Сімферополь – Не минуло й кварталу після жовтневого підвищення комунальних тарифів, як у Криму знову дорожчають послуги ЖКГ. З 1 січня ціна на всі комунальні блага підніметься на 8-17%. А надалі зростання тарифів стане регулярним і проходитиме кілька разів на рік – аж до виходу комунальної сфери на «повну окупність».
Так, згідно з інформацією кримського «державного комітету» цін і тарифів, з 1 січня 2015 року затверджена нова вартість електроенергії, що відпускається населенню. З 1 січня ціна на електрику підвищиться на 15% від існуючої, а з 1 липня – ще на 15%. Таким чином, за майбутній рік електроенергія подорожчає на третину. Нагадаємо, що в жовтні, незабаром після місцевих виборів, тариф на електрику вже був підвищений на 15% від «українського» рівня.
Подорожчає з нового року і газ – також на 15%, і ще на 15% – з другого півріччя, хоча раніше кримська влада повідомляла, що не бачить необхідності в підвищенні ціни на блакитне паливо для населення, зважаючи на його достатній видобуток «Чорноморнафтогазом» для задоволення потреб півострова.
Влада пояснює майбутнє подорожчання комуналки необхідністю привести кримські тарифи у відповідність до загальноросійського рівня (в регіонах Росії послуги ЖКГ коштують у середньому в 2-3 рази дорожче)
Крім того, анонсовані зростання тарифів з 1 січня на водопостачання та водовідведення – на 15%, на теплопостачання – на 10%, на вивіз сміття – на 8%, на утримання та поточний ремонт багатоквартирних будинків – відразу на 17,3%.
Влада пояснює майбутнє подорожчання комуналки необхідністю привести кримські тарифи у відповідність до загальноросійського рівня (в регіонах Росії послуги ЖКГ коштують у середньому в 2-3 рази дорожче), а також перейти на «економічно обґрунтований рівень витрат». Адже, за інформацією голови «держкомітету» цін і тарифів Ольги Ігошиної, на цей момент платежі населення покривають витрати виробників комунальних благ лише на 40%.
Особливе ставлення
За планами чиновників, досягти загальноросійського, тобто економічно обґрунтованого рівня цін, в Криму вдасться за два роки – до 1 січня 2017. При цьому методика підвищення взята зі старої приказки – рубати собачий хвіст будуть не за один раз, а частинами, «щоб не так боляче було». Передбачається, що поетапне, але регулярне, 2-3 рази на рік, збільшення тарифів стане для населення менш болючим. Хоча кінцевий результат – все той же: населенню доведеться платити мінімум удвічі більше.
Передбачається, що поетапне, але регулярне, 2-3 рази на рік, збільшення тарифів стане для населення менш болючим. Хоча кінцевий результат – все той же: населенню доведеться платити мінімум удвічі більше
Ще 5 грудня, незадовго до оголошеного в Криму подорожчання послуг ЖКГ, російський прем'єр Дмитро Медведєв підписав постанову уряду про особливий порядок регулювання рівня тарифів на півострові. Згідно з документом, для Криму не застосовується загальноросійське обмеження на підвищення тарифів частіше, ніж раз на рік. При цьому розмір платежів може різнитися для певних категорій споживачів: для одних він може бути нижчим за економічно обґрунтований рівень за рахунок інших. Встановлювати граничні (мінімальні і максимальні) рівні цін, а також індекси їх можливої зміни уповноважена Федеральна служба тарифів (ФСТ).
Як пояснив ухвалену постанову російський віце-прем'єр Дмитро Козак, доходи кримчан, незважаючи на деяке збільшення зарплат у бюджетній сфері, в цілому все ще істотно відстають від середніх у Росії. «Звичайно, відрізняються і тарифи – в 1,5–2 рази на окремі комунальні послуги, – зазначив чиновник. – У випадку, якщо ми перейдемо на жорсткі норми, які прийняті в Росії, з метою передбачуваності поведінки держави для залучення приватних інвестицій у сектор ЖКГ, для кримчан це означатиме різке зростання платежів за житлово-комунальні послуги» (цитується за ТАСС). У цьому випадку, вважає віце-прем'єр, зростання цін може стати для мешканців регіону непосильним.
Нескінченна історія
Безсумнівно, зростання цін і тарифів на тлі перманентної девальвації рубля з'їдає підвищення рівня зарплат і пенсій в Криму. Однак не можна сказати, що через два роки тягар підвищення впаде з плечей кримських громадян. Справа в тому, що, завдяки тій самій девальвації, реальні доходи населення помітно скоротяться. Тому платити за підвищеними тарифами кримчанам буде болісно навіть з урахуванням «російських зарплат».
Ніхто не гарантує, що через два роки зростання тарифів досягне заповітної планки і зупиниться. Адже з урахуванням інфляції витрати обслуговуючих підприємств також зростатимуть
По-друге, ніхто не гарантує, що через два роки зростання тарифів досягне заповітної планки і зупиниться. Адже з урахуванням інфляції витрати обслуговуючих підприємств також зростатимуть. Так, раніше міністерство економічного розвитку Росії вже пропонувало індексувати вартість електроенергії та послуг ЖКГ в 2015-2017 рр. на інфляцію попереднього року з додаванням одного процентного пункту (відзначимо, що за підсумками листопада інфляція в Росії склала 9,1%). А значить, кримській владі, щоб встигнути за все зростаючим «російським рівнем», незабаром доведеться або збільшувати темпи подорожчання комуналки, або продовжувати підвищення тарифів і після 1 січня 2017 року. Або ж, що дуже ймовірно, робити і те, й інше.