Київ – Громадянам України з кримською реєстрацією стало простіше в'їжджати на материкову частину країни. Ще місяць тому кримчани масово скаржилися на те, що співробітники української прикордонної служби обшукують їх, знімають з поїздів та автобусів і вимагають хабарі.
Правозахисники стверджують, що останнім часом кількість зауважень до прикордонників значно знизилася. Однак, до них все ще продовжують надходити скарги на те, що співробітники Держприкордонслужби обшукують пасажирів у пошуках російського паспорта, не маючи на те законних підстав.
«У травні цього року я їхав до Києва. Українські прикордонники тоді змусили мене витягнути всі речі з рюкзака, запитували про мету візиту, про те, навіщо мені каремат і спальник, чи не везу я кошти самооборони з собою. Кількох людей з мого вагона зсадили. Мене залишили тільки після бесіди в тамбурі зі старшим офіцером», – сказав у коментарі для Крим.Реалії кримський переселенець Денис Мацола.
За його словами, другий раз він в'їжджав з Криму на материк вже наприкінці листопада, і поведінка прикордонників була зовсім іншою.
«Зараз ніяких питань не задавали, просто перевірили документи і вбили їх в базу. У сусідньому купе, правда чоловіка запитували, чи не везе він заборонені препарати і з якою метою їде. Але цей допит тривав зовсім недовго», – стверджує Денис.
Як повідомляють правозахисники, раніше одне з найбільш поширених порушень з боку прикордонників полягало в тому, що вони вимагали гроші у кримчан, якщо знаходили у них російський паспорт, виданий на півострові. Переселенка з Сімферополя Марія, яка в'їжджала на материк на минулих вихідних, стверджує, що співробітники Держприкордонслужби поводили себе коректно і не обшукували пасажирів.
«На мій подив прикордонники не задавали каверзних питань, до яких я вже звикла. У попередні мої поїздки, коли я надавала паспорт, вони завжди як би між справою цікавилися, а де російський», – розповіла Марія.
Контроль за персоналом посилили – ДПСУ
У Державній прикордонній службі України стверджують, що після того, як на їх адресу надійшла велика кількість скарг від кримчан, провели велику роботу з персоналом для протидії корупції.
Крим є тимчасово окупованою територією, і звідти на материкову Україну можуть проникати громадяни, які потенційно можуть становити загрозу для безпеки країни. І не повинно бути того, що питання їх допуску вирішується за рахунок корупційних впливівОлег Слободян
«Крим є тимчасово окупованою територією, і звідти на материкову Україну можуть проникати громадяни, які потенційно можуть становити загрозу для безпеки країни. І не повинно бути того, що питання їх допуску вирішується за рахунок корупційних впливів. Тому в першу чергу і найбільш жорстко ми почали проводити профілактичні заходи саме на адміністративному кордоні з Кримом», – сказав у коментарі для Крим.Реалії прес-секретар ДПСУ Олег Слободян.
За його словами, Держприкордонслужба приділяє пильну увагу всім скаргам, які надходять від кримчан, і оперативно на них реагує. Крім того, Слободян стверджує, що керівництво прикордонної служби створило спеціальну моніторингову групу, члени які контролюють дії співробітників ДПСУ. За словами представника відомства, до складу цієї групи увійшли правозахисники з різних організацій.
«Зараз ми напрацьовуємо з ними пакет першочергових заходів, які дозволять нам значно покращити роботу наших підрозділів з громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території», – сказав Слободян.
За його словами, після того, як дії прикордонників зазнали жорсткої критики з боку громадськості, відомство посилило контроль за підбором і навчанням персоналу.
«Людей, які причетні до корупційних дій або з інших причин не можуть належним чином нести службу, на кордоні з Кримом, замінюють або звільняють. На їх місце приходять люди, які можуть це робити правильно і чітко», – запевнив прес-секретар Держприкордонслужби.
10 скарг на тиждень на незаконні обшук
Співголова Координаційної ради громадських організацій вимушених переселенців Андрій Щекун у коментарі для Крим.Реалії повідомив, що в їх організацію перестали надходити сигнали про те, що прикордонники перевищують свої повноваження. На думку активіста, усунення проблем на кордоні з Кримом є спільною заслугою громадських організацій, які займаються захистом прав жителів півострова і переселенців.
«Керівництво прикордонної служби, митниці та інших органів влади запевнили нас, що всі недоліки, про які говорила громадськість, будуть усунені. Громадські діячі з Криму сприяють у цьому плані, і процедура перетинання адміністративного кордону зараз спрощується», – сказав Щекун.
У Мережі правових приймалень Криму кореспонденту Крим.Реалії також повідомили, що до них перестали надходити скарги на протиправні дії прикордонників.
Отримання російського паспорта у Криму і його перевезення через адміністративний кордон не суперечить українському законодавству, проте прикордонники нерідко ігнорують це і влаштовують обшукиОльга Скрипник
Однак в Кримській польовій місії з прав людини повідомляють, що співробітники прикордонслужби як і раніше обшукують пасажирів і намагаються знайти у них російські паспорти. Заступник голови місії Ольга Скрипник стверджує, що отримання російського паспорта у Криму і його перевезення через адміністративний кордон не суперечить українському законодавству, проте прикордонники нерідко ігнорують це і влаштовують обшуки.
«Під приводом якоїсь відповідальності за ці паспорти, якої насправді не існує, прикордонники починають шукати ці паспорти, а якщо знаходять, то натякають, а іноді відкрито вимагають хабарі у розмірі ста гривень і вище за те, щоб з цим паспортом пустити на територію материка», – сказала Ольга.
За її словами, за тиждень в її організацію надходить в середньому близько десяти скарг на те, що прикордонники намагаються знайти у кримчан російський паспорт. Правозахисниця стверджує, що ці порушення пов'язані з набуттям чинності законом України про створення вільної економічної зони «Крим». За її словами в цьому документі дуже розмито сформульовані пункти, що стосуються «прийняття громадянства країни-окупанта». В результаті співробітники Держприкордонслужби вільно трактують ці норми, і необґрунтовано чіпляються до кримчан. Скрипник вважає, що найоптимальнішим вирішенням цієї проблеми є скасування або внесення змін до закону про вільну економічну зону «Крим».