Сімферополь – Ідею створення української республіки Крим як об'єднання окупованої території з Херсонською областю в експертному середовищі назвали перспективною, але такою, що вимагає обговорення і доопрацювання.
Вперше цю ідею озвучив лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, під час нещодавнього виїзного засідання Меджлісу в Генічеську.
Він повідомив, що керівництво України розглядає можливість об'єднання Херсонської області та Криму з адміністративним центром в Генічеську. На думку Джемілєва, в такій республіці могли б займатися питаннями, пов'язаними з правами співгромадян в Криму.
Керівник управління зовнішніх зв'язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзін в інтерв'ю сайту Крим.Реалії висловив думку, що така автономія, ймовірно отримає визнання в рамках міжнародного співтовариства.
«Там в першу чергу можна буде запропонувати оселитися нашим співвітчизникам з Узбекистану, Туреччини», – сказав Хамзін.
Він вказав, що «Росія в односторонньому порядку приєднала Крим», і проект нової української автономії розглядається як свого роду відповідні дії з боку України.
Your browser doesn’t support HTML5
В українській республіці можна буде провести Курултай кримських татар, – експерт
Директор київського Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос помітив, що на цей момент проходить пошук алгоритму реалізації цієї ідеї.
«У такому вигляді, як було запропоновано, навряд чи, але в якомусь форматі вона, ймовірно, буде реалізована», – пояснив він сайту Крим.Реалії. За його словами, якщо йдуть розмови про створення міністерства у справах Криму, «уряду у вигнанні» та інших структур, пов'язаних з Кримом, частина з них повинна мати певні повноваження і територію.
«Це початок розмови, запрошення до неї української центральної, херсонської місцевої влади та кримських татар», – вважає Семиволос.
Також київський експерт зазначив, що створення такої республіки може стати альтернативою спробам сепаратистів реалізувати свій сценарій проведення Курултаю.
«Територія за межами Криму, яка до нього адміністративно відноситься, дає формальні підстави для перенесення Курултаю», – вважає Семиволос.
Немає сенсу оголошувати Херсон Кримом – український депутат
У той же час народний депутат України Андрій Сенченко в коментарі сайту Крим.Реалії, висловив думку, що не бачить сенсу в об'єднанні Криму з Херсонщиною.
«Те, що представництво Президента в Криму відновило роботу в Херсоні, то ще не можна сказати, що Херсонська область приєднується до Криму. Оголосити Херсон Кримом – у цьому немає сенсу», – переконаний депутат.
16 липня на круглому столі у Верховній Раді України обговорювали створення окремого органу виконавчої влади у справах Криму і рекомендували Кабінету міністрів України розробити та затвердити Державну стратегію повернення Криму до складу України.
Your browser doesn’t support HTML5
16 березня на території Криму і міста Севастополя відбувся так званий «референдум» про статус півострова, після завершення якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали це голосування і вважають, що Крим Росія анексувала.