Київ – Минулого тижня співробітники ФСБ провели обшуки в будинках батьків двох журналісток кримського інтернет-видання «Центр журналістських розслідувань» – Анни Андрієвської та Наталії Кокоріної. Останню затримали на 6 годин як свідка.
Кореспондент Крим.Реалії взяв інтерв'ю в Анни Андрієвської після закінчення прес-конференції «Утиски свободи слова в Криму», яка проводилася в Києві. Журналістка не стала розповідати про свої переживання – «щоб не радувати окупантів». Вона назвала звинувачення російських правоохоронців абсурдом і висловила надію на те, що в Криму припинять переслідувати журналістів.
– Відомо, що ви живете в Києві. Як ви думаєте, чому з обшуком прийшли саме в квартиру ваших батьків, які й досі живуть у Криму?
– Найвірогідніше, зачепилися за мою кримську реєстрацію. Я зареєстрована за цією адресою, хоча вже 10 років не живу з батьками і близько року не живу в Криму. Але прийшли до них. Вилучили татів ноутбук, вилучили мої старі блокноти: мої робочі записи, які я зберігала виключно через те, що там контакти тих людей, з якими працюю. Правда, це контакти українських операторів зв'язку, тому вже, напевно, недійсні. Не знаю, що вони хочуть знайти в цьому комп'ютері і блокнотах.
– Що ви відчували в той момент, коли дізналися про обшук у батьківському домі?
Це те, що не забудеться в цій анексії: те, як переселялася, як додому до моїх батьків прийшли люди в масках з обшукомАнна Андрієвська
– Будь-яка людина, до якої приходить ФСБ, відчуває стрес. Я не хочу говорити про те, що відчували я і мої батьки... Навіщо я буду окупантів чимось радувати чи засмучувати? Це те, що не забудеться в цій анексії: те, як переселялася, як додому до моїх батьків прийшли люди в масках з обшуком.
– Чи відомо вам, з якого приводу було відкрито кримінальну справу?
– Кримінальну справу було порушено через мою статтю про волонтерів батальйону «Крим». Це абсурд, з точки зору законодавства. І, більше того, ця стаття готувалася на території Києва та публікувалася у виданні, редакція якого теж розташована в Києві. Чому тут фігурує ФСБ – я взагалі не розумію. Увагу звернули і на мою кримську реєстрацію, тому що, згідно з федеральним законом про приєднання Криму до Росії, всі громадяни, які перебували на момент анексії на території Криму, мали кримську реєстрацію, визнаються Росією її громадянами. Звичайно, це не визнається міжнародним правом та українським законодавством. Я є громадянкою України, але до мене намагаються застосувати статтю Кримінального Кодексу Російської Федерації.
– Про що йшлося в публікації, яка привернула таку пильну увагу російських правоохоронців?
– Кримінальну справу відкрили за статтею про публічні заклики до посягання на територіальну цілісність Російської Федерації. У моїй публікації йдеться про волонтерів батальйону «Крим», тобто про ті волонтерські організації, що допомагають кримчанам-добровольцям, які зараз у зоні АТО захищають Україну. І ніяких закликів до порушення цілісності Російської Федерації там немає, і мови бути не може.
За таким же принципом зараз можна відкривати кримінальні справи на всіх журналістів, які не згодні з анексією Криму і пишуть про батальйони в зоні АТО. Не тільки на тих, хто живе в Криму, але й на тих, хто живе на материку, але не згодні з анексією Криму. Це – повний абсурд і не відповідає жодним законодавчим нормам.
– На вашу думку, реакція з боку міжнародних організацій допоможе у вашій справі, на що покладаєте надії?
Звичайно ж, потрібно продовжувати тиск на Росію з боку міжнародного співтовариства, з боку УкраїниАнна Андрієвська
– Звичайно ж, потрібно продовжувати тиск на Росію з боку міжнародного співтовариства, з боку України. До речі, я скажу, що з боку України щодо затримання Наталії Кокоріної та стосовно обшуків у наших батьків Україна так і не висловила жодної чіткої позиції. Якщо міжнародні організації відразу відреагували і висловилися з цього приводу, то Україна досі не відреагувала. Так, міністр закордонних справ Клімкін у своєму Твіттері написав, що Кокоріна повинна бути відпущена, але офіційної заяви на сайті МЗС ніхто не побачив. І, більше того, жоден чиновник в Україні публічно не заявив про своє ставлення до цієї справи.
Я дуже сподіваюся, що за допомогою міжнародних організацій, за допомогою України, яка все-таки повинна заступитися за своїх громадян, ми доб'ємося правди. Ця кримінальна справа не має під собою жодних юридичних підстав. Також я хотіла б, щоб припинилися й інші факти тиску на журналістів у Криму. Сподіваюся, що ми доб'ємося якоїсь законності ... Але законності в Криму не буде, поки він перебуває в окупації.
Your browser doesn’t support HTML5