Наталія Попович: У представництві президента в Криму – два співробітники, включаючи мене

Наталія Попович

Київ – Єдиним легітимним органом кримської влади на цей момент є Постійне представництво президента України в Криму, яке тепер розташоване в Херсоні. Проте штат співробітників цього відомства зараз набагато менший, ніж до анексії півострова. Коли кореспондент Крим.Реалії зателефонував за номером прес-служби представництва, трубку взяла сама постійний представник президента Наталія Попович, яку призначили на цю посаду місяць тому. В інтерв'ю для Крим.Реалії постпред відмовилася розповідати про те, де вона працювала раніше, і хто запропонував їй зайняти цей пост. Також вона вирішила не коментувати, як часто бачиться з Петром Порошенком, представником якого вона є. Зате більш охоче Попович розповіла про те, з якими питаннями до її відомства звертаються кримчани, і як зараз вирішуються найбільш гострі проблеми вимушених переселенців.


– Наталіє Костянтинівно, коли ми зателефонували на номер прес-служби, ви взяли трубку самі. Мабуть, у вас зовсім невеликий штат співробітників. Чи вистачає працівників, щоб прийняти всіх відвідувачів?

– У нас тільки формується штат. Це держслужба, і цей процес відбувається згідно зі встановленою законодавством процедурою. Проводиться суворий конкурсний відбір претендентів. Наразі у нас стажуються вісім осіб. Фактично зараз у штаті дві людини разом зі мною. Звернень дійсно надходить дуже багато. Люди телефонують, надсилають питання через інтернет, приходять на прийом.

До кінця липня буде близько 15 співробітників, а загалом штат розрахований на 35 одиниць.

– А чи залишився в штаті хтось із співробітників, які працювали в представництві до анексії?

– Ні. Жодного, всі залишилися в Криму.

– До анексії Представництво президента в Криму являло собою головний офіс глави держави на півострові, куди зверталися кримчани, щоб привернути увагу президента до тих чи інших проблем. А які функції зараз виконує ваше відомство?

Головне завдання представництва – оперативно вирішувати проблеми, що виникають у громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території, сприяти і надавати послуги щодо забезпечення їхніх інтересів

– Представництво президента України в Криму сьогодні розташоване в Херсоні на суміжній з Кримом території і є територіально близьким до Криму органом влади. Головне завдання представництва – оперативно вирішувати проблеми, що виникають у громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території, сприяти і надавати послуги щодо забезпечення їхніх інтересів. Кримські жителі повинні отримати повний цикл допомоги: від інформування, консультації до отримання документів з різних питань.

Водночас Представництво вивчає проблематику звернень і типові питання, які потребують ухвалення рішення на рівні центральної влади. Питання аналізуються і направлятимуться до Києва для оперативного реагування.

– А з якими проблемами найчастіше стикаються кримчани, які звертаються до Представництва?

– Громадяни, які проживають на тимчасово окупованій території, та ті, хто виїхав з Криму в Херсон й інші області України, звертаються до нас щодня. Спектр проблем різний. Це оформлення та отримання внутрішніх і закордонних паспортів, зняття з реєстрації, вирішення пенсійних, соціальних і фінансових проблем. Також до нас звертаються з питаннями, пов'язаними з депозитами громадян в українських банках, проблемами юридичного характеру, нотаріального обслуговування, отримання інформації з державних реєстрів. І це тільки частина питань, які на сьогодні хвилюють кримчан.

«Ніхто з переселенців на вулиці не залишиться!»

– Одна з найгостріших проблем, з якими стикаються переселенці – це перетин адміністративного кордону. Відповідно до закону «про окуповані території» кримчани мають право безперешкодно його перетинати, проте часто прикордонники їх зупиняють. Що їм робити в цьому випадку?

– Так, згідно із законом «про окуповані території», громадяни України можуть вільно і безперешкодно перетинати контрольно-пропускні пункти, надавши документ, що підтверджує українське громадянство. У разі перешкоджання громадянам з боку представників прикордонної служби, слід звертатися за телефонами гарячої лінії 0552355083, 048799180, 0991289261. Звернувшись до чергового упродовж короткого часу, щодо кожного окремого випадку даються пояснення.

Я телефонувала начальнику прикордонного загону, і він запевнив мене, що таких випадків мало, і всі вони з'ясовні.

– Але прикордонний контроль може проводитися пізньої ночі, в цей час доби працює гаряча лінія?

– Так, ця лінія цілодобова.

– Є кримчани, які загубили паспорт. І вони не можуть виїхати за межі Криму, оскільки їх не випускають прикордонники, а відновити документ на півострові ніде. Що робити їм?

– У разі втрати паспорта громадянина України, кримчани можуть відновити документ, звернувшись до територіального відділення державної міграційної служби. Самі вони виїхати з Криму не можуть, але в цьому випадку потрібно оформити довіреність на будь-яку людину, якій вони довіряють. Ця людина разом з довіреністю та іншими документами, що підтверджують особу, має приїхати до відділення Міграційної служби, яке розташоване в смт. Новотроїцьке Херсонської області. Там йому і переоформлять паспорт.

– Чи надає Представництво допомогу кримським переселенцям в отриманні житла, їх працевлаштуванні, отриманні пенсій і соціальних допомог?

– Наше Представництво тримає руку на пульсі в цьому питанні. Ми налагоджуємо механізми взаємодії органів центральної виконавчої влади з питань надання житла і соціальної допомоги вимушеним переселенцям. Тих, хто звертається з проханням надати тимчасове житло, ми перенаправляємо в управління соціального захисту в Херсоні. Кожне питання розглядається персонально залежно від життєвої ситуації, в якій перебуває людина та її родина. Житло отримують всі, на вулиці ніхто не ночує! У Херсоні є місця для поселення 650 осіб. В основному, це готелі та гуртожитки.

– Багато банківських вкладів і депозитів кримчан в українських банках залишаються заблокованими. Як держава вирішує цю проблему?

Ми намагалися безпосередньо вести переговори з Приватбанком, Ощадбанком та іншими фінансовими установами. Але це не принесло результату. Зараз ми чекаємо відповідь від Нацбанку

– Це дуже актуальне питання. У зв'язку з порушенням роботи системи банківських установ в Автономній Республіці Крим заблоковані рахунки вкладників. Щодня в Представництво звертаються громадяни, інтереси яких порушено, зі скаргами на неможливість використання особистих коштів. Зараз це питання у стадії вирішення. На цьому тижні ми надіслали лист в управління Національного банку України з проханням надати пояснення щодо порядку отримання коштів клієнтами банківських установ. До цього ми намагалися безпосередньо вести переговори з Приватбанком, Ощадбанком та іншими фінансовими установами. Але це не принесло результату. Зараз ми чекаємо відповідь від Нацбанку.

– Ви вже місяць обіймаєте посаду Постійного представника президента. Наскільки складно вам дається ця робота?

– Основна складність полягає в тому, що ще не укомплектований штат. Зараз це вже не те представництво, яке було раніше. Перед ним стоять зовсім інші завдання. Потрібно створити команду, яка буде здатна виконувати поточні завдання.