Київ – Центральна виборча комісія завершила реєстрацію партій і кандидатів, які балотуються на виборах до Верховної Ради. Всі політичні сили, які претендують на депутатські крісла, опублікували свої програми. Крим.Реалії вирішили з'ясувати, як найбільш рейтингові партії мають намір боротися з окупацією Криму в разі їх проходження до парламенту, і які обіцянки вони дають жителям півострова і переселенцям.
Як саме партії, які балотуються, збираються вирішувати проблему Криму, з'ясувати було досить складно. На відміну від попередніх президентських виборів, кандидати, які беруть участь у нинішній виборчій гонці, в своїх програмах приділяють проблемі анексованої території вкрай мало уваги. Центральне місце в списку обіцянок нинішніх партій займає їхній план з вирішення військового конфлікту на сході України, а про Крим, якщо і згадують, то мимохідь.
Голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко пов'язує це з тим, що більшість жителів країни зараз набагато більше хвилює тема бойових дій на Донбасі, ніж анексія Криму.
«Зараз головна тема – це війна на Донеччині, Крим став фоновою проблемою і відійшов на другий, якщо не на третій план», – сказав експерт.
На думку політолога, українські політики зараз просто не знають, як вирішувати кримську проблему, і це також є причиною того, що вони не торкаються цього питання у своїй передвиборчій агітації.
«Легко сказати, що ми повернемо Крим, але зараз в України немає реальних військових чи політичних інструментів, які дозволять вирішити цю проблему в найближчій перспективі. Всі, хто кажуть, що знають, як повернути Крим, кажуть неправду», – зазначив Фесенко.
Ще однією причиною, через яку партії «забувають» про анексію півострова в своїх програмах, є те, що на цих виборах буде голосувати мало кримчан, і за їхні голоси не потрібно боротися.
Блок Порошенка і «Батьківщина» обіцяють посилити санкції
Серед рейтингових партій, які є прихильниками нинішньої влади, тільки дві політсили згадали про проблему Криму в своїх програмах – це Блок Петра Порошенка і «Батьківщина».
«Партія виступає за неухильне дотримання прав усіх національних меншин, за якого Україна залишиться унітарною, соборною державою. Особлива увага має приділятися захисту українського Криму і кримських татар як корінного народу Криму», – сказано в програмі Блоку Петра Порошенка.
Також у цьому документі зазначається, що партія має намір боротися за повернення Криму переважно політичними і дипломатичними методами.
Народний депутат Павло Розенко, який йде за списками президентської партії під номером 26, в коментарі для Крим.Реалії повідомив, що на цей момент конкретного рецепту повернення Криму не існує, і його політична сила має намір задіяти комплекс заходів з відновлення контролю за анексованою територією.
«Повинні бути задіяні всі механізми. Я маю на увазі юридичні механізми, що включають використання системи міжнародного права. По-друге, дипломатична складова, яка полягає в тиску на Росію з боку міжнародного співтовариства», – зазначив депутат.
Також Розенко додав, що для повернення Криму буде необхідно задіяти інструменти політичного та економічного тиску на Росію, а також військові засоби, які, за словами депутата, вдосконалюватимуться і модернізуватимуться.
У програмі «Батьківщини» з приводу Криму сказано приблизно те саме. Партія Юлії Тимошенко обіцяє запустити програму з повернення Криму і змусити Росію компенсувати збитки від окупації республіки.
«Йдеться про системні зусилля, що включають в себе європейські та американські санкції відносно агресора, а також системні санкції України. У нас є досить багато важелів, які сьогодні погано або слабко використовуються», – розповів про плани «Батьківщини» щодо повернення Криму народний депутат Андрій Сенченко.
Також депутат пообіцяв, що в разі проходження його партії до парламенту, вона приділятиме більше уваги інформаційній роботі з жителями анексованої території.
Гриценко згадав про Будапештський меморандум
У програмі «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка, яка, згідно з соцопитуваннями, має шанси на проходження в Раду, немає ні слова про анексію Криму. Народний депутат Олег Канівець, який балотується за списками цієї партії, пояснив це тим, що за правилами ЦВК програма має бути лаконічною, і позиція щодо Криму просто не влізла в документ.
«Окупована територія має звільнятися за допомогою гарантів Будапештського меморандуму – США, Великобританії та Росії. «Громадянська позиція» вимагатиме від президента й уряду ухвалення рішень про звернення до Ради Безпеки ООН. Ця організація має створити спеціальний орган для деокупації Криму», – розповів про плани «Громадянської позиції» Канівець.
Також, за словами депутата, партія Гриценка вимагатиме від президента призначити послів там, де Україна не представлена, щоб більш ефективно задіяти міжнародні зв'язки для боротьби за Крим.
Нічого не сказано про анексію Криму і в програмі Радикальної партії, хоча ще в березні на всіх білбордах її лідера – Олега Ляшка красувався напис «Я поверну Україні Крим». Народний депутат Іван Заєць, який балотується за списками «радикалів», у коментарі для Крим.Реалії не зміг пояснити, чому згадок про Крим немає в передвиборній програмі, але запевнив, що його політична сила має намір боротися за повернення півострова. Також він пообіцяв, що партія Ляшка захищатиме права кримських татар.
«Радикальна партія підтримуватиме кримських татар в боротьбі за їхні права. Ми підтримуємо надання кримським татарам статусу корінного народу України і засуджуємо переслідування кримських татар з боку російської влади», – сказав Заєць.
Наше завдання – відвоювати Крим. Як це станеться, сьогодні спрогнозувати не зможе ніхто. Але Крим – це частина української території, і це визнає весь світВ'чеслав Кириленко
Про анексію Криму вирішила не згадувати у своїй передвиборчій програмі і партія «Народний фронт», яку очолює прем'єр України Арсеній Яценюк. Народний депутат В'ячеслав Кириленко, який балотується за списками цієї партії, пояснив це тим, що програма поетапного повернення півострова – це завдання влади, яка буде сформована після виборів, і розписувати її зараз передчасно.
«Наше завдання – відвоювати Крим. Як це станеться, сьогодні спрогнозувати не зможе ніхто. Але Крим – це частина української території, і це визнає весь світ», – зазначив нардеп.
КПУ закликає до діалогу з Росією
Якщо провладні партії пропонують для вирішення проблеми Криму приблизно один і той же набір дій і методів, то в опозиційному таборі немає єдиної думки щодо питання анексії півострова.
Найбільш «спокійну» позицію відносно дій Росії в Криму зайняла Комуністична партія України. Лідер КПУ Петро Симоненко, відповідаючи кореспонденту Крим.Реалії на питання про Крим, об'єктом для критики вибрав не Кремль, а київську владу, яка, за його словами, є головним винуватцем подій, що сталися на півострові.
«Замість одних олігархів, прийшли до влади інші – такі ж жадібні. Вони ділили посади замість того, щоб відповідати на запитання, які ставили кримчани у зв'язку з тим, що вони не підтримали київську владу після перевороту», – сказав голова Компартії.
Симоненко вважає, що наразі єдиним способом повернути Крим є переговори з Росією.
«Сьогодні треба повертатися до відвертого і взаємовигідного діалогу для того, щоб вирішувати найбільші питання, які можуть принести багато біди українському народові, якщо їх не вирішити. І вже зрозуміло, що не один рік буде потрібно для того, щоб підійти до розгляду питання Криму. Але і це буде зробити дуже непросто», – сказав лідер КПУ.
Інша опозиційна партія – «Сильна Україна» пропонує свій проект повернення Криму. У передвиборній програмі цієї політичної сили проблема анексії півострова не згадується, але лідер «сильних українців» Сергій Тігіпко в своїх виступах озвучував власні міркування з приводу відновлення контролю над окупованою територією. На його думку, замість того, щоб влаштовувати Криму економічну блокаду, потрібно, навпаки, ввести вільний товарообіг з півостровом.
«Блокуючи Крим, ми, перш за все, робимо погано не владі, а простим громадянам, яких я, як і раніше, вважаю українцями. Крім того, дії з обмеження подачі електроенергії, води і продуктів харчування будуть підштовхувати до агресії Росію. Для Миколаївської та Херсонської областей це дуже небажаний сценарій розвитку ситуації», – цитує слова Тігіпка газета Миколаївської обласної ради.
На сьогодні Крим тимчасово окупований Росією, яка скористалася тим, що Україну розкололи на частини внутрішні суперечності, а українські політики зрадили свій народ і поставили на перше місце свої особисті інтереси
Серед усіх партій, які є противниками нинішньої влади, єдиною силою, яка згадала про Крим в своїй програмі, є «Опозиційний блок». Однією з передвиборних обіцянок цієї партії є реалізація громадянських і майнових прав переселенців і громадян України, які проживають на півострові.
«На сьогодні Крим тимчасово окупований Росією, яка скористалася тим, що Україну розкололи на частини внутрішні суперечності, а українські політики зрадили свій народ і поставили на перше місце свої особисті інтереси», – кажуть у прес-службі «Опозиційного блоку».
Боротися за Крим «опозиціонери» пропонують шляхом посилення зв'язків з українською громадою півострова і кримськотатарським народом, а також за допомогою тісних економічних і культурних відносин з півостровом.