Київ – Наприкінці січня 2015 року компанія Google оголосила про блокування низки своїх продуктів на території Криму. Тепер на півострові недоступні магазин додатків, ігор, книг і музики Google Play, а також служба Google Apps, за допомогою якої можна користуватися електронною поштою та іншими опціями на своїх смартфонах. Крім того, в Криму заблоковані рекламні сервіси AdSense і AdWords. За словами експертів, введені обмеження не тільки ускладнили життя пересічним користувачам інтернету, але й позбавила заробітку багатьох власників сайтів.
Google закрив кримчанам доступ до низки своїх додатків у зв'язку тим, що президент США Барак Обама видав указ про введення санкцій відносно Криму. Зокрема, штати заборонили своїм компаніям вкладати інвестиції на території півострова, а також імпортувати туди товари, послуги і технології. Пізніше міністерство фінансів США уточнило, що всі операції американські компанії мають припинити до 1 лютого. В результаті роботу на півострові згорнули Visa, MasterCard, платіжна система PayPal, інтернет-сервіс для онлайн-ігор Steam та інші.
Компанія Google заблокувала в Криму всі свої платні програми та комерційні сервіси. З 1 лютого кримські власники смартфонів і планшетів не можуть користуватися двома популярними додатками – Google Apps і Google Play.
Google Apps – служба для використання деяких продуктів Google на смартфонах і десктопах. Вона включає в себе сервіси gmail (електронна пошта), Google Calendar (сервіс для складання свого розпорядку дня), Google Talk (програма для миттєвого обміну повідомленнями), Google Docs (програма для редагування документів у режимі онлайн) і Google Sites (спрощений безкоштовний хостинг ).
Другий додаток, який тепер не доступний кримчанам – Google Play магазин програм, ігор, книг, музики і фільмів, що дозволяє власникам пристроїв з операційною системою Android встановлювати і купувати різні додатки.
Також були заблоковані два рекламні сервіси: Google AdSense і Google AdWords. AdSense – це сервіс контекстної реклами. Його суть полягає в тому, що програма автоматично розміщує на веб-сайтах текстові та графічні оголошення, які підходять за контекстом. Власники сайтів, що розміщують рекламу, отримують прибуток за кліки (переходи відвідувачів за рекламними посиланнями) і покази реклами. Крім того, видавці веб-сайтів за допомогою AdSense можуть надавати своїм відвідувачам пошук Google як в Інтернеті, так і безпосередньо на сайті, заробляючи гроші від оголошень Google. Цей рекламний сервіс особливо важливий для забезпечення прибутковості невеликих веб-сайтів, у яких відсутні кошти для розвитку власної системи продажу реклами.
Також був заблокований AdWords – сервіс для рекламодавців, який надає різні інструменти для створення рекламних повідомлень в інтернеті. Тепер він недоступний для кримчан. А рекламодавці, які хочуть інформувати жителів півострова про свій продукт, не можуть поширювати рекламу для користувачів, які живуть у Криму.
Російські аналоги поступаються «Гуглу»
Інтернет-маркетолог кримської компанії Kport web studio Русфет Кадиров повідомив кореспонденту Крим.Реалії, що закриття сервісу AdSense позбавило одного з джерел заробітку кримських блогерів і власників інтернет-сайтів. За його словами, кримчани можуть розблокувати доступ до сервісу, але для цього їм потрібно змінити прописку з кримської на будь-яку іншу.
«Зміну платіжної адреси необхідно підтвердити сканами з паспорта, рахунками за комунальні послуги. Я особисто змінив свою адресу, і показ реклами на моїх сайтах триває, проте гроші я зняти не можу, оскільки у мене зберігається кримська прописка», – розповів Русфет.
Він також додав, що прописатися на території материкової України – це досить непросте завдання. Можна зареєструвати новий акаунт на друга або родича, який прописаний не в Криму, проте, за словами Кадирова, тоді йому доведеться сплачувати податки.
Google спочатку заморозив рахунки всіх користувачів AdSense, однак зараз запропонував порядок отримання коштів
Google спочатку заморозив рахунки всіх користувачів AdSense, однак зараз запропонував порядок отримання коштів. В електронному листі, розісланому компанією, вказано, що інформацію про накопичений баланс можна отримати, звернувшись в російську небанківську кредитну організацію «Рапіда».
Кореспондент Крим.Реалії зателефонував на гарячу лінію «Рапіди», і там підтвердили, що гроші з заблокованого рахунку AdSense можна отримати.
«Якщо користувач надасть нам інформацію про свій рахунок, ми звіримо дані й надамо інформацію про те, яким чином можна вивезти грошові кошти. Гроші можуть надійти на номер телефону, банківський рахунок, на який-небудь інший гаманець. Залежно від того, як зручно клієнту», – повідомила оператор гарячої лінії.
Русфет Кадиров зазначив, що власники сайтів з Криму можуть користуватися російськими аналогами AdSense, наприклад, сервісом Яндекс.Директ. Однак, за його словами, цей варіант програє за багатьма параметрами пропозиціям від Google.
«Російські аналоги більш вимогливі до сайтів, і ціна кліка нижча, що, відповідно, позначається на заробітку. Щоб потрапити туди, потрібно, щоб сайт мав відвідуваність не нижче ніж 50 осіб на день. І крім того у цих сервісів є ще купа параметрів, яким непросто відповідати», – зазначив Кадиров.
IT-бізнес йде з півострова
Якщо від блокування AdSense і AdWords постраждали винятково комерсанти, то від заборони Google Apps і Google Play відчувають незручності пересічні користувачі смартфонів і планшетів. Кримчани скаржаться, що багато програм, якими вони повсякденно користувалися, тепер виявилися недоступними.
У сформованій ситуації більш досвідчені «юзери» стали шукати обхідні шляхи для того, щоб продовжувати користуватися продуктами Google. Так, у деяких IT-компаніях вирішили використовувати американські IP і VPN.
«У нашій компанії на телефонах і десктопах ми стали використовувати американські IP і VPN для того, щоб у нас був доступ до необхідних сервісів. Він коштує грошей, їх нам надає компанія», – розповіла у коментарі для Крим.Реалії співробітниця однієї з кримських IT-компаній, що побажала залишитися анонімною.
За її словами, звичайні користувачі з Криму стали використовувати різні аналоги Google Play, однак вони поступаються за потужністю. Російською альтернативою цього сервісу є Yandex.Store. А у власників смартфонів і плашетів може бути вбудований додаток Samsung Apps.
Президент українського холдингу Internet Invest Group Олександр Ольшанський вважає, що саме рядові користувачі від санкцій Google постраждали куди більше, ніж представники кримського бізнесу.
«Якщо фірми можуть перереєструватися, то у звичайних користувачів йде прив'язка до території, на якій вони живуть. Тому зробити це буде не так просто. Це все неприємності, але смертельними проблемами це, звичайно, назвати не можна», – сказав експерт.
Ольшанський зазначив, що Google просто виконує ті законодавчі норми, які їм запропоновані, при цьому не піклуючись про те, чи є в цьому сенс чи ні. За словами експерта, IT-бізнес дуже рухливий і знайде варіанти, як обійти обмеження. Однак, як вважає Ольшанський, для комерційної діяльності в Криму, пов'язаної з інтернет-технологіями, зараз все більше і більше погіршуються умови, і незабаром всім нечисленним IT-компаніям потрібно буде перебратися в інші регіони, щоб продовжити діяльність.