Мільйони християн у кількох країнах світу святкують 7 січня Різдво. Найбільше їх в Україні і Росії, країнах, відносини між якими ускладнені через дії Кремля.
Цієї різдвяної ночі обстріли українських військ на сході країни посилилися: незаконні збройні формування порушили перемир’я 15 разів, кажуть у прес-центрі антитерористичної операції. Троє українських військових загинули.
На такому тлі зустрічали Різдво в Україні, в якій триває збройне протистояння, і в Росії, яка після анексії Криму розпалила й підтримала заворушення на Донбасі, а тепер зазнає через це санкцій. Російський президент Володимир Путін цього разу зіграв роль скромного керівника, що живе разом із народом: він прибув на різдвяну службу божу до сільської церкви у Воронезькій області у светрі й там ставив свічки і хрестився серед дівчат і жіночок у білих хустинках.
Офіціозні урочистості у велетенському храмі Христа-Спасителя в Москві, де службу вів російський патріарх Кирило, припали цього року на прем’єр-міністра Дмитра Медведєва.
Кирило просить Божої помочі в доланні російських труднощів
Патріарх, виступаючи в головному православному храмі Росії, згадав про труднощі, які переживає його країна – зокрема, і через санкції, і через різке зниження ціни на нафту, головний експортний продукт Росії.
За його словами, історичний досвід свідчить, що ці труднощі долаються, «коли є поміч Божа». «От я й бажаю всім нам, усьому нашому народові, спираючись на силу Божу, долати труднощі повсякденного життя, і вірю, надіюся, що все те, чим зараз ми стривожені і стурбовані, через якийсь час перестане нас турбувати і тривожити», – сказав Кирило.
Російський патріарх також звернувся з нагоди Різдва до вірних України, частина яких належить до структури його патріархату. Кирило заявив, що його серце з народом України, і закликав Господа примирити людей «в Україні і всьому світі».
Українці моляться за мир, за перемогу й за воїнів
Сподівання, що Господь дасть мир, висловив і патріарх Київський Української православної церкви Філарет, але іншими словами. Українські діячі моляться не тільки за мир, а й за перемогу над ворогом і за українських воїнів-захисників.
Your browser doesn’t support HTML5
«Помолимося Господу, щоб він дарував нам перемогу над видимими і невидимими ворогами і мир в Україні і в усьому світі!» – сказав Філарет під час служби у Володимирському кафедральному соборі в Києві.
А президент України Петро Порошенко зустрів Різдво в компанії юних колядників і разом із ними звернувся до українців: «Різдво Христове завжди, а тепер іще більше, є великим та важливим святом для кожного з нас, і особливо для захисників Вітчизни, для захисників України. Ісус казав, що «немає більше від тієї любові, як хто душу свою покладе за друзів своїх». Отож, у ці святкові дні особливо молимося за наших воїнів, і хай Господь збереже їхні життя. Глибинна суть сьогоднішнього свята – віра, надія, любов і особливо – мир».
Your browser doesn’t support HTML5
«Різдво після Нового року» лишається в кількох країнах
7 січня Різдво, символічний день народження Ісуса Христа, святкують кілька церков, які досі користуються юліанським календарем. У православному світі на цьому календарі залишилися тільки всі українські і російські, а також грузинські й сербські православні, невеликий Єрусалимський патріархат в Ізраїлі і Йорданії і ще деякі нечисленні громади, наприклад, монастирі на горі Афон у Греції.
Вся решта православного світу перейшла в першу чергу на так званий новоюліанський календар. Він практично відповідає загальноприйнятому григоріанському, і за ним календарні свята збігаються з григоріанськими; ці церкви відзначили Різдво 25 грудня. Але Великдень і свята, пов’язані з ним, залишаються на тих же датах, що й за юліанським календарем.
Крім того, старим юліанським календарем досі користуються деякі східно-католицькі церкви (зокрема, Українська греко-католицька) і низка так званих давньосхідних. Для них Різдво теж припадає на 7 січня.
А Вірменська апостольська церква, одна з давньосхідних, за давньою традицією святкує Різдво 6 січня.