Мустафа Чауш
Сімферополь – Для мусульман усього світу цими вихідними почався священний місяць Рамазан (або Рамадан). Протягом цього періоду мусульмани дотримуються суворого посту, який забороняє вживання води та їжі протягом дня. Інша особливість цього місяця для прибічників ісламу – прагнення духовного очищення через молитви, позбавлення від поганих думок і допомога іншим людям. Найбільша спільнота мусульман України традиційно мешкає в Криму.
Одна з найважливіших складових місяця Рамазан – ораза, тобто піст, триватиме 30 днів. Протягом цього періоду мусульмани мають повністю утримуватися від вживання їжі та пиття у світлий час доби. Відновлювати енергетичні запаси організму можна лише у суворо визначені для цього години.
«Пророк Мухаммад наказав нам тримати піст у місяць Рамадан. За піст в нас спитають під час суду. Перші дні, може, якось складно, а потім нормально», – розповідає мешканець Сімферополя Абдурахман Меджітов.
Піст у священний для мусульман місяць є одним з п’яти стовпів ісламу та вважається обов’язковим для правовірних. Від його дотримання звільняються літні та хворі люди, неповнолітні діти, вагітні жінки й матері-годувальниці. Також від посту звільняються ті, кого Рамазан застав у дорозі.
«Людина, яка обмежена в їжі та питті, розуміє людей, що страждають», – вірянка
Жителька кримського міста Бахчисарай Ельвіра Ібраїмова переконана, що повна відмова від простих людських потреб навіть у спекотні та виснажливі літні дні дає можливість вірянам випробувати силу своєї віри, виховують та вчать людей бути кращими.
«Людина, яка місяць обмежена в їжі та питті, вона розуміє людей, що страждають. Душа її нібито набуває м’якості та милосердя. І звісно, така людина прагне більше допомагати іншим людям. Це виховне значення. Якщо взяти фізіологічне значення, організм очищується. Виходить, це плюс його здоров’ю», – роз’яснює кримська мусульманка.
Під час посту не можна лаятися, обманювати, злитися й лихословити. Протягом місяця Рамазан мусульмани повинні робити добрі справи, допомагати хворим, робити пожертвування і роздавати милостиню у межі своїх можливостей. Обов'язковим пожертвуванням є фітр – певна сума грошей, яку роздають тим, хто потребує допомоги. Розмір фітра визначається регіональними духовними управліннями з урахуванням місця проживання та життєвого рівня конкретного регіону. За рішенням Духовного управління мусульман Криму цього року розмір обов'язкового пожертвування складе 100 рублів з мусульманина.
По закінченні місяця Рамазан настає одне з двох головних свят мусульман – Ораза-байрам або свято розговіння, яке відзначається три дні. У цей час мусульмани ходять один одного в гості, відвідують родичів, пригощають солодким і дарують подарунки дітям.