Київ – Українські банки, як і раніше, відмовляються розблокувати кримським переселенцям розрахункові та депозитні рахунки. За повідомленнями організації «Кримська діаспора», фінансові установи заборгували жителям півострова, які вимушено переїхали на материкову Україну, близько ста мільйонів гривень. Громадські працівники говорять, що якщо банки все-таки виконають свої зобов'язання перед кримськими вкладниками, то переселенці готові пожертвувати десяту частину цих грошей на потреби української армії.
Кримчани безуспішно вимагають від банків виконати свої зобов'язання вже упродовж півроку. Карткові та депозитні рахунки жителів півострова були заморожені ще в березні, коли почали закриватися відділення українських банків, розташованих на території АРК. За словами голови правління організації «Кримська діаспора» Анатолія Засоби, частково рахунки були розблоковані, але більша частина грошей, що належать переселенцям, залишаються замороженими.
«Позитивний прецедент створив «Ощадбанк». П'ятистам переселенцям були повернуті їхні депозити, і люди нарешті отримали можливість оплачувати навчання дітям, орендувати або купити нерухомість і впоратися з іншими потребами», – зазначив громадський працівник.
Найбільше скарг на «ПриватБанк»
За словами Засоби, наразі близько десяти банків досі не розробили механізм розблокування рахунків переселенців. Громадські працівники надіслали відповідні скарги в Національний банк України, і, як повідомляє голова «Кримської діаспори», НБУ вже почав переговори з установами, які не хочуть виконувати зобов'язання.
Близько 80 відсотків претензій, що надходять від кримських вкладників, стосуються роботи «ПриватБанку
Активіст уточнив, що близько 80 відсотків претензій, що надходять від кримських вкладників, стосуються роботи «ПриватБанку». Три тижні тому в центральному офісі банку, розташованому в Дніпропетровську, відбулася зустріч, на якій громадські працівники, представники керівництва «ПриватБанку» і НБУ обговорили проблеми, пов'язані з поверненням грошей кримчанам.
Однак, за словами Засоби, банк все-таки відмовився розблокувати депозити і досі не виконав жодної обіцянки.
«Найбільша проблема залишається з депозитами. У багатьох уже закінчилися терміни депозитних договорів. Але люди не мають можливості отримати свої гроші, хоча їм зобов'язані їх видати на
першу вимогу. Окрім того, їм не виплачуються відсотки, які є доходом, на який могли б жити вкладники», – повідомив громадський працівник.
У п'ятницю, 29 серпня організація «Кримська діаспора» запропонувала банкам нові умови погашення заборгованості перед вимушеними переселенцями. Вкладники, які виїхали з півострова, пожертвують 10 мільйонів гривень на потреби української армії у випадку, якщо їм розблокують усі депозитні й розрахункові рахунки, на яких «зависли» понад 100 мільйонів гривень.
«Кримські переселенці на доказ того, що вони є патріотами і частиною українського суспільства, готові і хочуть пожертвувати десять відсотків своїх вкладів на потреби української армії та вирішення проблем внутрішньо переміщених осіб», – оголосив Анатолій Засоба на прес-конференції.
Your browser doesn’t support HTML5
Пролонгація депозиту замість виплати
Однак навряд чи найближчим часом на рахунок Міністерства оборони України надійдуть пожертвування кримчан. У «ПриватБанку» говорять, що найближчим часом не будуть розблоковувати депозити кримських клієнтів.
«Ми пропонуємо клієнтам пролонгувати депозит до остаточного юридичного з'ясування цього питання. Портфелі та активи більшості банків у Криму були арештовані, тому є багато питань. Я думаю, щодо виплати депозитів найближчим часом банки дадуть чіткий механізм, який буде правильний і зрозумілий», – сказав у коментарі для Крим.Реалії прес-секретар «ПриватБанку» Олег Серга.
Крім того, Серга спростував звинувачення громадських працівників у тому, що «ПриватБанк» відмовляється розморожувати платіжні карти фізичних осіб. Прес-секретар банку стверджує, що співробітники установи розблоковують розрахункові рахунки, якщо кримчани надають довідки, які підтверджуючі статус переселенця.
Кримські громадські працівники повідомляють про те, що «ПриватБанк» вибірково розблоковує платіжні карти. За їхньою інформацією, розморожуються тільки ті рахунки, на яких є незначні кошти
У той же час, кримські громадські працівники повідомляють про те, що «ПриватБанк» вибірково розблоковує платіжні карти. За їхньою інформацією, розморожуються тільки ті рахунки, на яких є незначні кошти.
У Національному банку України пояснюють відмову комерційних банків розморожувати рахунки тим,
що фінансові установи, які мали відділення в Криму, виявилися в форс-мажорній ситуації.
«За весь час незалежності України ми не стикалися з такою проблемою, як окупація частини території. У зв'язку з цим напрацьованого вирішення проблем, що виникли, немає. Комерційні банки втратили активи на окупованій території, і їх теж можна зрозуміти», – зазначив у коментарі для Крим.Реалії співробітник НБУ Андрій Дубас.
За його словами, на початку серпня Нацбанк у черговий раз надіслав комерційним банкам листа, який містить прохання виконати зобов'язання перед клієнтами, які є вимушеними переселенцями з Криму.
«Банки відреагували на наше звернення позитивно. У більшості випадків вони запропонували клієнтам реструктуризацію депозиту з певними дисконтними умовами», – сказав Дубас.
В організації «Кримська діаспора» говорять про те, що умови, на яких переселенцям пропонують продовжувати депозитні договори, є неприйнятними. Кримчанам пропонують пролонгувати депозит на п'ять років під низьку процентну ставку й ігнорують право клієнтів отримати свої гроші на першу вимогу. Громадські працівники говорять, якщо банки будуть, як і раніше, ігнорувати їхні вимоги, то вони будуть змушені вдатися до більш активних форм захисту своїх інтересів.