Фанатам українського гурту «Океан Ельзи» не дозволяли проносити українську символіку на мінський концерт гурту. Міліція відбирала в них синьо-жовті прапори. Уряд Білорусі сьогодні пояснив, що це робили немовби для зручності всіх глядачів концерту. Однак деякі білоруси переконані, що це ознака страху перед «свободою», яку символізують синьо-жовті кольори.
У відвідувачів концерту українського гурту «Океан Ельзи», який проходив у «Мінськ-арена» 21 листопада, до та під час заходу відбирали українську символіку.
На відео, яке опублікував «Відеоканал Мінських новин», можна побачити, що охоронці «Мінськ-арени» не хочуть пускати на концерт жінку, яка має у сумочці український прапор. Вона просить охоронців показати документи, де написано, що на концерти не можна проносити «символіку зареєстрованої республіки Україна». Жінку ж направляють у камеру схову, щоб вони залишила прапор там.
На іншому відео, опублікованому білоруським телеканалом «Белсат TV», можна побачити, як охоронець силою відбирає у жінки, яка стоїть у першому ряді біля сцени, український прапор, при цьому обіцяючи повернути його відразу ж після концерту. Подруга жінки також вмовляє її віддати прапор: «Втратиш все через ніщо», – радить вона.
Тим часом, хтось у залі голосно крикнув «Слава Україні!», на що декілька голосів відповіли «Героям слава!».
Однією з тих, хто проніс на концерт український прапор була мешканка Мінська Аліна Лаврік, про що 20-річна дівчина написала у Twitter.
Вже під час концерту, дівчину вивели з арени правоохоронці, що, за словами самої Лаврік, не зіпсувало її вражень від концерту. Лідера гурту, Святослава Вакарчука, вона назвала «богом».
Дівчина, яка у день концерту опублікувала фото, де вона у вінку з соняшників тримає український прапор, на час публікації статті не відповіла на прохання Радіо Свобода прокоментувати цей інцидент.
«Калегі, гэта нармальна?»
Одним із перших на новини з Мінську відреагував речник українського Міністерства закордонних справ Євген Перебийніс. «МЗС Білорусі, колеги, це нормально? Невже український прапор заборонений у Білорусі?» –написав він білоруською мовою у своєму Twitter 23 листопада.
«Білоруські колеги» також відповіли Перебийнісу твітом. «За даними МЗС, якщо на концерті аншлаг, те ж саме було б і з нашим прапором, щоб не заважав глядачам. Люблять у нас «Океан Ельзи»!» – написало білоруське МЗС у Twitter.
На що український речник відповів своїми сумнівами, щодо подібного ставлення українських правоохоронців до білоруського стягу.
У свою чергу, представниця «Мінськ-арена» відмовилася відповідати на запитання Радіо Свобода про інцидент на концерті «Океану Ельзи».
На думку білоруського музиканта та актора, виконавця головної ролі у фільмі «Жыве Беларусь!» («Хай живе Білорусь!»), Вінсента, правоохоронці відбирали у відвідувачів концерту українську символіку, тому що у сьогоденній Білорусі це символи «волі та свободи».
«Очевидно, що (білоруська влада – ред.) дуже боїться цієї ідеї. Вони відбирають прапори, стрічечки маленькі, жовто-блакитних кольорів, тому що вони просто бояться», – сказав Вінсент.
Він вважає, що не всі з тих, хто прийшов на концерт з українською символікою були білоруси, адже країна має доволі велику кількість українців – 159 тисяч, за останніми офіційними даними посольства України в Республіці Білорусь.
Однак, Вінсент зазначає, що велика кількість білорусів підтримувала український Євромайдан і, напевно, продовжує підтримувати українців і сьогодні.
«Річниця Майдану була як раз у день концерту «Океану Ельзи» у «Мінськ-арена», тому я думаю, що частина білорусів принесла українські прапори, щоб показати свою солідарність з українцями», – сказав він.
«За дружбу! За підтримку!»
Не дивлячись на зусилля правоохоронців, на концерті гурту було вдосталь як синьо-жовтих кольорів, так і біло-червоних – кольорів історичного національного прапору Білорусі, який фактично заборонений місцевою владою. Про це подбали освітлювачі концерту.
Сам Вакарчук також заспівав, обгорнувши себе в український прапор.
Після концерту співак подякував Мінську «за дружбу та за підтримку».