Туреччина офіційно не визнає анексію Криму, але водночас зараз не є достатньо надійним союзником для країн НАТО та України й не братиме участі в реальних оборонних програмах, покликаних стримати російську агресію в Чорноморському регіоні.
Таку думку в інтерв'ю Крим.Реалії висловив американський експерт, голова Великого вашингтонського мусульмано-єврейського форуму (The Greater Washington Muslim-Jewish Forum) Волтер Рубі, який широко висвітлює становище кримських татар на анексованому півострові в англомовних ЗМІ.
За його словами, зближення Росії та Туреччини, що спостерігається в останні дні, здається вельми тривожним. Буквально днями дві країни домовилися на зустрічі в Сочі про спільне патрулювання в Сирії ‒ рішення, яке російський президент Володомир Путін назвав «доленосним». Раніше, 12 жовтня, у Стамбул у складі російської делегації прибули депутати Держдуми Росії з Криму Руслан Бальбек і Наталя Поклонська ‒ колишній «прокурор» анексованого півострова, особисто відповідальна за заборону Меджлісу кримськотатарського народу та визнання його терористичною організацією в Росії, а також за репресії щодо низки кримськотатарських активістів.
З кримськими колаборантами особисто зустрівся президент Туреччини Реджеп Ердоган. Пізніше, коли український МЗС надіслав з цього приводу ноту протесту турецькій владі, посол Туреччини в Україні заявив, що жодних санкцій відносно кримських депутатів Держдуми Росії не буде. Проте, підкреслив він, позиція Туреччини щодо Криму залишається незмінною.
«Настільки тісна співпраця Москви й Анкари щодо Сирії, безумовно, грає на руку Путіну. Тепер він має сухопутний вихід до Сирії або інших територій Близького Сходу, особливо на тлі укладеної в Сочі угоди. Це є тривожним сигналом як для країн НАТО, так і для України. Згадаймо, що незадовго до цього Туреччина здійснила закупівлю чергової партії російських зенітних ракетних систем С-400. Схоже, що Москва є дуже значним партнером для турецької влади.
Настільки тісна співпраця Москви й Анкари щодо Сирії є тривожним сигналом як для країн НАТО, так і для УкраїниВолтер Рубі
Я не думаю, що Ердоган піде на відкрите визнання анексії Криму ‒ кримськотатарська діаспора Туреччини численна, і, окрім цього, Анкара зацікавлена в продовженні економічного співробітництва з Україною. Швидше за все, її офіційна позиція формально залишиться незмінною. Однак я підозрюю, що Туреччина не стане здійснювати жодних реальних дій, спрямованих проти Росії, що робить її вкрай ненадійним для України союзником в оборонній сфері», ‒ розмірковує Волтер Рубі.
Цей аспект, за його словами, вкрай ускладнює впровадження стратегії стримування Росії, опублікованої в першій половині жовтня американським аналітичним центром RAND Corporation. Ще одним фактором, який перешкоджає виробленню та реалізації єдиної оборонної стратегії НАТО, Волтер назвав ускладнення відносин США зі своїми союзниками.
Підозрюю, що Туреччина не стане здійснювати жодних реальних дій, спрямованих проти Росії, що робить її вкрай ненадійним для України союзником в оборонній сферіВолтер Рубі
«Після виведення американських військ із Сирії інші наші союзники також можуть вирішити, що Америка кине їх напризволяще, як це сталося з курдами. Періодично притаманні президенту Трампу симпатії до Путіна та інших автократичних режимів також не додають довіри з боку європейських партнерів. У попередні роки навіть республіканці в Конгресі, здавалося, намагалися збалансувати політику Трампа та підштовхнути його до більш жорсткої лінії щодо Росії, проте зараз, на тлі початку процесу імпічменту, схоже, й вони втратили інтерес до зовнішньої політики», ‒ зазначає Волтер Рубі.
Американський експерт визнає, що президент США Дональд Трамп намагався використовувати українське керівництво у своїх особистих цілях, проте висловлює надію, що навіть якщо він не отримає від президента України Володимира Зеленського бажаних результатів розслідування справи, пов'язаної з Хантером Байденом, сином його потенційного конкурента на майбутніх президентських виборах Джо Байдена ‒ найближчим часом це не зможе вплинути на американо-українське співробітництво.
«Я думаю, Трамп не зробить нічого, що може бути сприйняте як помста або тиск на українське керівництво як мінімум доти, поки не вирішиться ситуація з імпічментом. В іншому випадку він сам дасть підстави своїм противникам для зняття його з посади, і цілком можливо, що тоді навіть частина лояльних до нього республіканців у Сенаті відмовиться його підтримувати. Швидше за все, Трамп не стане вживати жодних дій, що обмежують допомогу Україні, до президентських виборів 2020 року.
Однак, якщо він виграє ці вибори, я думаю, це негативно позначиться на відносинах з Україною. Трамп не схильний забувати будь-яку невідповідність його очікуванням і, якщо буде впевнений у непорушності своєї влади, він цілком може знову припинити допомогу Україні», ‒ застерігає американський експерт.
Дії Путіна дуже важко передбачити, але, боюся, що він може жорстко відреагувати на відмову України реалізувати «формулу Штайнмаєра», особливо на тлі того, що зовнішня політика США фактично паралізованаВолтер Рубі
Волтер Рубі також зазначає, що занурення Сполучених Штатів у свої внутрішні проблеми поряд із суперечливою позицією президента США дає Росії можливість для подальшої ескалації ситуації, особливо на тлі нових умов врегулювання ситуації на Донбасі, перерахованих прессекретарем представника України на переговорах Леоніда Кучми Дариною Оліфер за підсумками засідання тристоронньої контактної групи в Мінську 15 жовтня.
«Дії Путіна дуже важко передбачити, але, боюся, що він може жорстко відреагувати на відмову України реалізувати «формулу Штайнмаєра», особливо на тлі того, що зовнішня політика США фактично паралізована. Це може бути серед іншого й ескалація в районі Чорного та Азовського морів. Вельми показово, що російські дипломати останнім часом натякають на те, що українська сторона може розблокувати переговорний процес щодо визначення морського кордону, якщо закриє очі на анексію Криму», ‒ говорить Волтер Рубі.