Варшава – Польща надала політичний притулок Нафісу Кашапову, громадському діячеві з Татарстану. Зі своєю батьківщиною Кашапов розлучився 9 років тому під тиском російських спецслужб. У Татарстані залишився його брат-близнюк Рафіс Кашапов, один з лідерів татарського національного руху. У грудні 2014 року Рафіса заарештували, звинувачуючи в «антидержавній діяльності». Нафіс Кашапов розповів Крим.Реалії, чому він опинився в Польщі і яким чином підтримує свого арештованого брата-близнюка.
– Пане Кашапов, майже рік тому Ви в'їхали в Польщу з території України. Чому Ви звернулися до польської влади з проханням про надання політичного притулку?
– Тому що, на превеликий жаль, мені не вдалося отримати такий статус в Україні, хоча я неодноразово звертався з відповідним проханням до попередньої української влади. Мене навіть пробували депортувати назад в Росію, але завдяки кримськотатарському лідеру Мустафі Джемілєву цього не сталося. Їхати до Польщі я вирішив після подій на Майдані, в яких теж брав участь. Мені хотілося отримати політичний притулок, бо такий статус відкриває нові можливості для правозахисної діяльності. Я не помилився у своїх очікуваннях. Мені дуже допомогли польські громадські організації та політики. Досить сказати, що я тричі був у польському Сеймі, неодноразово зустрічався з депутатами парламенту. Я дуже вдячний полякам, завдяки яким я зараз можу займатися активною громадською діяльністю і тим самим допомагати своєму народу.
– А яким саме чином Ви допомагаєте татарам, перебуваючи у Варшаві?
– Треба сказати, що в Польщі я отримав серйозну моральну й організаційну підтримку емігрантів з пострадянських країн. Мене гаряче підтримали українці, білоруси, і, звичайно ж, поляки. Активісти різних національностей допомагають поширювати серед світової спільноти інформацію про те беззаконня, яке панує сьогодні в путінській Росії. Ми звертаємося до правозахисних організацій, інформуємо посольства різних країн про те, що зараз відбувається в Російській Федерації, зокрема в Татарстані. Серйозну підтримку мені надає така впливова міжнародна організація як Amnesty International. Тут, у Варшаві, я відчув, наскільки Путіну вдалося об'єднати різні народи. Розв'язавши війну проти України, він об'єднав українців. А зараз потихеньку прокидаються й об'єднуються проти його шовіністичної політики інші народи. Тут, у Варшаві, де я зараз перебуваю, на антивоєнні мітинги приходять кримські татари, українці, білоруси, поляки, грузини, вірмени, азербайджанці.
– Упродовж року Ви стали одним з найбільш впізнаваних учасників антивоєнних мітингів у Варшаві. Ваші великі плакати неодноразово показували у випусках новин на польському телебаченні.
– Так, на мої плакати звертають увагу, тому, що я нагадую про важку ситуацію тюркських народів у Росії. Я розповідаю журналістам, політикам і просто звичайним перехожим про драму татарського народу, зокрема, на прикладі ситуації, в якій опинився мій брат-близнюк Рафіс. Пояснюю, що татарську національну інтелігенцію переслідують за інакомислення, за бажання берегти і розвивати рідну культуру і мову. Виготовляючи свої плакати, я намагаюся, щоб написи були декількома мовами. Якось мені довелося писати вісьмома різними мовами. Але крім цього, я роблю транспаранти, які таврують ганебну політику Путіна відносно України. Зокрема, я виходив на варшавські мітинги з такими написами як: «Путін – терорист», «Путін – вбивця», «Путін – кілер», «Путін кровосос», «Путін-фашист, прибери війська!» або, наприклад, «Путінська ФСБ розв'язала війну в Україні». Неодноразово я з'являвся на різних акціях з вимогами звільнити Надію Савченко.
– Чи відомо Вашому братові, Рафісу Кашапову, про те, що в світі пам'ятають про нього і нмагаються допомогти?
– Звичайно. Він знає про те, що ми його підтримуємо і намагаємося витягнути зі слідчого ізолятора. Є різні способи інформувати Рафіса, щоб він відчував нашу підтримку. Надія Савченко, яка перебуває в Москві за гратами, знає про те, як і де саме відбуваються мітинги з вимогою звільнити її з в'язниці. Знає про схожі акції і мій брат. Я вірю, що нам вдасться звільнити Рафіса.
– Як татари оцінюють ситуацію в Україні?
– Сучасні інтернет-технології дозволяють мені підтримувати постійний зв'язок із Татарстаном. Тому я добре обізнаний, які насправді настрої мого народу. У 1990-ті роки татарська інтелігенція займалася серйозною просвітницькою діяльністю, тому сучасні татари свою історію знають. Вони знають, що Росія розв'язала проти України несправедливу війну, що Крим захоплений незаконно. Татарський народ про все це знає, і він незадоволений політикою Путіна. Ті, які думають, що 85 відсотків населення Росії підтримує Путіна, – помиляються. Я впевнений, що в татарських місцевостях ситуація протилежна. Там 85 відсотків населення проти Путіна. Татари підтримують кримських татар і українців. Свого часу, коли була розв'язана перша чеченська війна, татари підтримували чеченців. Тоді в Татарстані було багато різних акцій, багато мітингів. Зараз ситуація інша, немає таких масових антивоєнних акцій, як тоді, але це не означає, що немає таких настроїв.