Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр заявив в оприлюдненому в неділю, 23 листопада, інтерв’ю, що, як він уже казав кілька місяців тому, він «бачить партнерські відносини між Україною і НАТО, але ніякого членства».
Також в інтерв’ю німецькому виданню Spiegel Online Штайнмаєр заявив, що нині ще надто рано «спекулювати про членство України в Євросоюзі у майбутньому», бо, за словами міністра, економічна і політична модернізація України – це «проект кількох поколінь».
Крім того, голова німецької дипломатії застеріг від «непотрібної гостроти» в діалозі з президентом Росії Володимиром Путіним і заявив, що «риторична ескалація» у ставленні до російського керівника була останнім часом «небезпечно роздмухана».
У цьому ж інтерв’ю міністр додав, що не має ніяких розбіжностей із канцлером Німеччини Анґелою Меркель.
У суботу, 22 листопада, видання Spiegel оприлюднило заяву одного з чільних союзників канцлера, який різко розкритикував Франка-Вальтера Штайнмаєра та інших політиків із його Соціал-демократичної партії за надто дружнє ставлення до Росії в перебігу кризи навколо України. «Якщо пан Штайнмаєр веде власну дипломатію поруч із канцлером, це може бути надзвичайно небезпечно», – заявив Горст Зеєгофер, голова Християнсько-соціального союзу – баварської регіональної партії, спорідненої з Християнсько-демократичним союзом Анґели Меркель.
Заява пролунала по тому, як попередніми днями колишній голова німецьких соціал-демократів Маттіас Платцек закликав Захід визнати анексію Росією українського Криму, щоб «урятувати обличчя» Володимира Путіна.
Меркель є нині на Заході одним із найрізкіших критиків політики Путіна.
У НАТО щоразу підтверджують, що позиція союзу залишається незмінною: Україна має право на вступ, коли Київ висловить бажання вступати і виконає необхідні умови, і «двері завжди залишаються відчиненими».
У п’ятницю п’ять партій, які ввійшли до новообраної Верховної Ради, підписали коаліційну угоду, до якої внесли скасування нині чинного позаблокового статусу України і відновлення її курсу на вступ до НАТО.