Графік вакцинації в Криму порушений. Кілька місяців на півострові зовсім не було матеріалу для щеплення: українські запаси закінчилися, а з Росії вакцину ще не завезли.
«Ми мали зробити ревакцинацію дитині в півтора роки – ще в листопаді, але вакцини не було, – розповідає мама дворічної дівчинки. – Навесні з'явилася в поліклініках, але тільки російська. Нам наш педіатр прямо сказала: не треба її колоти, вона неочищена і не варто ризикувати. Ми до цього суворо за графіком зробили три щеплення бельгійською вакциною. Ніяких ускладнень жодного разу не було. Ось недавно вона з'явилася в приватній клініці, але коштує 4 тисячі рублів. Плюс аналізи, плюс прийом лікаря, загалом щеплення обійшлося нам в 5 з гаком тисяч».
Тих, хто не побажав ризикувати здоров'ям своїх дітей у Криму знайшлося чимало. Багато хто відмовляється щепити дитину безкоштовною російською вакциною. Ті, кому дозволяють фінанси, роблять дорогі щеплення в приватній клініці, інші не роблять зовсім.
«Прийшла в поліклініку дізнатися, а медсестра мені потихеньку шепнула: якщо є можливість, не коліть російську вакцину, – розповідає мама однорічного малюка. – Каже, ми так намучилися: у дітей лихоманка після щеплення, лікарів завалили викликами додому».
«Племінникові у півроку зробили щеплення в поліклініці, температура 40, нога розпухла, – говорить мешканка Сімферополя. – Температуру ледве збили. А педіатр сказала: звикайте, мовляв, такої якості російська вакцина».
«Сестра народила недавно, і в пологовому будинку на другий день дитині зробили щеплення від гепатиту, – розповідає жінка з Євпаторії. – Хоча самі лікарі рекомендують робити його тільки у місяць, коли малюк зміцніє. Сестра дозволила, а через пару годин після уколу дитина стала синіти, судоми почалися. У реанімації відкачували. Я потім почитала про цю вакцину від гепатиту, подивилася – стільки розслідувань журналістських щодо неї. Виявляється, в Росії стільки дітей вмирали після щеплення нею. Але всім писали СВС – синдром раптової смерті».
Ці страшні історії матусі розповідають одна одній у чергах в дитячій поліклініці. Жінки, які мають старших дітей, обурені.
В Україні бельгійська вакцина «Інфанрикс-Гекса» зараз коштує менше 600 гривень
«Раніше імпортні вакцини безкоштовно поставляли, а коли їх не було, нам давали вибір: хочеш безкоштовно – будь ласка, є ось така вакцина українська, не хочеш – іди купуй в аптеці, і ми зробимо, – говорить мама двох дітей. – Більшість, звичайно, обирали другий варіант, тому що це було доступно. Ми приходили в поліклініку, нам давали сумку-холодильник, ми з цією сумкою йшли в аптеку, купували вакцину – і назад в поліклініку на укол. Коштувало це тоді близько 400 гривень. А тепер в аптеках вакцину не продають. Зате приватні клініки на цьому заробляють. Я спеціально подивилася в інтернеті – в Україні бельгійська вакцина «Інфанрикс-Гекса» зараз коштує менше 600 гривень. Це за нинішнім курсом 1200 рублів. А нам її тут за 4000 продають».
«Ми пояснювали російським колегам, що вже багато років ми за такою схемою працюємо – даємо батькам сумку-холодильник. Аптека через дорогу, і через 10 хвилин ми вже робимо щеплення, – розповідає педіатр однієї з сімферопольських дитячих поліклінік. – Але вони ні в яку. Мовляв, так не можна».
Колоти російську вакцину своїм дітям готові далеко не всі батьки
При цьому рупор російського уряду Криму – агентство «Крыминформ» – у лютому з посиланням на міністерство охорони здоров'я повідомляло, що «купувати медичні імунобіологічні препарати можна буде в аптеках Криму за умови дотримання «холодового ланцюга» та наявності супроводжувальних документів». Однак купити вакцину в аптеці в Криму неможливо.
«Підтримують вітчизняного виробника, напевно, – ділиться своїми припущеннями житель Сімферополя. – Та заради Бога, тільки не за рахунок здоров'я моїх дітей».
Зробити платне щеплення в приватній клініці є можливість далеко не у кожного в Криму. Але і колоти російську вакцину своїм дітям готові далеко не всі батьки. Педіатри непокояться, що графік вакцинації на півострові буде остаточно зірваний.