Київ – Нацбанк України від 6 листопада своїм рішенням прирівняв до міжнародних переказів грошові перерахування з Криму на материкову Україну. При цьому відправляти гроші з Криму напряму в банки України як і раніше не можна, оскільки залишається чинною постанова НБУ №260, ухвалена в травні. Згідно з цим документом, українським фінансовим установам заборонено вступати в кореспондентські відносини з відділеннями російських банків, що відкрилися в Криму. Однак у кримчан є два способи, як обійти цю заборону: скористатися однією із систем міжнародних переказів або відправляти гроші не напряму в український банк, а на його рахунок у банку-кореспонденті.
У постанові Нацбанку України №699 сказано, що перекази з материкової території України на територію Криму або навпаки – з півострова на континент здійснюються в порядку, передбаченому нормативно-правовими актами НБУ для операцій з переказу коштів за кордон України/ в Україну. В документі значиться, що такі перекази здійснюються в гривні або іноземній валюті першої та другої групи Класифікатора іноземних валют. Російські рублі належать до другої групи, відповідно НБУ дозволив кримчанам здійснювати рублеві перекази.
Нацбанк створив колізію
Експерти при цьому стверджують, що кримчани все одно не зможуть здійснювати прямі грошові перекази в українські банки. За словами координатора Комітету банківських продуктів та правового забезпечення Незалежної асоціації банків України Дмитра Глинського, кореспондентські відносини між російськими фінансовими установами, що відкрилися на півострові, і українськими банками були заборонені НБУ ще 6 травня постановою №260, і ця заборона діє досі.
Експерт зазначив, що ухваливши постанову №699, Нацбанк створив юридичну колізію: з одного боку, грошові перекази в Крим тепер прирівнюються до міжнародних, а з іншого – вони заборонені, згідно з постановою №260.
Одна постанова Нацбанку суперечить іншій. У цих умовах для українських банків ризиковано на свій розсуд вступати в кореспондентські відносини з відділеннями російських банків, що відкрилися в КримуДмитро Глинський
«Одна постанова Нацбанку суперечить іншій. У цих умовах для українських банків ризиковано на свій розсуд вступати в кореспондентські відносини з відділеннями російських банків, що відкрилися в Криму. Адже юридичну оцінку цьому даватиме державний регулятор – Національний банк», – сказав експерт.
У ПриватБанку кореспонденту Крим.Реалії підтвердили, що не здійснюватимуть прямі перекази в кримські банки після того, як НБУ прирівняв їх до міжнародних.
«Особливо нічого не змінилося. Я не думаю, що українські банки, як й інші банки світу, працюватимуть у форматі кореспондентських відносин з кримськими банками», – сказав прес-секретар ПриватБанку Олег Серга.
Він також додав, що заборона на кореспондентські відносини між українськими та кримськими банками означає заборону на грошові перекази між материковою Україною і Кримом.
«Є низка міжнародних послуг і платіжних систем, які дозволяють здійснювати банківські перекази з одного рахунку на інший, незалежно від того, в якій країні він відкритий», – сказав Серга.
Одна з таких міжнародних послуг, про які розповів представник ПриватБанку, здійснюється за рахунок того, що українські банки відкривають кореспондентські рахунки в банках-нерезидентах. І кримчани, пересилаючи гроші на материкову Україну, переказують їх на ці рахунки, а не в самі українські банки. Деякі фінансові установи України так вирішують проблему з погашенням кредитів, які взяли у них кримчани до анексії. Вони пропонують своїм клієнтам з півострова виплачувати борг, надсилаючи гроші на свій рахунок в банках-нерезидентах. Начальник управління кредитних продуктів UniCredit Bank Марина Ревуцька в коментарі для Крим.Реалії повідомила, що її банк використовує саме таку систему.
«Для обслуговування кредиту ми пропонуємо використовувати міжнародний переказ – клієнтам надаються міжнародні реквізити UniCredit Bank, і ми очікуємо зарахувань на наш коррахунок у The Bank of New York Mellon, Commerzbank AG або UBS AG, залежно від валюти переказу. Ми ніяк не пов'язані з тим, яким чином російські банки в Криму здійснюватимуть переказ із території Криму», – пояснила вона.
Заборону можна обійти
Заборона на кореспондентські відносини між українськими банками та філіями російських банків, що відкрилися в Криму, не заважає жителям переказувати гроші з материка на півострів і навпаки. На цей момент існує два способи переказу коштів: через систему переказів «Золота корона» і за допомогою інтернет-сервісу WebMoney.
Послугу переказу грошей через «Золоту корону» підтримують багато банків України, серед яких: Ощадбанк, ПриватБанк, Укргазбанк, БТА Банк, Київська Русь, ВТБ Банк, Фінанси та кредит та інші. Однак наразі пересилання грошей цією системою трохи ускладнилося у зв'язку з тим, що зараз важко обміняти валюту.
«У системі «Золота корона» гроші приймаються тільки в рублях, доларах або євро. Гривня не приймається. І для того, щоб переказати гроші, вам потрібно мати на руках гроші в тій валюті, в якій її забере одержувач. На цей момент обміняти гривні на рублі або іншу валюту не можна, – повідомили кореспонденту Крим.Реалії в call-центрі ПриватБанку.
Переказати гроші з материка до Криму можна тільки через «Золоту корону», оскільки це єдина система міжнародних переказів, до якої підключені відділення російських банків, розташовані у Криму
Переказати гроші з материка до Криму можна тільки через «Золоту корону», оскільки це єдина система міжнародних переказів, до якої підключені відділення російських банків, розташовані у Криму. Відповідно, кримчани, використовуючи її, можуть, як отримати перекази, так і переслати гроші на континентальну Україну.
Також жителі півострова можуть переказати кошти на материк, використовуючи систему моментальних інтернет-розрахунків WebMoney. В call-центрі WebMoney-Україна кореспонденту Крим.Реалії повідомили, що на півострові досі є термінали, через які можна поповнити свій або чийсь електронний гаманець.
З території материкової України також можна відсилати гроші в Крим через WebMoney. Перевести в готівку електронний гаманець кримчани можуть, прив'язавши його до карти РНКБ, Генбанку або інших російських банків, які відкрили відділення на півострові.