Сімферополь – Поява у ЗМІ списку осіб, яких можуть притягнути до відповідальності за організацію Євромайдану в Криму, викликала широкий резонанс. Спостерігачі вважають, що події півторарічної давності можуть обернутися черговою гучною кримінальною справою, в рамках розслідування якої низка кримських активістів ризикує опинитися на лаві підсудних. Деякі фігуранти так званого «списку Поклонської», до яких звернулися Крим.Реалії, по-різному поставились до наявності своїх прізвищ у ньому.
Нагадаємо, кілька днів тому на сторінці в Facebook користувача «держслужбовця Наталії Поклонської» з'явилась заява про те, що встановлені імена та прізвища всіх «командирів», які збирали прихильників Євромайдану в Криму та організовували їх відправку до Києва.
«Справу веде Слідчий комітет Російської Федерації у Республіці Крим. Імена всіх цих людей поки розголошуватися не будуть в інтересах слідства, але у Слідчого комітету велика доказова база їх провини. Серед командирів Майдану є як кримчани, так і жителі України, – йдеться у повідомленні. – Всі вони віддавали незаконні накази атакувати з ланцюгами, палицями і коктейлями «Молотова» співробітників «Беркута». Як тільки будуть зібрані всі докази, справа буде передана до суду».
Люди, про яких ідеться, поки ще не затримані, але «покарання для них буде невідворотним – всі вони незабаром опиняться на лаві підсудних», йдеться в заяві.
Напередодні Крим.Реалії опублікували фото списку, в якому фігурує близько 50 осіб. Більшість із них – кримчани, при цьому частина людей вже більше року перебуває за межами півострова.
Смедляєв: Ми переживемо ці тяготи
Яка була реакція тих, хто опинився у так званому «списку Поклонської», з'ясовували Крим.Реалії.
Член Меджлісу кримськотатарського народу, керівник відділу зовнішніх зв'язків представницького органу Алі Хамзін, зазначений у списку як учасник масових акцій протесту, а також людина, яка «підтримувала опозицію», вважає, що складання подібного роду списків – це «очікувані дії ФСБ та прокуратури Росії в Криму після їх незаконних переслідувань кримських татар, пов'язаних з мітингом біля парламенту Криму 26 лютого 2014 року, зокрема, заступника голови Меджлісу Ахтема Чийгоза та інших».
«Ці списки – явний приклад збочення в правовій практиці ФСБ та прокуратури Росії в Криму. Вони елементарно незаконні», – наголосив Хамзін.
Голова ЦВК Курултаю кримськотатарського народу, активіст національного руху Заїр Смедляєв, позначений у списку також як учасник масових акцій на Майдані в Києві, не здивувався, коли побачив у ньому своє прізвище. Він зізнається, що знав про це кілька місяців тому.
«Я би засмутився, якби мого прізвища там не виявилося, – пожартував Смедляєв. – На моїй сторінці в Facebook фотографії з Майдану. Так, я брав участь в акціях протесту на Майдані. Я це не приховував і приховувати не збираюся».
Опублікований в ЗМІ список учасників акцій протесту в Києві він називає «різношерстим». «У цьому списку різні фігуранти: ті, хто виїжджав на Майдан, там само є і ті, хто підтримував Партію регіонів».
Він не виключає, що «до багатьох учасників цього списку можуть бути застосовані репресії». «Те, що зараз відбувається, не вкладається ні в які правові рамки. Ні розслідування тих подій, які відбулися на Майдані, ні тих подій, які були 3 травня, 26 лютого (2014 року, – авт.), в принципі під собою не мають ніякої правової бази. Тому сьогодні говорити про те, що силовики будуть стояти на боці закону, на жаль, не доводиться. Навпаки, вони будуть стояти на стороні беззаконня», – додав Смедляєв.
Your browser doesn’t support HTML5
На питання, чи не збирається він залишити Крим через можливе переслідування або тиск з боку правоохоронних органів, Смедляєв відповів негативно: «Мої батьки стільки років поклали на справу повернення до Криму! І коли ми так важко, але повернулись до Криму, залишати його, я вважаю, напевно, зрадою. Наш народ переживав різні періоди: і після революції, коли була Червона Армія, і пограбування мирних жителів, і білогвардійців, і голодомор. Потім була німецька окупація, і її пережили, і комуністичний режим. Я думаю, ми всі разом на рідній землі переживемо і ці тяготи».
Арунян: Особливої трагедії для себе не бачу
Кримський журналіст Олексій Арунян, який переїхав із Криму до Києва, зазначений у списку також як учасник масових акцій протесту. Відзначимо, що в період подій на Майдані в Києві в Криму з'явилися листівки з його зображенням і підписом: «Зрадник Криму», «Підтримує злочинний Майдан».
Олексій зазначає, що ще восени минулого року за адресою в Сімферополі, де він проживав раніше, прийшла повістка зі Слідчого комітету Російської Федерації. «Я викликався на допит як свідок у справі про нанесення тілесних ушкоджень співробітникам «Беркута». Мене це здивувало, адже я не був учасником Євромайдану і маю слабке уявлення про те, яким чином співробітникам «Беркута» наносилися тілесні ушкодження», – повідомив журналіст.
Список «складався наспіх» і відповідальні за нього «особливо не сильно старалися»Олексій Арунян
Арунян вважає, що поява його прізвища в цьому списку пов'язана з тим, що він займався громадською діяльністю упродовж багатьох років і брав участь у різних громадських кампаніях із захисту прав студентів і в соціальних акціях.
«Мабуть, я був у якихось списках СБУ, ці списки перекочували в список учасників Майдану. Хоча я жодного прямого відношення до Майдану не маю», – підкреслив він.
Він також вважає, що цей список «складався наспіх» і відповідальні за нього «особливо не сильно старалися». «Наприклад, я зазначений там як журналіст газети «События», в якій з 2012 року не працюю, а також вказана адреса, за якою я давно не проживаю. Це говорить про те, що вони (правоохоронні органи, – авт.) особливо не перевіряли інформацію, яку розміщували», – пояснив він.
Крім того, як зазначив Арунян, він знає деяких людей зі списку, які не те, щоб не брали участь на Майдані в Києві, а взагалі не виїжджали до столиці України, перебуваючи в Криму під час активної фази протестів.
Журналіст не впевнений, що перебування в даному списку йому чимось загрожує. «Чесно кажучи, особливої трагедії для себе не бачу. Є лідери Майдану, які зараз продовжують активно критикувати російську владу Криму. Власне, це переслідування відносно них. А цей великий список – це люди, які можуть проходити свідками і давати проти них свідчення», – додав він.
«На пенсію поки зарано»
Інша журналістка з Криму, також переїхала до Києва, студентка і громадська активістка Яна Горюнова зізнається, що, побачивши своє прізвище у справі, не здивувалася, оскільки «ніколи не приховувала своєї позиції і була активною учасницею кримського Євромайдану». «Хоча в київських протестах безпосередньо участі не брала – допомагала грошима, медикаментами і кілька разів приїжджала на вихідних – побачити своїми очима», – говорить вона.
Їхати до Криму Горюнова не має наміру, оскільки вважає цю ініціативу небезпечною: «Я не була в Криму з моменту появи російських військових. І до публікації списку вважала поїздки туди небезпечними».
Максим Осадчук назвав появу свого прізвища у справі «визнанням заслуг»
Інший фігурант списку, активіст із Криму, нині один із бійців добровольчого батальйону «Айдар», що перебував у зоні бойових дій на сході України, Максим Осадчук назвав появу свого прізвища у справі «визнанням заслуг». «Але на пенсію поки йти рано», – додав він.
При цьому активіст пожартував, що цю подію «святкували всім взводом».