У Київському національному університеті почали вивчати кримськотатарську філологію

Your browser doesn’t support HTML5

В КНУ відкрили спеціальність «кримськотатарська філологія»

Київ – Вперше у ВНЗ, розташованому на материковій Україні, відкрилася спеціальність «кримськотатарська філологія». Мову та літературу корінного народу Криму з 1 вересня почали вивчати студенти Київського національного університету ім. Шевченка. В день знань в Інституті філології КНУ відбулося урочисте відкриття першої академічної групи, що складається з майбутніх кримськотатарських філологів.

Крім першокурсників, представників адміністрації ВНЗ і викладачів у святковому зібранні взяли участь голова Меджлісу Рефат Чубаров, голова фонду «Майдан закордонних справ» Богдан Яременко, а також учасники кримськотатарського національного руху. Гості звернулися до присутніх з вітальною промовою і вручили студентам залікові книжки.

«Коли земляцтво в Києві звернулося до нас із пропозицією відкрити підготовку з кримськотатарської мови та літератури, мені спочатку здалося це божевільною ідеєю», – зізнався, виступаючи перед студентами, проректор КНУ ім. Шевченка з науково-педагогічної роботи Володимир Бугров. – Але буквально за кілька днів наш Інститут філології відгукнувся і звернувся до міністра освіти і науки Сергія Квіта з проханням дати згоду на таке відкриття. І згода була отримана».

Бугров повідомив, що спеціальність створювалася поспіхом, оскільки треба було своєчасно скласти необхідні документи для отримання бюджетних місць. У результаті вдалося вчасно дотриматися всіх формальностей, і зрештою міністерство виділило кошти на навчання десяти студентів за рахунок держави. Охочих вивчати кримськотатарську філологію виявилося чимало. За інформацією приймальної комісії, на одне бюджетне місце претендували шість абітурієнтів.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров зазначив, що відкриття нової спеціальності в КНУ є знаменною подією, і висловив жаль з приводу того, що досі в Києві не навчали студентів мові одного з корінних народів України.

«Подія не просто чудова, а й практична. Ми очікуємо, що через чотири роки перші випускники бакалаврату будуть готові до конкретної роботи в кримських умовах. Тому що у нас немає ніяких сумнівів в тому, що Крим буде до цього часу звільнений», – зазначив голова Меджлісу.

За іронією долі серед одинадцяти першокурсників, які вступили на нову спеціальність, не виявилося жодного представника кримськотатарського народу

За іронією долі серед одинадцяти першокурсників, які вступили на нову спеціальність, не виявилося жодного представника кримськотатарського народу. Рефат Чубаров пов'язав це з тим, що занадто пізно був оголошений набір.

«Для нас радісно, що діти інших національностей обрали кримськотатарську мову як свою майбутню спеціальність. Ми домовилися, що кримські татари всього Київського національного університету опікатимуть цю групу. Я думаю, що тут зав'яжеться дуже тісна студентська група», – сказав голова Меджлісу в коментарі для Крим.Реалії.

Голова фонду «Майдан закордонних справ» Богдан Яременко, висловив упевненість в тому, що студенти, які навчаються в академічній групі кримськотатарській філології, будуть затребувані в різних органах виконавчої влади, в завдання яких входить сприяння поверненню Криму і захист прав корінних народів півострова.

«Нова спеціальність – це підготовка майбутнього нашої держави, тому що запит на фахівців з кримськотатарської мови дуже великий. Вас потребуватимуть Служба безпеки України, Міністерство закордонних справ та інші міністерства», – наголосив Яременко, виступаючи перед студентами.

Хтось вирішив вивчити мову корінного народу Криму через симпатію до кримськотатарської культури, а когось зробити такий вибір спонукала анексія півострова

Самі першокурсники в розмові з кореспондентом Крим.Реалії називали різні причини вибору своєї спеціальності. Хтось вирішив вивчити мову корінного народу Криму через симпатію до кримськотатарської культури, а когось зробити такий вибір спонукала анексія півострова.

«Після всього, що сталося в країні, після Майдану та анексії Криму нам потрібно буде допомагати кримським татарам: вивчати їхню мову і культуру. Як не крути, більше двадцяти років Україна не займалася Кримом, час це виправляти», – розповів про причини вибору спеціальності першокурсник Сергій Прищеп.

Першокурсники, що вступили на кримськотатарську філологію, будуть вивчати не тільки кримськотатарську мову, але також англійську та українську. Крім нормативних курсів основної мови їх очікують заняття з фонетики, історії кримськотатарської мови і літератури, стилістики мови, теорії та практики перекладу.