Могили трьох російських солдатів, які загинули в Україні у травні цього року, вдалося розшукати і задокументувати російським громадським активістам. Руслан Левієв і Вадим Коровін, що займаються збором інформації про російську військову присутність в Україні, розпочали з соціальних мереж своє розслідування смерті трьох спецназівців із Тамбова 16-ї бригади ГРУ Генштабу Росії, а завершили його розмовами з родичами та фотографіями зі свіжих могил.
Загиблі, ймовірно, на Донбасі 4 і 5 травня цього року Антон Савельєв (позивний «Сава»), Тимур Мамаюсупов (позивний «Мамай») та Іван Кардаполов (позивний «Кардан») разом служили в спецназі в Тамбові, разом їх відправили воювати в Україну. А от могили трьох молодих солдат – в тисячах кілометрів одна від одної. Савельєва поховали на кладовищі селища Нові Ляди в Тамбовській області, Мамаюсупова – в селі Кук-Тяка біля міста Азнакай в Татарстані, а Кардаполова в місті Галас, що в Курганській області.
В інтерв’ю Радио Свобода активіст Руслан Левієв розповів, що разом із товаришами ще з часів Майдану шукає підтвердження російського втручання в події в Україні. Першу зачіпку, як правило, шукають у соціальних мережах.
«У результаті таких пошуків наштовхнулися на інформацію, мовляв, ось, проводили в останню путь того, який загинув у бою, правда не було вказано, де конкретно. Але були фотки, де він у формі російського солдата. Ми за це зачепилися, почали розшукувати, хто він, чи був військовослужбовцем, де служив. Знайшли його друзів. Таким чином, ми спочатку встановили інформацію по Антону Савельєву, а потім вже знайшли і двох його товаришів по службі, Тимура та Івана», – розповів російський активіст.
Журналісту Татаро-Башкирської редакції Радіо Свобода вдалося поговорити з матір’ю одного з загиблих – Ґузалією Мамаюсуповою. За її словами, у військкоматі їй повідомили, що син героїчно загинув на Північному Кавказі.
Про Україну і мови не було. Якби ж я знала!Ґузалія Мамаюсупова
«Він загинув, запобігаючи терористичному акту на Північному Кавказі. Так мені сказали. 28 квітня він востаннє зв’язувався з дочкою «ВКонтакті» і сказав, що на кілька днів він кудись поїде і там зв’язку не буде. А про Україну і мови не було. Якби ж я знала! Я ж інвалід третьої групи. Я б відразу подзвонила і сказала, щоб мені його повернули додому. Вони ж не мають права забирати на службу дітей від батьків-інвалідів. Але це було його бажання. І я йому не заперечувала», – сказала в інтерв’ю Радіо Свобода мати Тимура Мамаюсупова, якого ще раніше нагородили медаллю «За повернення Криму».
Російські активісти говорять, що доказів того, що ці солдати загинули не «у відпустці» – більше ніж досить.
Такого не буває, щоб троє друзів, що служили в одній військовій частині, одночасно звільнилися в запас, потрапили в «ополчення» в одну і ту ж бригаду і загинули в одному і тому ж боюРуслан Левієв
«Ми давно аналізуємо події і збираємо інформацію, і такого не буває, щоб троє друзів, що служили в одній військовій частині, одночасно звільнилися в запас, потрапили в «ополчення» в одну і ту ж бригаду і загинули в одному і тому ж бою. Родичі Тимура прямо пишуть: він загинув саме на Донбасі, на війні. Є фотографії цього Тимура, де він знятий в Луганську, на тлі БТРів сил «ополчення», він там з автоматом. Іншими словами, є безпосередній доказ перебування цих військовослужбовців у Луганську. Цілком очевидно, що загинули вони саме там, а не де-небудь на кордоні», – розповів Радіо Свобода громадський активіст Руслан Левієв.
Над матеріалом працювали Марія Щур, Александра Вагнер, Набіль Хісамін
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода