Сімферополь – Влада Сімферополя виступила з ініціативою установити в центрі міста пам'ятник «кримській самообороні». Найближчим часом проект монумента представлять для обговорення громадськості. Спостерігачі та експерти негативно ставляться до спроби влади увічнити пам'ять скандального мілітаризованого формування.
Інформація про появу в Сімферополі пам'ятника «кримській самообороні» прозвучала з вуст столичного градоначальника Віктора Агеєва під час «прямої лінії» в редакції однієї з місцевих газет. За словами мера, монумент планується встановити на перехресті вулиць Карла Маркса і Пушкіна. Зараз розробляється його проект.
«Там буде пам'ятник нашій самообороні і людям, які активно брали участь у референдумі. Людям, які зробили можливим повернення Криму до складу Росії. Ми сьогодні закінчуємо проект і обов'язково винесемо його на громадське обговорення. Сподіваюся, сімферопольцям він сподобається, і вони висловлять своє схвалення», – цитує Агеєва прес-центр міськради.
Мер дав зрозуміти, що названий пам'ятник буде встановлений в рамках реконструкції центральних вулиць Сімферополя, яка запланована на наступний рік.
Спроба вислужитися
Спостерігачі та експерти, опитані виданням Крим.Реалії, піддали різкій критиці ініціативу сімферопольської влади і виступили проти установки пам'ятника «самообороні».
Один з них – перший секретар комітету Кримського республіканського відділення партії «Комуністи Росії» Леонід Грач, який нещодавно звернувся з листом до генпрокурора Росії із проханням надати оцінку діям «самооборони», а також вирішити питання доцільності її існування в Криму. Спробу встановити пам'ятник «самообороні» політик розцінив як бажання столичної влади вислужитися перед «головою» республіки Сергієм Аксьоновим.
«Віктор Агеєв – неосвічений маніпулятор в чужих руках, йому хочеться сьогодні посісти місце між Аксьоновим і Константиновим (спікер «Держради» Володимир Константинов. – Прим. ред.). Він бачить, що його вже Аксьонов відсуває подалі, тому керівництво міста буде лягати під Аксьонова», – сказав Грач.
Від таких ідеологічних виродків все можна очікувати, зокрема й абсолютно ідіотський варіант встановлення пам'ятника «самообороніЛеонід Грач
За його словами, ще в лютому поточного року Агеєв виступав за перенесення пам'ятника Леніну та перейменування однойменної площі в Сімферополі. «Від таких ідеологічних виродків всього можна очікувати, зокрема й абсолютно ідіотський варіант встановлення пам'ятника «самообороні», – додав комуніст.
Він обурився, що влада хоче встановити монумент формуванню, в якому зібралися всякі покидьки і яке себе повністю дискредитувало. «Я написав Путіну (президент Росії Володимир Путін. – Прим. ред.) пропозицію, що в ознаменування повернення Криму до складу Росії можна було б спорудити пам'ятник з цієї теми, а не якимось подільникам, які займаються мракобіссям», – підкреслив Грач.
Парад переможців
На думку політолога Сергія Костинського, пам'ятник «кримській самообороні» і тим, хто брав участь у так званому «референдумі» 16 березня, – це пам'ятник, поставлений «активними учасниками анексії, самим собі за життя».
«Подібне рішення свідчить про поганий смак представників так званої нової влади. Таку ініціативу міг висувати хто завгодно, але не сама влада, яка в змові з керівництвом Російської Федерації забезпечила окупацію Криму», – вважає Костинський.
Він додав, що установка подібних пам'ятників – це «свідчення прагнення нової влади поспіхом узаконити ті зміни, які сталися в Криму, а також закріпити позитивний імідж «самооборони», яка вже встигла відзначитися рейдерськими захопленнями приватної, комунальної та державної власності, викраденнями і тортурами простих кримчан».
Переможці зносять пам'ятники переможеним і ставлять свої. Так вчинили більшовики: знесли пам'ятники Катерині, поставили Леніну. Звичайний алгоритм. Наступна хвиля змете наступний пам'ятник. Це не має ніякого відношення ні до культури, ні до історії. Це політикаВолодимир Поляков
Відомий кримський історик Володимир Поляков назвав ініціативу влади «парадом переможців». «Переможці зносять пам'ятники переможеним і ставлять свої. Так вчинили більшовики: знесли пам'ятники Катерині, поставили Леніну. Звичайний алгоритм. Наступна хвиля змете наступний пам'ятник. Це не має ніякого відношення ні до культури, ні до історії. Це політика», – сказав Поляков.
При цьому він висловив сумнів у доцільності обговорення серед громадськості проекту майбутнього монумента. «Ці речі навіть не можна виносити на дискусію, адже дискусія передбачає, що хтось за, хтось проти, а тут, хто буде проти, того до стінки. Його посадять або поб'ють», – вважає історик.
Раніше Рада міністрів виступила з ініціативою установки в Сімферополі пам'ятників трьом історичним епохам Криму. Останній з них, за задумом влади, буде присвячений сучасній епосі, а її символом мають стати «ввічливі люди».