Сімферополь – У будинку голови Білогірського регіонального меджлісу співробітники правоохоронних органів провели вже другий обшук. Цього разу приводом для слідчих дій стали події однорічної давнини. Одночасно силовики провели обшуки в будинку братів Веліляєвих у Білогірську. Представники Меджлісу кримськотатарського народу і національного руху називають дії слідчих актом залякування, мета яких – змусити людей залишити півострів, а також оголосити представницькі органи кримських татар терористичним організаціями.
14 квітня вранці представники Слідчого комітету Російської Федерації в черговий раз з'явилися в будинок голови Білогірського регіонального меджлісу Мустафи Асаби, щоб провести обшук. Нагадаємо, у вересні минулого року в його будинку вже проводився обшук. Тоді в Асаби були вилучені брошури релігійного характеру про кримськотатарський національний рух. Після обшуку голову регіонального меджлісу запросили в райвідділ поліції для бесіди. Через деякий час відпустили.
Цього разу приводом для проведення слідчих заходів стала «справа 26 лютого». Нагадаємо, в цей день торік під кримським парламентом зібралися кілька тисяч прихильників Меджлісу кримськотатарського народу і «Русского єдінства». Організаторами заходу виступили голова Меджлісу Рефат Чубаров та лідер «Русского єдінства», нинішній голова республіки Сергій Аксьонов. Тоді в результаті зіткнень загинули дві людини. За цим фактом Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу. У рамках розслідування справи «за підозрою в організації та участі в масових заворушеннях» 29 січня поточного року був затриманий заступник голови Меджлісу Ахтем Чийгоз. Йому обрали запобіжний захід у вигляді утримання під вартою до 19 лютого 2015 року, потім його продовжили до 19 травня.
Крім того, в рамках справи у будинку першого заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла та заступника голови Меджлісу Ільмі Умерова співробітники Слідчого комітету провели обшуки. До того ж, Джеляла й Умерова викликали на допити. Ще низка учасників мітингу з-поміж кримських татар також були допитані у «справі 26 лютого», а кримчанин Ескендер Кантеміров був заарештований. Через два місяці він вийшов на свободу, бо термін перебування його під вартою закінчився.
Your browser doesn’t support HTML5
13 патронів
Як повідомив Крим.Реалії активіст кримськотатарського руху, голова Центральної виборчої комісії Курултаю Заїр Смедляєв, за результатами обшуку в будинку Асаби слідчі знайшли 13 набоїв. Однак, за словами Смедляєва, голова Білогірського регіонального меджлісу заперечує, що зберігав їх вдома. «Асаба впевнений, що патрони йому підкинули. У людини немає ні рушниці, ніякої іншої зброї – він з рогатки буде цими патронами стріляти? – обурився голова ЦВК Курултаю. – Зрозуміло, що патрони хтось попередньо підкинув для того, щоб порушити кримінальну справу за незаконне зберігання зброї, а потім тиснути і вимагати натомість лояльного ставлення до влади».
Ремзі Веліляєв проходить у «справі 26 лютого» як свідок
Після обшуку Мустафа Асаба був доставлений в Головне слідче управління Слідчого комітету Російської Федерації у Республіці Крим. Тут він був допитаний як свідок у «справі 26 лютого». Смедляєв розповів, що Асабі був наданий державний адвокат. Через кілька годин допитуваного відпустили.
У цей же день в рамках розслідування кримінальної справи щодо подій 26 лютого 2014 року співробітники правоохоронних органів провели ще два обшуки в Білогірську. У центрі уваги слідчих опинилися будинки відомого кримськотатарського бізнесмена і мецената Ресуля Веліляєва (екс-депутата Верховної Ради Криму, колишнього помічника народного депутата України VII скликання Бориса Дейча), а також його брата, екс-депутата Білогірської міськради Ремзі Веліляєва.
За інформацією Смедляєва, після обшуку Ремзі Веліляєва також відвезли на допит до Слідчого комітету. Пізніше він вийшов з управління Слідкому. Смедляєв зазначив, що Ремзі Веліляєв проходить у «справі 26 лютого» як свідок. Йому, як і Мустафі Асабі, слідчі нічого не висували.
«Черговий акт залякування кримських татар»
Перший заступник голови Меджлісу Наріман Джелял дивується, для чого в будинку голови Білогірського регіонального меджлісу вдруге проводився обшук.
«На наше запитання слідчим, навіщо потрібний був ще один обшук, нам відповідають: це слідчі заходи і таке інше. Я думаю, це пов'язане з тим, що Мустафа Асаба як керівник регіонального меджлісу міг мати, на думку слідства, причетність до збору людей 26 лютого минулого року. Але я вже неодноразово говорив, що в той день був оголошений пікет на підтримку цілісності України, і тоді всі охочі зібралися на площі перед парламентом. Завдання туди звозити людей ніхто не ставив», – повідомив Джелял у коментарі для Крим.Реалії.
Перший заступник голови Меджлісу сумнівається в тому, що Асаба міг брати участь у бійках. «За його словами, він побув на мітингу, а потім за станом здоров'я змушений був відлучитися і перебував у машині», – зазначив Джелял.
Він також додав, що уявлення не має, які претензії можуть висуватися учасникам мітингу 26 лютого 2014 року. «Ми виходимо з того, що події відбувалися на території України, відповідно, ми виступали на підтримку територіальної цілісності України. Що стосується загибелі двох людей, то обидві сторони вибачилися, висловили жаль і співчуття близьким загиблих», – пояснив Джелял.
Основна мета – оголосити Меджліс і Курултай терористичними організаціями
Член Меджлісу Ескендер Барієв подію навколо Асаби вважає «наступним і кардинальним етапом боротьби з представницькими органами кримськотатарського народу – Меджлісом і Курултаєм». «Основна мета – якщо не налякати остаточно делегатів Курултаю і членів Меджлісу, то оголосити терористичними організаціями представницькі органи кримськотатарського народу, які були обрані народом на легітимних виборах за участі міжнародних спостерігачів. Не виключено, що може статися якась провокація, а там знайдуть подібні патрони чи ще що-небудь. Таким чином, спробують обґрунтувати міжнародному співтовариству, що борються не з представницькими органами цілого народу, а з терористами», – написав Барієв на своїй сторінці в Facebok.
При цьому, на його думку, завдання влади – скликати чинний Курултай у квітні-травні 2015 року, переобрати Меджліс, представити всьому міжнародному співтовариству «нову позицію представницьких органів кримських татар» – не було виконано.
Голова ЦВК Курултаю впевнений, що обшуки в будинках Асаби і Веліляєвих – черговий акт залякування кримських татар. «Це один із методів залякування, яким свого часу користувався царський режим. Ми пам'ятаємо хвилю самодепортації після Кримської війни, коли кримські татари змушені були залишати батьківщину і переселятися в Туреччину, Румунію, Болгарію», – сказав Смедляєв у коментарі для Крим.Реалії.
Наводчиками на кримськотатарських активістів можуть бути їхні колишні соратники
«Зараз ми бачимо схожу ситуацію: проблеми з пошуком роботи, законне джерело існування знайти важко, сільгосппродукцію вирощувати неможливо, а навіть якщо вирощувати, то неможливо реалізувати. Крім того, систематичні обшуки, арешти, допити – все це ланки одного ланцюга, щоб Крим став військовою базою, ніякого мирного населення тут не треба», – додав Смедляєв.
Смедляєв допускає, що, на жаль, наводчиками на кримськотатарських активістів можуть бути їхні колишні соратники. «Є інформація, що вони стоять за цими всіма діями, підказують: кого найбільше бояться, на того і показують», – додав голова ЦВК Курултаю.
Він також не виключив, що найближчим часом очікується нова хвиля арештів, спрямована на те, щоб «залякати найбільш активну частину півострова».
Текст містить термінологію, що офіційно використовується на Кримському півострові