Сімферополь – У найближчу суботу Меджліс кримськотатарського народу збереться на чергове засідання. Серед інших буде розглянуте кадрове питання. Очікується, що свої пости втратять заступник голови Меджлісу Заур Смирнов і керівник юридичного управління Тейфук Гафаров. Обидва, як відомо, обіймають посади в органах влади. Чиновники вважають, що Меджліс збирається звести з ними рахунки. На думку політологів, представницький орган кримських татар зараз у складному становищі, а запланована у власних рядах чистка – запізніле рішення.
Про засідання, яке відбудеться в суботу, 23 серпня, виданню Крим.Реалії повідомив заступник голови Меджлісу Наріман Джелял. За його інформацією, в порядку денному буде два основних питання: кадрове, а також про майбутні вибори. «Перше питання пов'язане зі змінами у структурі Меджлісу і персональному складі президії. Не йдеться про намір когось карати, рубати чиїсь голови або мстити комусь. Йдеться про виконання ряду формальностей, а також про дотримання чітких принципів внутрішньої організації роботи Меджлісу», – пояснив Джелял.
Він нагадав, що на початку травня посаду прес-секретаря Меджлісу за власним бажанням залишила Ліля Муслімова, тому тепер, дотримуючись формальностей, необхідно зняти її з посади. Аналогічне рішення буде прийняте щодо «голови» «Державного комітету у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян» Заура Смирнова. «Пан Смирнов при призначенні на посаду ще до 1 квітня написав добровільну заяву про призупинення своїх повноважень як члена Меджлісу і тоді у вирі подій ми не прийняли формальне рішення про те, щоб звільнити його від займаних посад – заступника голови Меджлісу та керівника одного з управлінь (роботи з органами національного самоврядування. – Прим. ред). Це буде зроблене, я сподіваюся, на майбутньому засіданні», – повідомив Джелял.
Що стосується керівника юридичного управління Меджлісу Тейфука Гафарова, призначеного у вівторок, 19 серпня, віце-мером Сімферополя, то, за словами Джеляла, на засіданні «будуть зроблені якісь пропозиції про те, як вчинити в цьому випадку». «Всім відомо, що призначення Гафарова не було погоджене ні Меджлісом, ні головою Меджлісу (Рефатом Чубаровим. – прим.ред.) персонально. Це була самостійна дія Гафарова. Члени Меджлісу мали обговорити цю ситуацію і прийняти рішення. Як мінімум, хоча б через те, що, зайнявши цю посаду, Тейфук Гафаров не зможе повноцінно виконувати покладену на нього роботу (на посаді керівника юридичного управління Меджлісу. – прим. Ред.)», – пояснив заступник голови Меджлісу.
Ми хочемо домогтися дотримання всіма членами Меджлісу головного принципу: якщо є рішення, його всі повинні виконуватиНаріман Джелял
«Більше того, ми хочемо домогтися дотримання всіма членами Меджлісу головного принципу: якщо є рішення, його всі повинні виконувати. Якщо рішення немає або є пряма вказівка на те, що не варто чогось робити, це також має виконуватися», – підкреслив Джелял.
Хто займе вакантні посади прес-секретаря і, напевно, керівника юруправління Меджлісу, Джлелял не зміг відповісти. Відносно крісла керівника управління роботи з органами національного самоврядування, яке займав Смирнов, ситуація більш певна. «За особистим дорученням голови Меджлісу досі виконувачем обов'язків голови управління роботи з місцевими меджлісами був заступник голови Меджлісу Ахтем Чийгоз», – зазначив Джелял.
Він також не виключив, що голова Меджлісу, якому, як відомо, заборонений в'їзд до Криму на п'ять років, може взяти участь в суботньому засіданні шляхом включення через скайп.
Your browser doesn’t support HTML5
Вийти з глухого кута
«Голова» «Держкомнацу», коментуючи Крим.Реалії майбутнє засідання Меджлісу, нагадав, що ще до того, як зайняти посаду у виконавчій владі республіки, він на прохання голови Меджлісу і членів Меджлісу написав заяву про призупинення свого членства в представницькому органі. «Для будь-якої людини, що вміє логічно мислити, зрозуміло, що раз призупинене членство, то значить і призупинена присутність в тих чи інших органах Меджлісу, зокрема і на посаді заступника голови, – пояснив Заур Смирнов. – Виходячи з цієї логіки, я ніколи себе не позиціонував після цього заступником голови Меджлісу – на що часто посилалися мої опоненти, не маючи на це практично ніяких підстав».
Метою суботнього засідання Меджлісу, на думку Смирнова, є «зведення рахунків». «Я вважаю, що в умовах тієї кризи, яка в Меджлісі, на жаль, присутня, зараз не найкращий час зводити рахунки – продовжувати це робити, посилювати конфронтацію між членами Меджлісу, багато з яких і так знаходяться в розгубленості і не знають як себе поводити. Я вважаю, що ці дії політично мотивовані і ніяк не перебувають сьогодні в площині інтересів кримськотатарського народу і захисту його прав», – підкреслив Смирнов.
Для виходу з кризи Смирнов закликав представників Меджлісу до діалогу. «На ялтинській зустрічі з представниками культури президент Російської Федерації Володимир Путін чітко сказав про те, що влада сьогодні готова до діалогу. Я вважаю, що цим має скористатися не тільки влада. Але це повинні почути й ті представники Меджлісу, які зацікавлені в стабілізації ситуації й ті, які зацікавлені в тому, щоб кримські татари, нарешті, вийшли з глухого кута, в який, по суті, сьогодні загнані, серед іншого й рішенням (Меджлісу – прим.ред.) про бойкот виборів», – пояснив Смирнов.
При цьому він запевнив, що не збирається залишати Меджліс: «У мене ніколи не було мети покидати Меджліс. У мене, більше того, немає сьогодні бажання доводити тим людям, які нас не чують, те, що Меджліс необхідно зберегти».
Дізнатися думку Тейфука Гафарова з приводу майбутнього засідання Меджлісу не вдалося. Проте в недавньому інтерв'ю Крим.Реалії Гафаров, вже перебуваючи на посаді віце-мера, повідомив, що як і раніше очолює юруправління Меджлісу. Тим самим він дав зрозуміти, що залишати цей пост в представницькому органі не збирається.
Your browser doesn’t support HTML5
Вичерпані всі можливості й важелі
Владі не потрібні кримські татари, якщо вони принципові, професіонали з активною громадською позицією. Їй потрібні маріонеткиАліме Апселямова
Політолог Аліме Апселямова вважає, що кадрові рішення, які розгляне Меджліс у найближчу суботу, є «запізнілими», а співпраця з нинішньою владою, на яку на початку квітня поточного року погодився представницький орган, – це ілюзія. «Владі не потрібні кримські татари, якщо вони принципові, професіонали з активною громадською позицією. Їй потрібні маріонетки. Але етнічне представництво «понарошку» відомих персон не має підтримки серед суспільства і ще більше підкреслює ілюзорність того, що відбувається», – сказала Апселямова в коментарі Крим.Реалії.
На думку іншого політолога Сергія Костинського, Меджліс «перебуває в складному становищі». «Йому доводиться працювати в умовах, коли і представницький орган, і весь народ знаходяться в «заручниках» у російської держави. Будь-який варіант дій або бездіяльність тільки погіршують поточну політичну позицію Меджлісу і положення кримських татар», – сказав експерт в коментарі Крим.Реалії.
На думку Костинського, «запізніле» рішення Меджлісу, яке буде прийняте 23 серпня, свідчить про те, що «цей орган національного самоврядування кримських татар вичерпав всі можливі важелі та інструменти, здатні налагодити конструктивний, цивілізований діалог з нелегітимною владою». «Як виявилося, готовність йти на болючі компроміси заради забезпечення базових колективних потреб та інтересів свого народу не можна поєднувати з політичною нелояльністю. Звідси підсумок – відсторонення тих членів Меджлісу, які проміняли солідарність з колегами на посади в російських органах влади», – вважає Костинський.
Політолог також упевнений, що дії Меджлісу продиктовані розумінням, що «всі, хто самоделегувався у російську державну машину, якими б не були їхні мотиви, будуть задіяні в реалізації цілей російської влади з асиміляції кримських татар, деполітизації органів національного самоврядування, організації гонінь на представників нелояльної політичної та культурної еліти кримських татар».