Сімферополь – Починаючи з весни, кримський авторинок знаходився в глибокій депресії. Українські дилерські центри припинили поставку на півострів нових автомобілів, а також комплектуючих, що поставило під питання роботу багатьох автосалонів і сервісних центрів у Криму. Між тим, восени ринок несподівано отримав друге дихання. На окупованій території один за одним відкриваються дилерські центри провідних автовиробників.
Судячи з активності, з якою це відбувається, світові автомобілебудівники або нічого не чули про введені відносно Криму економічні санкції, або попросту ігнорують їх.
Так, 25 жовтня в Сімферополі почав роботу перший офіційний дилерський центр Lada. З одного боку, дивуватися не доводиться, адже відкрив його російський виробник «АвтоВАЗ». Хоча багато великих російських компаній все ще уникають працювати на кримській території. З іншого боку, відкриття автосалону удостоїв своєю увагою особисто президент «АвтоВАЗу» Бу Інге Андерсон, за сумісництвом – почесний консул Швеції в Нижньому Новгороді. Що межує з дипломатичним скандалом, адже Швеція не визнає анексію Криму, більше того, займає вельми жорстку позицію в питанні антиросійських санкцій.
«Маючи подвійне громадянство – Швеції і США – пан Андерсон фактично визнав законність анексії Криму Росією від імені двох країн. Питання щодо цього інциденту, а також щодо потрапляння пана Андерсона на окуповану українську територію, має порушити МЗС України», – обурився з цього приводу блог «Кримські українці».
У новому автоцентрі планується продавати 3 тис. автомобілів на рік. «Сьогодні дорогами Криму їздять 200 тисяч автомобілів Lada, що становить 35% наявного автопарку. Що стосується частки продажів на кримському ринку нових автомобілів, то ми поставили для себе мету досягти 20%», – повідомляє прес-служба російської компанії.
Однак не тільки російські, але і цілий ряд світових виробників автомобілів вирішили закрити очі на режим санкцій і один за одним виходять на кримський ринок.
Авто для окупанта
Окрім марки Lada, на півострові вже працюють дилерські центри Citroen і Geely. В цьому випадку вони є офіційними представниками російських дистриб'юторів цих марок. А буквально днями найбільший автотрейдер Криму компанія «Автодель», підконтрольна кримському депутату Михайлу Смолянову, оголосила про укладення прямих договорів на поставку іномарок з компаніями BMW, Nissan, Renault і Peugeot. Крім того, за її повідомленнями, ведуться переговори з укладання договорів прямого дилерства з представниками Honda і Mitsubishi.
Як зазначив Смолянов, ці виробники вирішили не підтримувати санкції європейських урядів і продовжувати вибудовувати свій бізнес «в регіоні, що активно розвивається, яким є Крим».
Цю інформацію, зокрема, підтверджує той факт, що на офіційному сайті концерну BMW кримська «Автодель» вже з'явилася в офіційному переліку дилерів, причому в розділі «Росія». За інформацією видання «Коммерсант», через «Автодель» на півострів поставлятиметься весь модельний ряд BMW, доступний іншим росіянам. Серед іншого і в Криму продаватимуться машини, зібрані на заводі в Калінінграді, які в Україну не ввозилися.
Раніше «Автодель» працювала з українським представництвом німецької марки, проте навесні поставки з материка повністю припинилися. Тепер же, хвалиться Смолянов, укладання нових контрактів дозволило не те що відновити, але навіть збільшити обсяг продажів. «У квітні, травні, червні продажів у нас практично не було, і салони стояли порожні. В кінці травня ми почали завозити автомобілі від найближчих російських дилерів. Сьогодні ми можемо говорити про те, що навіть за відсутності кредитування продажі з вересня вищі, ніж продажі вересня минулого року. Це невелика цифра – в чотири відсотки, але і вона радує», – зазначив власник кримської компанії (цитується за е-Крим).
За прогнозом Смолянова, в найближчі роки «Автоделі» вдасться наростити продажі до 22-25 тисяч автомобілів на рік, тоді як раніше вона продавала 9 тис. авто. При цьому, за його словами, за рахунок поставки машин через Росію ціна на деякі моделі впаде до 30% в порівнянні з цінами на українському ринку.
Крим як окраїна Краснодара
Незважаючи на бажання деяких автомобільних компаній Росії працювати з півостровом, їх головні офіси в країнах Європи, Азії та Америки забороняють це робити. Найбільш жорстка позиція в «кримському питанні» у компаній Японії, США і Великобританії. Однозначну позицію зайняли і шведи
Втім, не всі виробники погодилися визнати Крим частиною російської дилерської мережі. За словами того ж Смолянова, незважаючи на бажання деяких автомобільних компаній Росії працювати з півостровом, їх головні офіси в країнах Європи, Азії та Америки забороняють це робити. Найбільш жорстка позиція в «кримському питанні» у компаній Японії, США і Великобританії. Однозначну позицію зайняли і шведи. Так, представники марок Scania і Volvo в Росії повідомили, що не збираються ні підшукувати дилерів на півострові, ні здійснювати туди поставки.
А в низці випадків російські дистриб'ютори вибирають компромісний шлях: поставляти іномарки в Крим через своїх дилерів в Краснодарському краї. При цьому відкривати дилерські центри на самому півострові не планують, посилаючись на незрозумілий статус цієї території. Втім, це не є ноу-хау автотрейдерів – в Росії прив'язка кримського клієнта до Краснодарського краю використовується для легалізації найширшого спектру послуг, від мобільного зв'язку до видачі закордонних паспортів. Правда, в цьому випадку покупці іномарок заради сервісного обслуговування або гарантійного ремонту змушені будуть переправлятися на інший бік протоки.