Сімферополь – Забезпечення «енергетичної незалежності» Криму, по суті, означатиме лише зміну залежності від українських поставок електроенергії на російські. Причому ця заміна може привести до помітного подорожчання електрики для кримських споживачів.
На початку квітня російський уряд видав розпорядження, яке передбачає введення до ладу вже до кінця поточного року першої черги так званого енергомосту в Крим – магістралі, яка пройде на півострів з Краснодарського краю дном Керченської протоки. Потужність першої черги складе 350-400 МВт, вона має бути запущена до 25 грудня 2015 року. Причому кожен день зволікання коштуватиме підряднику 2 млн рублів пені. Одночасно документ передбачає, що міжнародні санкції, застосовані до замовника або підрядника, не можуть розглядатися як форс-мажор.
Повністю спорудження енергетичної лінії, яка живить Крим із боку Росії, має завершитися до 2017 року
Повністю спорудження енергетичної лінії, яка живить Крим із боку Росії, має завершитися до 2017 року. Введення в дію другої черги дозволить збільшити потужність до 800-840 МВт, що, в принципі, достатньо для заміни нинішнього обсягу постачання електроенергії з України. На весь проект російська влада передбачила 47,66 мільярда рублів (близько 900 млн доларів).
Таким чином, вже через рік, за задумом авторів проекту, в Крим підуть перетоки з іншого боку протоки, а через два півострів буде позбавлений енергетичної залежності від України, яка сьогодні забезпечує близько 80% його потреб в електроенергії.
Бідний допоможе ще біднішому
Замовником проекту «кримського енергомосту» виступає «Російське енергетичне агентство», підрядником – дочірня компанія «Росмер» «ЦІУС ЄЕС».
«Сьогодні йде спорудження кабельного переходу з материка до Криму. Спорудження здійснюється в рамках федеральної цільової програми, замовником виступає міністерство енергетики в особі «Російського енергетичного агентства», підрядною організацією виступає одна з наших дочірніх компаній «ЦІУС», – розповідав в кінці березня заступник гендиректора «Росмер» Дан Бєлєнький. – Відповідно до ФЦП будівництво має вестися до 2017 року, але при цьому є директивний графік, затверджений міністерством енергетики, і до кінця поточного року ми маємо першу чергу ввести» (цитується за РИА Новости).
За повідомленнями кримського міністерства енергетики, енергоміст буде включати в себе високовольтну лінію (500 кВ) від Ростовської атомної станції до підстанції «Вищестебліївська» в Темрюкському районі Краснодарського краю, саму підстанцію на 220 кВ, повітряну лінію до Керченської протоки, чотири підводних кабелі (по 220 кВ), підстанцію «Кафа» на кримській стороні, ЛЕП від Керченської протоки до підстанції «Кафа» на 220 кВ і лінію до підстанції «Сімферопольська».
Постачати в Крим електрику планується з досить енергодефіцитного регіону, яким сьогодні є Кубань. У Краснодарському краї генерація відстає від споживання удвічі
Однак ці плани викликають низку питань у енергетиків. Насамперед тому, що постачати в Крим електрику планується з досить енергодефіцитного регіону, яким сьогодні є Кубань. У Краснодарському краї генерація відстає від споживання удвічі. А в сусідній Ростовській області в одній з перших в Росії ввели квоти на споживання електрики в рамках соцнорми. Тому, щоб постачати більш енергодефіцитний Крим, існуючих генеруючих потужностей не вистачить.
Проблему сподіваються вирішити у міру введення додаткових потужностей на Ростовській АЕС. У грудні там був запущений третій енергоблок (зараз проходить випробування, які планується завершити в липні 2015 року) і починається спорудження четвертого. У разі його введення в лад на півдні Росії з'явиться надлишок електрики, який, за словами директора АЕС Андрія Сальникова, цілком можна буде направити на енергопостачання Криму. Для цього ще знадобиться виконати «певні технічні заходи» (цитується за ДонІнформБюро). Проте завершення будівництва четвертого енергоблоку заплановане на 2017 рік. До того часу, як зазначалося вище, Крим змушений буде вже рік як споживати електрику з Кубанської сторони, а за рахунок чого будуть забезпечуватися ці поставки – не цілком зрозуміло.
Зі створенням же власної кримської генерації питання поки залишається відкритим через, як ми вже зазначали, небажання західних виробників постачати газотурбінне обладнання з причини санкцій і невизначеності з джерелами фінансування.
Там увімкнулося, тут вимкнулося
Одночасно із запланованим підключенням кримської енергосистеми до російської планується і її оперативне перепідпорядкування. На цей момент мережами Криму відає держпідприємство «Крименерго», створене в результаті злиття кримських активів національної компанії «Укренерго» («Кримської електроенергетичної системи») і націоналізованої компанії Ріната Ахметова «ДТЕК Крименерго». Проте диспетчер кримського держпідприємства залишається в оперативному підпорядкуванні «Укренерго»: з нею узгоджуються питання перетікання з України, обмеження споживання і т.д.
У Росії управлінням високовольтними мережами та режимами споживання займається організація «Системний оператор» і в кожному з регіонів існує її філія. Зокрема, в Краснодарському краї управління мережами здійснює Кубанське регіональне диспетчерське управління (РДУ).
У зв'язку з майбутнім підключенням півострова до російської системи, тут планується створити Чорноморське РДУ
Як повідомили нам джерела в енергетичній сфері, у зв'язку з майбутнім підключенням півострова до російської системи тут планується створити Чорноморське РДУ. Воно і забере на себе управління мережами Криму. Зокрема, і вирішенням питань з українським перетіканням.
«У зв'язку з тим, що близько 80% споживаної потужності Криму забезпечується лініями з материкової України, дуже цікаво, як під боком основного постачальника електроенергії в Крим буде здійснюватися управління мережами з Росії, – коментує ситуацію один із співробітників «Крименерго» на умовах анонімності. – При утворенні РДУ Київ може в односторонньому порядку вимкнути взагалі або просто обмежити перетікання. Адже на цей момент Київ взаємодіє винятково з кримським підприємством, а РДУ вже буде частиною енергосистеми Росії. Це вже інша розмова і Київ має право в односторонньому порядку переглянути чинні договори».
З іншого боку, утримання нової структури теж ляже на Крим, що може позначитися на вартості електроенергії. Сьогодні інвестиційні програми «Крименерго» фінансуються в кілька разів менше необхідного. «Наприкінці року ми планували 3-4 мільйони на розвиток мереж, а в січні нам кажуть: більше 700 тисяч не дамо – грошей немає», – продовжує наш співрозмовник. А раз з федерального бюджету кошти не виділяються, то рано чи пізно компенсувати витрати на перегонку в Крим російської електроенергії і на підтримку в належному стані тутешнього електрогосподарства доведеться самим споживачам. За словами фахівців, зараз кримчани платять тільки десяту частину від реальної ринкової вартості електроенергії. І довго компенсувати цю різницю Росія не зможе.