Сімферополь – Кримчани люблять робити вигляд, що українсько-російська війна на Донбасі – це не їхня війна. Що вони тут ні до чого, а конфлікт їх жодним чином не зачіпає, і слава Богу. Однак, це не так. Навіть якщо відкласти в сторону політичну складову, не можна не визнати згубного впливу війни на кримську економіку. Перш за все, в паливно-енергетичній сфері, що особливо актуально напередодні зими.
Війна вивела з ладу більшість українських вугільних шахт, розташованих саме в Донецькій і Луганській областях. У результаті, за статистичними повідомленнями серпня, видобуток вугілля в Україні знизився майже на 60% (до 2,2 млн тонн) в порівнянні з аналогічним періодом 2013 року.
Брак вугілля, в свою чергу, спричинив скорочення виробництва електроенергії, бо він служить основним паливом для українських теплоелектростанцій. На початку жовтня, заради ліквідації виниклого внутрішнього дефіциту, Україна практично припинила експорт електрики за кордон. Серед іншого, за інформацією міністерства енергетики та вугільної промисловості, постачання електроенергії до Криму було урізане на 50% (що частково було компенсоване внутрішнім зниженням споживання на півострові через промисловий спад). Втім, це не єдиний неприємний для Криму наслідок війни на Донбасі. Проведені там Росією військові дії бумерангом ударили і по анексованому півострову, спровокувавши дефіцит твердого палива і значне зростання цін на нього.
Черговий дефіцит
З урахуванням того, що Крим на сьогоднішній день газифікований на 70%, решта 30% споживачів гріються взимку за допомогою так званого твердого палива (вугілля та дров). Причому, це стосується не тільки населення, а й бюджетних установ і організацій. Велика частина таких споживачів перебувають у сільській місцевості.
За повідомленнями кримських чиновників, потреби населення у вугіллі сьогодні задоволені лише наполовину. «На сьогоднішній день забезпеченість становить 50 відсотків», – поінформував міністр житлово-комунального господарства Олександр Жданов на засіданні президії Держради. Загальна ж потреба населення, за його інформацією, становить 25–30 тис. тонн.
Українські підприємства пішли з кримського ринку, через те що три чверті шахт на українському Донбасі розгромлені
Влада визнає, що основною причиною «недоукомплектованості» вугільних складів є ситуація на Донбасі. «У нас, звичайно ж, виникли складнощі з поставками вугілля в Республіку Крим. Через події на Південному Сході України наші підприємства вчасно не змогли отримати законтрактоване і в деяких випадках вже оплачене вугілля», – відзначає ще один чиновник, кримський міністр палива та енергетики Сергій Єгоров.
Варто відзначити, що раніше Крим забезпечувався вугіллям винятково за рахунок Донбасу. Тепер же цей канал виявився перекритим як внаслідок бойових дій і закриття шахт, так і через відхід з місцевого ринку українських трейдерів. Як повідомило Крим.Реалії джерело, добре знайоме з ситуацією в паливній сфері, сьогодні з Кримом більше не працює жодна українська вугільна компанія. Серед місцевих фірм, що займалися перепродажем, залишаються на плаву не більше трьох оптовиків. «Українські підприємства пішли з кримського ринку, через те що три чверті шахт на українському Донбасі розгромлені», – зазначає наш співрозмовник.
У такій ситуації органи управління покладають надії на поставки палива з Росії. Як говорив міністр Єгоров на одному з останніх засідань кримського уряду, в наступному опалювальному сезоні Крим розраховує отримати з іншого берега Керченської протоки 35 тисяч тонн вугілля. Нібито на цей обсяг вже навіть укладені контракти з російськими постачальниками. Вугілля завозитимуть порядку 30 трейдерів з різних російських регіонів: Ростова-на-Дону, Кузбасу і навіть з далекої Хакасії в Південному Сибіру.
Правда, загальну потребу у вугіллі на весь опалювальний сезон міністр оцінює в більше ніж 60 тис. тонн. Таким чином, залишиться дефіцит – ще більше 40% від необхідного. Тому 35 тис. тонн російського вугілля розподілятимуть винятково серед бюджетних організацій (об'єкти Мінсоцполітики, міносвіти і мінохоронздоров'я).
Дорога зима
За непорушним законом економіки, дефіцит тут же спричинив за собою зростання цін. «Вугілля сильно піднялося в ціні, адже попит величезний, а пропозицій мало, – розповідає наш співрозмовник із вугільної сфери. – Зараз через Україну вугілля не йде, тільки через Росію. Російський Донбас (частина Донецького вугільного басейну в Ростовській області РФ – ред.) не впорається з попитом». Доставка ж вугілля з віддалених російських регіонів автоматично включає в його вартість транспортну складову. «Природно, логістика підвищила ціну», – додає джерело.
Кримським селянам, які є основними споживачами твердого палива на півострові, доведеться дорого заплатити за майбутню зиму
За інформацією кримського міністра палива та енергетики Сергія Єгорова, на початок жовтня вугілля в Криму подорожчало більш ніж в два рази. Так, за його відомостями, вартість кам'яного вугілля на півострові досягла 8426 рублів за тонну, тоді як раніше ціна становила 4097 рублів за тонну. У цьому зв'язку в кримському уряді навіть висловили готовність перерахувати суму пільг і субсидій на тверде паливо. Правда, делікатно промовчали, що за пільговою ціною дозволяється придбати тільки тонну вугілля. Інший обсяг палива на зиму кримчанам доведеться купувати вже за ринковими цінами, які дещо відрізняються від цифр, названих міністром. За інформацією одного з кримських трейдерів, на сьогодні вугілля марки АС (так звана «семечка») коштує від 7500 до 7700 рублів за тонну. Тоді як більш ходове вугілля АМ («орешек») продають вже від 8800 до 9500 рублів. Однак, це ціна в оптовиків. Фірми-перекупники виставляють ціну в діапазоні від 10 до 12 тис. рублів за тонну. Так що кримським селянам, які є основними споживачами твердого палива на півострові, доведеться дорого заплатити за майбутню зиму.