Київ – У вівторок, 15 липня в актовому залі Верховної Ради України відбувся круглий стіл, на якому обговорювалося створення окремого органу виконавчої влади у справах Криму. Народні депутати, представники Кабміну, громадські активісти та експерти, що брали участь у дискусії, зійшлися на тому, що найближчим часом в уряді має з'явитися окреме міністерство, яке займатиметься питаннями анексованої території. Проти виступив тільки народний депутат від фракції УДАР Олександр Мочков, який запропонував створити замість міністерства національне агентство у справах Криму.
Верховна Рада України ухвалила рішення про створення окремого органу влади, який опікуватиметься кримським питанням, ще в середині квітня, коли був ухвалений закон «Про окуповані території». У цьому документі сказано, що парламент рекомендує Кабінету міністрів створити такий орган протягом 15 днів. Однак далі розмов справа не зайшла, і деякі депутати і громадські активісти вирішили провести круглий стіл для того, щоб прискорити появу нової державної інституції.
У дискусії взяли участь народні депутати Олександр Мочков, Оксана Калетник і Микола Катеринчук, представники Кабміну, Адміністрації президента, політологи, громадські активісти і дипломати. Варто відзначити, що круглий стіл проігнорували всі депутати Верховної Ради, що представляють Крим, за винятком Олександра Мочкова. Не було в залі й представників Меджлісу кримськотатарського народу. Найбільш широко були представлені громадські організації, які займаються питаннями захисту прав переселенців.
Модератор обговорення політолог Вадим Карасьов, відкриваючи дискусію, сказав, що головним завданням створення спеціального органу влади у справах АРК є інтеграція економіки та культурного простору Криму в Україну.
Необхідно, щоб була ініціатива цивільних організацій, народних депутатів, політичних партій і незалежних експертних центрів для того, щоб стимулювати владу на пошук відповідних виконавчих формВадим Карасьов
«Не потрібно чекати, поки офіційна влада займеться цим. Необхідно, щоб була ініціатива цивільних організацій, народних депутатів, політичних партій і незалежних експертних центрів для того, щоб стимулювати владу на пошук відповідних виконавчих форм. Треба запропонувати від громадянського суспільства та політичних сил бачення, як розвиватися Криму в умовах окупації,» – пояснив політолог мету круглого столу.
Проблеми Криму прирівняли до ЄВРО-2012
Закон «Про окуповані території» пропонує уряду створити спеціальний орган влади у справах Криму, але не уточнює, що він має собою являти, і які функції виконуватиме. Учасники круглого столу запропонували свої відповіді на ці питання. Велика частина присутніх дотримувалася думки про те, що в Кабміні має з'явитися окреме міністерство, в завдання якого входитиме вирішення всього комплексу проблем, пов'язаних з анексованим півостровом.
«Створення окремого міністерства є більш правильним, ніж розмови про появу спеціального віце-прем'єра або про те, що в кожному міністерстві, один із заступників займатиметься питаннями АРК. Має бути повноцінне міністерство з відповідним набором фахівців», – сказав у своїй промові народний депутат Микола Катеринчук, який виступив одним з ініціаторів круглого столу.
За словами нардепа, таке міністерство має відстежувати ситуацію на півострові, а також мати можливість впливати на медіа-стратегію України та рішення, які ухвалює Верховна Рада і президент.
З думкою свого колеги не погодився народний депутат Олександр Мочков, що представляв на круглому столі фракцію УДАР. На його думку, створення нового міністерства викличе відомчі конфлікти і плутанину з поділом компетенцій різних органів влади.
«Ми отримаємо ситуацію, в якій чиновники будуть зайняті написанням нових інструкцій і положень, перерозподілом обов'язків і відповідальностей. Вони робитимуть це замість вирішення цілого комплексу завдань, якого чекає від них суспільство», – наголосив нардеп.
У зв'язку з цим Мочков запропонував замість створення окремого міністерства сформувати інший орган виконавчої влади – Національне агентство з питань Криму і вимушених переселенців.
«В історії нашої держави вже був прецедент створення подібної структури, яка була створена для досягнення певної мети і вирішення чіткого кола завдань – Національне агентство з питань підготовки до ЄВРО-2012», – провів несподівані паралелі депутат.
Учасники круглого столу ініціативу ударівця не підтримали, пославшись на те, що міністр має набагато більше повноважень і можливостей, ніж голова агентства.
Стати міністром запропонували Чубарову і Ковальському
Під час дискусії її учасники обговорювали не тільки те, які повноваження матиме новий орган влади, але й хто його може очолити. Так, директор компанії «Berta Communications» політолог Тарас Березовець запропонував на пост міністра у справах Криму кандидатуру голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова.
«Ця людина досить молода й енергійна і нормально сприймається всіма кримчанами всіх національностей», – аргументував свою пропозицію політолог.
Частина громадських активістів також висловили побажання з приводу того, хто може стати головним куратором Криму в уряді України. Співголова координаційної ради громадських організацій вимушених переселенців Андрій Щекун повідомив, що об'єднання, яке він представляє, пропонує призначити на цю посаду кримчанина Анатолія Ковальського.
«Він зараз перебуває у Чернівцях, де очолює обласне управління мисливського та лісового господарства. Він має більше п'ятнадцяти років державного стажу, фахівець, працював в уряді Сергія Куницина», – відрекомендував Ковальського громадський працівник.
Ні Чубаров, ні Ковальський на круглому столі не були присутні, тому, як вони самі ставляться до озвучених пропозицій – поки невідомо.
На завершення круглого столу його учасники ухвалили резолюцію, в якій вказали про необхідність створення нового міністерства, якерегулюватиме питання, пов'язані з Кримом.
«Вирішено просувати ініціативу створення єдиного органу виконавчої влади зі статусом міністерства. Воно займатиметься реалізацією державної політики, пов'язаної з поверненням Криму до складу України і забезпеченням прав, свобод та інтересів громадян України, які перебувають на окупованій території, та вимушених переселенців», – сказано в резолюції.
Учасники круглого столу рекомендують Кабінету міністрів України розробити та затвердити Державну стратегію повернення Криму до складу України
Також у документі зазначено, що учасники круглого столу рекомендують Кабінету міністрів України розробити та затвердити Державну стратегію повернення Криму до складу України.
Крім того присутні взяли на себе відповідальність сприяти розробці та ухваленню законопроекту, в якому будуть затверджені створення та принципи роботи міністерства у справах Криму.