Сімферополь – Незважаючи на запевнення офіційних осіб про видачу російських паспортів майже всім жителям Криму, біля відділень ФМС як і раніше спостерігаються величезні черги. Відвідувачі приходять сюди впродовж тижня, щоб здати копії документів для отримання громадянства Російської Федерації або продовжити термін перебування на території півострова. Обіцяні термінали електронної черги тут так і не з'явилися.
Від самого ранку біля відділу Федеральної міграційної служби (ФМС) у Центральному районі Сімферополя шикуються кілька черг, у кожній з яких по два-три десятки людей. Щоб зрозуміти, за ким ставати, необхідно уточнити кабінет для здачі копій документів.
– Одна черга в кабінет на російський паспорт, інша – для продовження міграційної карти, в який кабінет звертатися – вказано в оголошенні, – пояснює дівчина з краю.
На металевих дверях, відкритих всередину двору, вивішена інформація із зазначенням переліку документів, графіку прийому та розрахункового рахунку для оплати мита. З початку року, щоб отримати російський паспорт, потрібно заплатити 300 рублів. За видачу документа замість втраченого або зіпсованого – 1500 рублів.
Серед присутніх виявляються активісти, які з власної ініціативи складають списки людей. Молодий чоловік називає прізвище: якщо ніхто не відгукнувся, його викреслюють. У такий спосіб відбувається перевірка. Для того, щоб не випасти зі списку, необхідно приходити до відділення щоранку доти, поки не потрапиш на прийом до спеціаліста.
– Я сьогодні вранці прийшов, записався 145-м, вже 12 година дня, коли потраплю, не знаю, – скаржиться молодий чоловік, який поруч стоїть.
За словами відвідувачів, у день прийому співробітники можуть обслужити по 10-12 осіб. Ті, кого не встигли прийняти, приходять наступного дня. Деяким, щоб дочекатися своєї черги, потрібно з'являтися біля відділення ФМС щодня впродовж тижня. Будь то жінки з маленькими дітьми чи літні люди – тут ні в кого немає переваг.
Показово, що ще одна черга формується індивідуально – на стовпі приклеєний аркуш паперу з прізвищами охочих потрапити в 77-й кабінет. Тут же вказаний телефон відповідального за списки.
При цьому серед присутніх часто виникають мікроконфлікти: ті, хто не записався, намагається потрапити у відділення прямо – у порядку живої черги, але натрапляє на спротив з боку присутніх.
На питання, чому не можна присутнім потрапити всередину будівлі та не стояти цілий день на вулиці, представники так званої «самооборони», що чергують біля входу, пояснюють це тим, що стовпотворіння біля кабінетів створює незручності для співробітників відділення і заважають їм працювати.
Термінали не працюють
Обіцяні кримською владою термінали електронної черги в даному відділенні ФМС так і не почали працювати. На питання, коли це відбудеться, співробітники не можуть відповісти.
Хоча ще в середині минулого тижня перший заступник голови Ради міністрів Криму Михайло Шеремет під час візиту до відділення ФМС у Сімферопольському районі запевнив журналістів, що зазначені термінали почнуть працювати в найближчі дні. Тоді ж він повідомив, що термінали у всіх відділеннях управління ФМС Криму вже встановлені, і зараз фахівці проводять їх налагодження.
«Я думаю, що за день-два ми цю роботу завершимо. Після запуску терміналів людям вже не треба буде цілими днями стояти у відділеннях ФМС. Адже у них буде призначена конкретна дата і час прийому», – цитує Шеремета прес-служба Радміну.
Також він зазначив, що в кожному відділенні ФМС біля терміналів будуть знаходитися консультанти, які надаватимуть допомогу людям в роботі з технікою. «У нас є представники похилого віку, які не вміють працювати з терміналами. Консультанти будуть сприяти їм у цій частині, а також давати пояснення щодо збору необхідних документів для отримання паспорта або інших послуг», – підкреслив перший віце-прем'єр.
«Поки погода хороша»
Отримати коментар в кримському управлінні ФМС про сформовану ситуацію не вдалося. У той же час, як пояснив начальник відомства Петро Ярош, великі черги в кримських підрозділах Федеральної міграційної служби викликані тим, до них звертається велика кількість людей, які підтвердили в судовому порядку своє перебування в Криму на момент проведення «референдуму» про «приєднання» півострова до Росії.
«Дуже велика кількість іноземних громадян, які пішли в органи ФМС в основному за рішенням судів. За всіма прогнозами, близько 40 тисяч чоловік. Звичайно, такої кількості ніколи не було в історії Російської Федерації. Ми з цим зіткнулися вперше», – повідомив Ярош (цитується за Кримінформ).
За його словами, щоб прийняти одну людину, фахівцю, за встановленим регламентом, необхідно півгодини. При цьому, зокрема, черга у відділ управління ФМС у Сімферопольському районі становлять понад 250 осіб.
Він повідомив, що співробітники Федеральної міграційної служби намагаються вирішити проблему, відкриваючи нові вікна для прийому документів і проводять консультації. «Зараз зробимо додаткові вікна (в Сімферопольському районі. – Прим. ред.), якщо щодо громадянства приймав один кабінет, намагаємося ставити стіл, приймати в двох місцях. Громадян Росії, у яких є помилки в паспортах, прямо на вулиці приймаємо, поки погода хороша. Я думаю, найближчим часом ці черги ми приберемо», – підсумував Ярош.
Треба зазначити, що набрали чинності з 14 січня цього року зміни в міграційному законодавстві, згідно з якими біженцям з Донецької та Луганської областей, які знаходяться в Криму, заборонено продовжувати пільговий режим для знаходження українських громадян на півострові, також змусили приїжджих зі сходу України потягнутися до відділень ФМС для продовження міграційних карт.
За словами кримських користувачів соціальних мереж, подібні ситуації з чергами біля відділень ФМС можна спостерігати практично у всіх містах і районах Криму.
Текст містить термінологію, що офіційно використовується на Кримському півострові