У Криму заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза, якого утримують у сімферопольському СІЗО, перевели в карцер. Як повідомляв сайт «Крим.Реалії», у відповідь на це Ахтем Чийгоз оголосив голодування.
26 лютого 2014 року під кримським парламентом зібралися кілька тисяч прихильників кримськотатарського Меджлісу і «Русского єдінства». Організаторами заходу виступили голова Меджлісу Рефат Чубаров і лідер «Русского єдінства» Сергій Аксьонов. Тоді в результаті зіткнень двоє людей загинули. Слідчий комітет Росії порушив за цим фактом кримінальну справу.
У рамках її розслідування «за підозрою в організації та участі в масових заворушеннях» 29 січня поточного року був затриманий заступник голови Меджлісу Ахтем Чийгоз. Йому обрали запобіжний захід у вигляді утримання під вартою до 19 лютого 2015 року, а потім продовжили до 19 травня.
Наш кореспондент поцікавився подробицями і звернувся до одного з координаторів Комітету із захисту прав кримських татар, якого депортували з Криму як іноземного громадянина, Сінавера Кадирова.
– На жаль, я володію теж не повним обсягом інформації. Але ось якою частиною не володію: я не знаю причини того, за що його помістили до карцеру – а причин може бути багато. Але знаю про те, що його туди помістили, і що до карцеру він, нібито, оголосив голодування. Ось рівно стільки, скільки, власне, мені дозволяють отримати інформації.
– Чи Ви знаєте, на який час він оголосив голодування, на скільки днів?
Я не знаю причини того, за що його помістили до карцеру – а причин може бути багато
– На жаль, ні. Що ж до причин голодування – є попередня: нібито на знак протесту проти цієї самої справи. Але наскільки воно відповідає дійсності, я ще не беруся судити. Ми зробили запит і попросили дізнатися причину, чому він оголосив голодування, і причину того, чому його помістили в карцер.
Чи його помістили туди в результаті того, що він оголосив голодування, оскільки ще я пам’ятаю зі старих часів, що у них така практика – вони ніби говорять про те, що «у нас немає окремих камер», а оскільки людина оголосила голодування – їй потрібна окрема камера, вони зазвичай вдаються до камер карцеру. Чи пов’язане це ось із цією практикою, чи ж із чимось іншим – дуже складно сказати.
– Напередодні Рифат Чубаров сказав, що, на його думку, готується розправа над Ахтемом Чийгозом, і що ескалації очікують напередодні 18 травня – Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу – чи Ви погоджуєтеся з такою думкою?
26 лютого Крим не був під юрисдикцією Росії, і інкримінувати будь-що громадянам України за дії, які вони скоювали чи не скоювали на території України – правомірні лише українські служби!
– Давайте будемо говорити так: вона не готується, вона вже відбувається з моменту його арешту, тобто попереднього ув’язнення – уже з цього моменту можна вважати, що (ескалація) здійснюється. Хоча б з однієї простої причини: сама справа є просто політичним замовленням. 26 лютого Крим не був під юрисдикцією Росії, й інкримінувати будь-що громадянам України за дії, які вони скоювали чи не скоювали (це не так важливо) на території України – правомірні лише українські служби, українська держава! Але аж ніяк не Росія, і не відповідно до російського законодавства.
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода