Аспенський інститут зібрав у Колорадо «Форум Безпеки», на який з’їхались провідні американські та іноземні експерти. Учасник дискусій, начальник об’єднаного штабу збройних сил США генерал Мартін Демпсі багато говорив про наслідки поведінки Росії в Україні для світового порядку.
Найвищий військовий посадовець США, Генерал Мартін Демпсі занепокоєний, що поведінка Кремля може мати негативні наслідки континентального масштабу. На його погляд, хвиля націоналізму, яка зростає в Європі, певним чином була здійнята діями росіян.
«Росія ухвалила рішення величезного масштабу – змінити заведений порядок, цілісність суверенних держав. Я боюсь, що Путін, можливо, розпалив вогнище, яке виходить з-під його контролю».
Застосування Росією артилерії проти українських військових, за оцінкою американського військового, змінює систему безпеки всієї Східної Європи. Генерал нагадав, що вперше з 1939 року уряд однієї держави застосовує військову силу на території іншої суверенної Європейської країни. Він порівняв поведінку Володимира Путіна з діями Сталіна, який під тим аналогічним гаслом захисту етнічних росіян у 1939 році окупував Західну Україну, що тоді належала Польщі.
Воєнні дії в Україні, зазначив Мартін Демпсі, знаменують зміну у відносинах між Європою та Росією, як також у відносинах Вашингтона та Москви. Щоправда, наскільки глибокими будуть ці зміни, ще не зрозуміло. Нарощування воєнного потенціалу Росією, авіації та ракет дальнього радіусу дії, що почалось з 2008 року, вказує на бажання Кремля змінити існуючий баланс сил, каже генерал.
«Вони, безумовно прагнуть, зайняти іншу позицію не лише у Східній Європі, а й у Європі загалом та у відносинах зі Сполученими Штатами».
У цій ситуації, на думку Мартіна Демпсі, НАТО має визначитися, що ці зміни означають для Альянсу, який було створено для стабільності та безпеки в Європі на противагу Радянському Союзу. Генерал Демпсі вважає за потрібне підтримувати контакти зі своїми російськими колегами, поміж яких бачить певний спротив діям Володимира Путіна.
«Про це ризиковано говорити, адже десяток з них можуть завтра потрапити у Гулаг, але, на мій погляд, російські військові та лідери яких я знаю, проти своєї волі беруть участь у цих бойових діях».
За словами генерала Демпсі, Сполучені Штати не сидять склавши руки. Триває активний процес визначення, яку підтримку надати Україні, і в цьому процесі Пентагон співпрацює із союзниками по НАТО. Окрім того, США переглядають свою власну модель безпеки і стратегію, до якої не повертались двадцять років, розповів Мартін Демпсі.