1000 і 1 проблема кримського виїзного туризму

Сімферополь – Кримчанам, які люблять подорожувати світом, і в минулі роки доводилося несолодко. Адже кримська локація – не найвдаліша в транспортному плані. Почнемо з того, що турів саме з Криму було не так вже й багато. Кримчанам були доступні лише прямі польоти в Стамбул і пару разів на рік – круїзи. Решта подорожей були пов'язані з вильотом і виїздом з Києва, Львова, Одеси, Дніпропетровська та інших великих міст України. З приходом Росії на півострів ринок зруйнувався.

Наприкінці травня – на початку червня турфірми Сімферополя констатували падіння турпотоку за кордон на 60% в порівнянні з «мирним» часом. До осені деякі аспекти кримського виїзного туризму змінилися, але в цілому легше не стало.

В Шенген без проблем?

Мабуть, головне на сьогодні питання для охочих виїхати за кордон з Криму: з яким паспортом вирушати за кордон – з українським чи вже з російським?

За необхідності отримання шенгенської візи кримчанам все ж таки вигідніше залишатися українцями. Так вони і роблять. «Практично весь виїзний туризм зараз здійснюється за українськими закордонними паспортами, – повідомив нам директор одного з великих кримських турагентств на умовах анонімності. – Російських, виданих в Криму, ми ще в очі не бачили. Виїжджають всі без проблем, і з вильотами з міст України, і з російських аеропортів. Шенгени, відповідно, відкриваються в українських закордонних паспортах».

«Українські закордонні паспорти ніхто не скасовував. Володарі таких паспортів (з допустимим терміном придатності) можуть у звичайному режимі здійснювати поїздки без будь-яких обмежень. Вильоти і виїзди за ними можливі як з міст України, так і Росії. Шенгенські візи відкриваються в українських закордонних паспортах також у звичайному режимі. Звісно, є деякі нюанси», – пояснює інше кримське туристичне агентство на своїй сторінці в соціальній мережі.

Для кримчан шенгенські візи оформляються як і раніше тільки через Україну, а це значить, що всі документи потрібно переправляти через перешийок на материк, що зараз займає додатковий час через прикордонний огляд, а також несе інші ризики

Нюанси ці пов'язані з тим, що для кримчан шенгенські візи оформляються як і раніше тільки через Україну, а це значить, що всі документи потрібно переправляти через перешийок на материк, що зараз займає додатковий час через прикордонний огляд, а також несе інші ризики. Ситуацію ускладнює той факт, що низка служб кур'єрської доставки вже припинила роботу з півостровом. Серед них оператор TNT, який якраз спеціалізувався на пересиланні віз та документів до Криму і назад. Ті ж, хто ще працює, потребують проходження додаткових паперових процедур і не дають гарантії, що відправлення будуть доставлені вчасно. А не так давно з'явилася інформація про пограбування машини одного з перевізників, коли разом з товаром були вкрадені закордонні паспорти кримчан, які слідували в зарубіжні посольства. Де гарантія, що такі ситуації не будуть повторюватися?

«Зараз найбільша проблема – це саме доставка документів до Києва. Немає служб доставки, які б узяли на себе відповідальність за збереження документів», – скаржаться в одній із сімферопольських турфірм.

Як щодо екзотики?

З країнами, візи в які відкриваються по прильоту в аеропорт, все набагато простіше. До таких належать ОАЕ, Таїланд, Індія, Шрі-Ланка та багато інших, таких милих серцю нашого мандрівника екзотичних напрямків. Є кримчани, які воліють поїхати «на південь» на всю зиму, і плани свої через анексію півострова змінювати не збираються навіть цього року.

Як би турист не старався, серйозно заощадити на подорожі до спекотних берегів ніколи не виходило. А цього року додалася ще одна біда: через економічні проблеми курс рубля і гривні безперервно знижуються

Тим не менш, з екзотикою існує інша заковика. Справа в тому, що традиційно такі поїздки коштують дорожче, ніж, наприклад, автобусні тури до Європи. Тому що включають в себе тривалий і дорогий переліт. Тому, як би турист не старався, серйозно заощадити на подорожі до спекотних берегів ніколи не виходило. А цього року додалася ще одна біда: через економічні проблеми курс рубля і гривні безперервно знижуються, а це значить, що при вильоті з Росії чи України тури стали набагато дорожчі (в середньому, в 1,5-2 рази).

Пояснюємо: турфірми завжди прив'язують ціну продажу до курсу долара, причому закладають в неї ще й свою солідну «маржу». Залежно від валютного курсу на поточну дату варіюється і вартість путівки.

Транспортне сполучення

Ті туристи, які подолали попередні складнощі, пов'язані з оформленням закордонного паспорта, отриманням візи і тратою додаткової суми грошей, неминуче стикаються ще з однією проблемою.

Сьогодні транспортне сполучення з півостровом досить проблематичне. Щоб виїхати в Україну, треба постояти в чергах на кордоні, але не факт, що при цьому тебе випустять на материк. До кримчан українські прикордонники нині ставляться дуже «прискіпливо». А вже якщо в багажі знайдуть російський паспорт... Часто в таких випадках просто розвертають назад до Криму.

Раніше багато закордонних турів з Криму виконувалися з пересадкою в Стамбулі. Але зараз міжнародні авіарейси з анексованої території офіційно заборонені. І хоча періодично з'являються повідомлення про прямий рейс до Стамбулу з Сімферополя, такий переліт де-юре виконується через Анапу з реєстрацією пасажирів і багажу вже там, що подвоює час польоту. Та й за ціною в один кінець це дорожче, ніж з Одеси злітати туди і назад.

Тому саме таким чином багато кримчан проблему і вирішують. Тобто, їдуть в Одесу. Також нещодавно був відкритий регулярний рейс компанії Turkish Airlines за маршрутом Херсон – Стамбул – Херсон (явно з прицілом на кримських пасажирів). Він виконуватиметься з 15 жовтня 2014 року чотири рази на тиждень. Вартість квитка туди і назад становить від 5460 рублів.

Кримчани і раніше в основній своїй масі не особливо часто літали за кордон. Тепер же кількість мандрівників ще зменшиться

Крім того, зі Стамбула, як великого транзитного вузла між Європою і Азією, відправляється безліч рейсів в усі кінці світу. Тобто, можна формувати тур з вильотом звідти, добираючись до Туреччини з одного з найближчих до Криму російських аеропортів. Наприклад, з Краснодара. Таким чином ви уникнете можливих проблем на українському кордоні. Але не факт, що не спізнитеся на рейс через ситуацію на Керченській переправі, де з початком осінніх штормів періодично зупиняється рух поромів.

Загалом, анексія Криму додала туристичному ринку зайвих проблем. Кримчани і раніше в основній своїй масі не особливо часто літали за кордон. Тепер же кількість мандрівників ще зменшиться. І причина тут, як констатують в одній з кримських турфірм, не стільки у відсутності попиту, скільки в різного роду побоюваннях.