Сімферополь – Верховна Рада України надала міжнародному аеропорту «Сімферополь» ім'я двічі Героя Радянського Союзу, льотчика-випробувача Амет-Хана Султана. У нинішніх умовах, коли Крим живе під російською юрисдикцією, постанова українського парламенту фактично не має чинності. А тому до рішення Верховної Ради на півострові поставилися неоднозначно.
14 травня Верховна Рада України ухвалила відразу дві знакові постанови щодо Криму. Спочатку 240 народних депутатів підтримали законопроект про надння міжнародному аеропорту «Сімферополь» імені двічі Героя Радянського Союзу, льотчика-випробувача Амет-Хана Султана. Як зазначив у своєму виступі автор проекту постанови, заступник голови фракції «Народний фронт» Андрій Тетерук, Амет-Хан Султан є кримськотатарським героєм. «У часи Другої світової війни він був військовим льотчиком і відзначився знищенням великої кількості ворожих літаків», – розповів Тетерук.
Згідно з офіційними відомостями, уродженець Алупки (Велика Ялта), Амет-Хан Султан здійснив 603 бойові вильоти, збив особисто 30 і в складі групи 19 літаків люфтваффе. За час льотної роботи пілот освоїв близько 100 типів літальних апаратів, його наліт склав 4237 годин. 1 лютого 1971 року Амет-Хан Султан загинув при виконанні випробувального польоту літаючої лабораторії Ту-16. Похований на Новодівичому кладовищі в Москві.
Верховна Рада України (247 голосів «за») звернулася до світової спільноти із закликом засудити насильницьку депортацію кримськотатарського народу
Окрім того, Верховна Рада України (247 голосів «за») звернулася до світової спільноти із закликом засудити насильницьку депортацію кримськотатарського народу комуністичним режимом СРСР 18 травня 1944 року та нинішні дії Росії, спрямовані на порушення прав і дискримінацію кримських татар як корінного народу України, а також докласти зусиль для захисту їхніх прав.
«Напередодні річниці депортації кримських татар ухвалили постанову про надання сімферопольському аеропорту імені Султана Амет-Хана. І звернення до всіх міжнародних організацій із закликом захистити кримських татар від російських репресій. Я співавтор другої постанови, і це те найменше, що я зі своєї позиції можу зробити для цього героїчного народу», – написав на своїй сторінці в Facebook народний депутат від «Народного фронту» Сергій Висоцький.
Знаменно, що ще у вересні 2012 року екс-депутат Верховної Ради України, нині голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Геннадій Москаль запропонував назвати аеропорт «Сімферополь» на честь радянського льотчика. Парламентарій зареєстрував відповідний проект постанови. Але тоді ініціатива Москаля не знайшла підтримки серед його колег.
Полонський: Ланки одного ланцюга
У Криму до постанови Верховної Ради України про надання сімферопольському аеропорту імені Амет-Хана Султана поставилися неоднозначно. Як з'ясували Крим.Реалії, серед політиків і чиновників думки з цього приводу розділилися.
За словами кримського віце-прем'єра Дмитра Полонського, влада республіки з іронією сприйняла це рішення, яке наочно демонструє, що влада України ще повністю «не вичерпала обсяг маразму і дурості».
Їм ніхто не заважає перейменувати центральний аеропорт Сполучених Штатів Америки імені Джона Кеннеді на аеропорт імені Степана Бандери»Дмитро Полонський
«Ми пропонуємо їм (народним депутатам України) слідувати далі політиці маразму і дурості й перейменувати міста Центральної Африки, Південної Америки. Наприклад, їм ніхто не заважає перейменувати центральний аеропорт Сполучених Штатів Америки імені Джона Кеннеді на аеропорт імені Степана Бандери», – сказав Полонський у коментарі РИА Новости.
На його думку, ухвалюючи рішення про перейменування аеропорту, парламентарії України намагаються таким чином самоствердитися і самі собі довести, що Крим має до України якесь відношення. «Є речі, де треба б було посміятися, а тут настільки серйозний клінічний випадок, що навіть сміятися не хочеться, але плакати, звісно, ми не будемо, просто таких людей не шкода», – зазначив віце-прем'єр.
Полонський не виключає, що рішення про надання аеропорту імені Амет-Хана Султана є спекулятивним. «Це все ланки одного ланцюга. Те, що ці дурниці вигадуються так званими колишніми лідерами Меджлісу кримськотатарського народу, для мене це абсолютно очевидна історія», – додав Полонський.
«Площа імені Лентуна Безазієва»
Скептично поставився до рішення парламенту України депутат Держради Криму від «Єдиної Росії» Лентун Безазієв. «У мене зустрічне питання: а чому вони 23 роки нічого не ухвалювали? Я особисто звертався і як віце-прем'єр кримського уряду, і як голова Ради представників кримськотатарського народу при президенті України – нескінченну кількість разів, але Київ ніяк не реагував. Раптом відреагували. Але Крим сьогодні входить до складу Російської Федерації. Це те саме, якби я у Вашингтоні назвав площу ім'ям Лентуна Безазієва», – сказав депутат у коментарі для Крим.Реалії.
Він не виключив, що незабаром влада Росії і Криму можуть ініціювати питання надання сімферопольському аеропорту імені двічі Героя Радянського Союзу: «Я думаю, прийде час, коли аеропорту дадуть ім'я Амет-Хана Султана». Коли саме це відбудеться, він відповісти не зміг.
Керівництво сімферопольського аеропорту не має наміру реагувати на рішення парламенту України
Тим часом, керівництво сімферопольського аеропорту дало зрозуміти, що не має наміру реагувати на рішення парламенту України. «Ми розташовані на території Російської Федерації, і ці питання регулюються нормативними актами нашої країни», – сказав ТАРС директор аеропорту Євген Плаксін.
Він підкреслив, що аеропорти є географічними об'єктами, і є особливий порядок зміни найменувань будь-яких географічних об'єктів. «У нас є найменування – акціонерне товариство «Міжнародний аеропорт «Сімферополь», воно занесене в усі необхідні довідники, присвоєні відповідні коди згідно з класифікацією повітряного простору Російської Федерації», – сказав директор аеропорту.
Також Плаксін нагадав, що ім'я Амет-Хана Султана вже носить аеропорт у Дагестані. На його думку, присвоєння однакового найменування може спричинити негативні наслідки.
Нагадаємо, активісти нещодавно створеного в Криму Українського культурного центру виступили зі зверненням до російської влади, в якому просять надати сімферопольському аеропорту ім'я кримськотатарського льотчика. «Перейменування аеропорту дозволить зміцнити зв'язок між державами антигітлерівської коаліції й ветеранами всіх поколінь і, безсумнівно, зміцнить міжнаціональну злагоду в Криму», – йдеться у зверненні.
Грач: Поставити великий знак оклику
Екс-спікер парламенту автономії, перший секретар комітету кримського відділення партії «Комуністи Росії» Леонід Грач зазначив, що питання надання аеропорту Сімферополя імені Амет-Хана Султана «треба було давно вирішити». «Таким чином поставити крапки над «i» з точки зору, якщо хочете, виправдання значної частини кримських татар, які до колабораціонізму не мали жодного відношення», – сказав Грач у коментарі для Крим.Реалії.
Він нагадав, що під час його перебування спікером Верховної Ради Криму він ініціював надання одній з площ у Сімферополі імені Амет-Хана Султана і відкриття там меморіальної дошки. При цьому Грач висловив жаль, що тоді не запропонував назвати іменем двічі Героя Радянського Союзу аеропорт кримської столиці.
Рішення Верховної Ради України, з одного боку, правильне – з точки зору визнання заслуг Амет-Хана Султана, з іншого боку, воно юридично неспроможнеЛеонід Грач
«Рішення Верховної Ради України, з одного боку, правильне – з точки зору визнання заслуг Амет-Хана Султана, з іншого боку, воно юридично неспроможне», – зазначив Грач.
Комуніст упевнений, що правильним було б, якби кримська влада сама надала сімферопольському аеропорту ім'я Амет-Хана Султана. «Наполегливо рекомендую республіканській владі ухвалити таке рішення до 18 травня і поставити великий знак оклику в реабілітації кримських татар, які воювали в боях з німецько-фашистськими загарбниками, на основі указу президента Володимира Путіна», – сказав Грач.
«Спонукати кримських депутатів»
Перший заступник Меджлісу Наріман Джелял рішення українського парламенту охарактеризував фразою «краще пізно, ніж ніколи». «Я розцінюю це як позитивні кроки української влади щодо кримських татар, які, нехай і непрямим чином, можуть позитивно вплинути на ситуацію в Криму», – сказав Джелял у коментарі для Крим.Реалії.
Він зазначив, що раніше кримська громадськість неодноразово зверталася з аналогічним проханням і до парламенту Криму, і до українського політикуму, але вони «залишалися глухими до ініціативи щодо надання аеропорту імені Амет-Хана Султана, пропонуючи всілякі дурні варіанти як альтернативу».
Водночас, 1-й заступник голови Меджлісу не вірить, що Держрада Криму готова буде ухвалити аналогічне рішення. «Не так давно біля кінотеатру «Космос» у Сімферополі були встановлені два бюсти – відомому конструктору ракетно-космічної техніки Сергію Корольову і льотчику-космонавту Юрію Гагаріну. Всім відомо, що на тому місці планувалося встановити і бюст Амет-Хана Султана, якого багато радянських космонавтів по-простому називали Батьою, адже він стояв біля витоків багатьох технологій радянської космонавтики і по праву заслужив бути поруч із Корольовим та Гагаріним. Ось такі маленькі, але важливі прорахунки влади дозволяють мені сьогодні сумніватися в тому, що кримська влада сподобиться назвати сімферопольський аеропорт іменем легендарного Амет-Хана Султана», – сказав Джелял.
Кримський політолог Дмитро Омельчук зазначив, що рішення парламенту України щодо сімферопольського аеропорту не може мати жодного впливу і чинності. «Верховна Рада прагне підтвердити, що Крим залишається українською територією, але ніяких наслідків це не матиме», – сказав політолог у коментарі для Крим.Реалії.
Він вважає, що для того, щоб Держрада Криму ухвалила аналогічне рішення, спочатку необхідно провести консультації з міжнародними організаціями, пов'язаними з цивільною авіацією, і тільки в тому випадку, якщо останні захочуть контактувати.
У міжнародному реєстрі аеропорт Амет-Хана Султана є в Дагестані, тому два – бути не можеДмитро Омельчук
При цьому, на думку, Омельчука, зараз такий крок з боку Держради не є актуальним. Експерт нагадав, що кілька років тому зазначене питання вже обговорювалося в парламенті автономії. «Виявилося, що в міжнародному реєстрі аеропорт Амет-Хана Султана є в Дагестані, тому два – бути не може. Це протиріччя, наскільки я знаю, не усунуте до сьогоднішнього дня», – додав Омельчук.
«Створить серйозні проблеми для Росії»
Відзначимо, що думки користувачів у соціальних мережах щодо рішень парламенту України, ухвалених у четвер, також розділилися. Одні їх підтримали, інші назвали запізнілими.
Голова Меджлісу Рефат Чубаров, відповідаючи останнім, написав, що для нього «абсолютно неприйнятне кепкування деяких співвітчизників щодо ухвалення Верховною Радою України рішень – про надання сімферопольському аеропорту імені Амет-Хана Султана і заяву на адресу міжнародної спільноти щодо захисту прав кримськотатарського народу».
«Практично у всіх критиків аргументи зводяться до одного – «чому не раніше»? А самі не намагалися шукати відповіді на це ваше «чому»? Можливо, в такому випадку сьогоднішні критики й усвідомили б, чому сотні тисяч людей у Києві, мільйони – в усій Україні, виходили на Майдан і майдани, а сотні – пожертвували своїм життям, щоб Україна стала вільною країною», – підкреслив Чубаров. Зокрема, за його словами, щоб «змінилося ставлення до кримськотатарського народу».
Перейменування сімферопольського аеропорту створить серйозні проблеми для Російської Федерації
Народний депутат Георгій Логвинський («Народний фронт») вважає, що перейменування сімферопольського аеропорту створить серйозні проблеми для Російської Федерації. «Після перейменування в усіх міжнародних документах при здійсненні авіарейсів зобов'язана буде фігурувати саме нова назва», – пояснив народний депутат.
У той же час, необхідно врахувати, що з квітня минулого року Європейська організація з безпеки аеронавігації ввела заборону на польоти до Криму. Тому офіційно міжнародні рейси з аеропорту Сімферополя не здійснюються. Наразі тільки російські авіакомпанії здійснюють рейси з материкової Росії на півострів.