Сімферополь – Напередодні нового року – саме час підбивати підсумки року, що минає. Безумовно, 2014-й став для Криму і кримчан історичним. Крим.Реалії поцікавилися у вимушених переселенців з анексованого півострова, а також кримчан, які залишилися жити на його території, їхнью думкою про досягнення і провали Криму в році, що минає.
Як виявилося, для багатьох опитаних кримчан головною поразкою-провалом 2014 року стала втрата Батьківщини та окупація півострова Росією.
Активіст кримського Євромайдану Сергій Ковальський назвав окупацію головним болем, пов'язаним з 2014 роком.
«З іншого боку, вся Україна та весь цивілізований світ побачили на яву і на практиці, що собою являли ті сепаратистські організації, хто їх фінансував і з якою метою. Тепер ми – проукраїнський рух в цій боротьбі за справедливість не самотні в Криму. Адже раніше навіть офіційний Київ і майже всі політичні сили дивилися на всі процеси в Криму крізь пальці», – зауважив він.
Ковальський визнав цей рік складним. «Але в довгостроковій перспективі він відкрив можливості, вирішуючи завдання відновлення територіальної цілісності України і зокрема повернення Криму – усунути всі витоки одночасно», – переконаний активіст.
На думку члена Меджлісу кримськотатарського народу Гаяни Юксель, «цей рік вже увійшов в історію як рік великих потрясінь і змін, і не тільки на кримському рівні».
«Найцікавіше, що робити висновки ще дуже рано, ми ще в самому процесі, а щоб робити висновки завжди потрібно історичне дистанціювання, яке зараз неможливе, тому що ці процеси ще не завершилися», – сказала вона.
Вимушений переселенець з Криму Сергій Вікарчук не зміг пригадати хоч щось позитивне в році, що минає, «хіба що той момент, коли ми усвідомили, що у нас вкрали, у нас відібрали Батьківщину, і раптом почали народжуватися українці. Для мене це було вражаючим. Багато людей, які ніколи не показували, що вони за Україну, що вони українці, незалежно від національності, тоді дуже відкрилися .
Називаючи поразки 2014 року, Вікарчук зазначив: «У нас відібрали Батьківщину, відірвали від нашої землі. Складно не перелічити: й анексію, і напади, і переслідування, постійні погрози. Я себе відчував євреєм у 1939-му році в Берліні».
Згадуючи події року, що минає, екс-голова Бахчисарайської районної держадміністрації Ільмі Умеров висловився так: «Початок 2014 року не віщував такого стрімкого розвитку подій, хоча в повітрі витав дух сепаратизму, що виходив з Верховної Ради АРК. Депутати шукали голоси для відставки Могильова. Дейч охарактеризував висловлювання Константинова про відділення Криму від України: «це не від великого розуму». Сесія, призначена на 26 лютого не зібралася, не вистачило депутатів. Численний мітинг кримських татар у ВР, нам здалося, що сепаратизму надовго сказали «ні», виявилося – на один день. Далі – як у калейдоскопі. «Захоплення» Верховної Ради і Ради міністрів невідомими російськими військовими. Сесія під дулами автоматів. Підготовка та проведення незаконного референдуму. Проголошення незалежності, потім приєднання до Росії. До того часу весь Крим заповнений військами Російської Федерації. Українські військовослужбовці, СБУшники, прокурори, міліціонери в переважній більшості прийняли нову присягу, зрадивши Україну (понад 80 відсотків)... Світ не визнав анексію Криму. Санкції жорсткіші й жорсткіші (вся надія на них, на курс долара і на нафту). Полиці порожніють, ціни ростуть, з'являються перші ті, які розчарувалися (поки їх дуже мало, але вже є)».
У свою чергу, кримський журналіст Ресул Мустафаєв, резюмуючи ключові «досягнення» Криму 2014 зазначив: «Практично у всіх містах півострова тимчасово відключають електропостачання. Не працюють світлофори і стоять тролейбуси. Як видно, обіцяні «генератори», якими запасався кримський уряд, не здатні в режимі 24/7 забезпечити півострів електроенергією. Не працюють кур'єрські служби доставки такі як «Нова Пошта», «DHL». Не працюють українські оператори стільникового зв'язку. Ціни на продукти зросли майже наполовину. Підняття цін на комунальні послуги. Зірваний курортний сезон 2014. Припинилося зіоізничне сполучення з материковою частиною України. Севастопольці на чолі з козацьким отаманом Анатолієм Маретою знесли пам'ятник «Кульбаба», у зв'язку з тим, що він уособлює сатану. Завдяки цьому вирішилася головна проблема міста. Жителі позбулися пам'ятника, який колись був символом дружби та процвітання. Про такі «досягнення» можна писати нескінченно, але, я думаю, навіть тих прикладів, які я навів вище, достатньо, щоб зрозуміти, що кримська влада не виконала всіх своїх обіцянок».
Your browser doesn’t support HTML5
Сімферополець: Від приєднання до Росії нічого доброго для себе не побачив
Примітно, що під час вуличного опитування в одному з районів Сімферополя городяни виділили як найбільш значущу для них подію 2014 року – «приєднання Криму до Росії».
Наприклад, Ірина «два тижні плакала від радості» і «досі радіє».
Водночас, Марлену найбільше запам'яталося різке зростання цін. А Руслан додав, що у приєднанні Криму до Росії він для себе нічого доброго не бачить.
Есадуллах, поряд із «переходом Криму до складу Росії, який спричинив багато змін у соціальній сфері, законодавстві тощо», виділив як не менш значущу подію – те, що відбувається на Сході України, де вмирають люди, назвавши це «раною, що кровоточить».
Your browser doesn’t support HTML5