Сімферополь – Україні не вдалося домогтися заборони на використання російських телефонних кодів на окупованій території Кримського півострова. Таким підсумком завершилася конференція Міжнародного союзу електрозв'язку (МСЕ). Незважаючи на підготовлений українською делегацією проект резолюції, в якому містилася відповідна заборона, на конференції справа обмежилася лише усною заявою з визнанням «суверенного права України керувати телекомунікаціями на території Криму». Таким чином, МСЕ поповнив кількість міжнародних структур, які, побоюючись розлютити Росію, підтримують Україну лише на словах, але не на ділі.
Вищим органом Міжнародного союзу електрозв'язку – організації, що регулює і стандартизує міждержавні відносини в галузі телекомунікацій та радіо – є повноважна конференція, яка скликається раз на чотири роки. Цього року вона проводилася з 20 жовтня до 7 листопада в південнокорейському Пусані. Українська делегація попрямувала на конференцію зі своїм проектом резолюції.
Конференція МСЕ мала зажадати від усіх операторів держав-членів «продовжувати маршрутизувати трафік в Автономну Республіку Крим і місто Севастополь через міжнародні центри комутації з використанням коду України і утримуватися від змін правил обробки таких викликів»
В документі, названому «Допомога і підтримка України в забезпеченні використання частотного і номерного ресурсу на території Автономної Республіки Крим та в місті Севастополі», містилося безумовне визнання того факту, що «забезпечення міжнародних служб електрозв'язку населенню Автономної Республіки Крим і міста Севастополя має здійснюватися на міжнародному рівні з використанням коду України». У цьому зв'язку конференція МСЕ мала зажадати від усіх операторів держав-членів «продовжувати маршрутизувати трафік в Автономну Республіку Крим і місто Севастополь через міжнародні центри комутації з використанням коду України і утримуватися від змін правил обробки таких викликів». Простіше кажучи, телефонні виклики до Криму в такому випадку мали йти, як і колись, через Україну, з використанням українських телефонних кодів. Додзвонитися кримським абонентам за новими кодами, присвоєними російською владою, стало б неможливо.
Окрім цього, в документі пропонувалося визнати «повне право України на компенсацію збитку, заподіяного її мережі електрозв'язку» в результаті тих обставин, що країна втратила засоби зв'язку на півострові «в результаті військової окупації цієї території Російською Федерацією».
Текст резолюції пропонувалося довести до відома Генерального секретаря Організації Об'єднаних Націй.
Від бажаного до дійсного
За словами експертів, вимоги України були цілком обґрунтованими. «Спроба домогтися міжнародних заборон – логічна реакція держави на анексію. Аналогічна історія була з кримськими аеропортами – Україна домоглася заборони польотів туди через міжнародного галузевого регулятора ICAO. Завдання заборони – донести до Кремля меседж про те, що Росія не може безкарно поводитися як чотиристафунтова горила. Спроба проігнорувати міжнародні взаємозв'язки дорого їй обійдеться», – пояснює один із топ-менеджерів провайдера LuckyNet (цитується за ЛІГАБізнесІнформ).
Втім, МСЕ не ризикнув ухвалити запропоновану резолюцію. Справа обмежилася лише усною заявою. Генеральний секретар організації Хамадун Туре в своїй спеціальній доповіді висловив лише чергову «серйозну стурбованість» ситуацією в Криму.
У відповідь на надані українською стороною факти порушень в частині використання радіочастотного і номерного ресурсу в Криму Російською Федерацією, генсек сказав, що «всі держави мають поважати суверенне право кожної держави-члена МСЕ регулювати свої зв'язки в рамках міжнародно визнаних кордонів».
Як пояснили в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в перебігу обговорення проекту резолюції керівництво МСЕ запропонувало делегаціям України та Росії самим досягти компромісу з тим, «щоб не заводити конференцію в глухий кут».
В українській делегації навіть усну заяву, без винесення проекту на голосування, розцінюють як перемогу
Втім, в українській делегації навіть усну заяву, без винесення проекту на голосування, розцінюють як перемогу. «Метою подання проекту резолюції було не стільки голосування за заборону російської нумерації в Криму (де-факто навіть таке голосування мало що б змінило, бо механізмів досягти цього від телеком-операторів немає), а саме озвучення позиції МСЕ. Для цього і була обрана така форма донесення української позиції, як проект резолюції, оскільки безпосередньо пропонувати Хамадуну Туре тему виступу ніхто не може», – наголошується на сторінці Держспецзв'язку в Facebook.
Українці погоджуються з тим, що розгляд резолюції по суті призвів би до блокування роботи конференції через «агресивну і неконструктивну позицію делегації Росії». «На останньому тижні її кілкість досягла 70 осіб проти семи українців. Це давало росіянам можливість проводити велику кількість переговорів з представниками різних делегацій, часто неодноразових. Під час цих переговорів інформація щодо змісту українських пропозицій подавалася, м'яко кажучи, необ'єктивно. В результаті з вуст багатьох шанованих учасників конференції до української делегації почали надходити пропозиції про вищезазначений компроміс», – розповіли в Держспецзв'язку.
У результаті, в сухому залишку – усна заява генсека МСЕ та декларування принципів прихильності березневій резолюції Генеральної асамблеї ООН про територіальну цілісність України. Таким чином, замість конкретних практичних рішень Україна отримала суто моральну підтримку.
Гнути свою лінію
Разом з тим, експерти схиляються думки, що навіть у разі прямої заборони на маршрутизацію телефонного трафіку в Крим через Росію остання не стала б відмовлятися від зміни нумерації на приєднаній території. За фактом, Севастополь, після захоплення устаткування місцевого підрозділу «Укртелекому», вже переведений на російські коди, через що телефонний зв'язок міста з Україною втрачений. Для решти території Криму таке переведення ще попереду.
Російські чиновники впевнено говорили, що «без зв'язку в Криму ніхто не залишиться» – навіть якщо МСЕ відмовиться змінювати правила викликів до Криму
Ще до підбиття підсумків конференції російські чиновники впевнено говорили, що «без зв'язку в Криму ніхто не залишиться» – навіть якщо МСЕ відмовиться змінювати правила викликів до Криму, технічна можливість вирішити питання перенаправленням трафіку все одно є. «Кримський федеральний округ буде переведений на російську нумерацію, а після цього маршрутизувати виклики на кримські номери в українському коді стане просто неможливо – українських номерів більше не залишиться», – пояснила представник російського Мінкомзв'язку Катерина Осадча (цитується за «Відомостями»). При цьому в російській системі нумерації всі кримські абоненти будуть доступні.
Усвідомлення того, що пряма заборона на російську нумерацію в Криму все одно не дотримуватиметься, також стало однією з причин, через які Міжнародний союз електрозв'язку не захотів заглиблюватися в делікатне українське питання. Однак у випадку ухвалення української резолюції органом, рішення якого обов'язкові для виконання всіма країнами-членами, дії Росії виглядали б як одностороння «самодіяльність» і однозначно переводили б її в ранг країни-порушника, яка демонстративно ігнорує міжнародні норми в питаннях зв'язку.