тенденція нерідко є важливішою за гранатомет.
Віталій Портников, журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода