Доступність посилання

ТОП новини

Заочний арешт Павла Лебедєва: чи вдасться Україні дістати колишнього міністра оборони в анексованому Криму?


Офіс Генерального прокурора України має намір вимагати від Росії екстрадиції колишнього міністра оборони Павла Лебедєва. За рішенням Печерського районного суду Києва від 25 травня його заочно взяли під варту як підозрюваного у кримінальній справі про розстріли мітингувальників на Майдані в лютому 2014 року.

Це рішення суду дає право стороні звинувачення почати стосовно ексміністра оборони України процедуру екстрадиції. Окрім того, прокурори звертатимуться до суду за дозволом на здійснення спеціального досудового розслідування за відсутності підозрюваного. З 2014 року Павло Лебедєв живе в анексованому Криму та займається там будівельним бізнесом. Звинувачення на свою адресу він не коментував. Про роль ексміністра у подіях на Майдані та його справи на півострові йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Прокурор Офісу Генерального прокурора України Олександр Супрун розповів Крим.Реалії, в яких саме злочинних діях підозрюють Павла Лебедєва.

Під час силових заходів протидії учасникам акцій протесту були скоєні вбивства

– Колишній міністр оборони своїми діями сприяв високопосадовцям у перешкоджанні проведенню акцій протесту, перевищенню співробітниками правоохоронних органів своїх службових повноважень і безпосередньо причетний до виниклих наслідків. Як ми пам'ятаємо, під час силових заходів протидії учасникам акцій протесту були скоєні вбивства, а значній частині громадян на Майдані заподіяли тяжкі тілесні ушкодження, тілесні ушкодження середньої тяжкості та легкі. Міністр Лебедєв віддавав накази, за результатами яких до протидії акціям протесту залучили сили та засоби Збройних сил України ‒ це важка техніка, понад 100 автомобілів. Вони використовувалися з грудня до лютого, зокрема, для блокування урядового кварталу і згодом для розгону протестувальників.

За словами Олександра Супруна, прокуратура зібрала достатньо доказів того, що Павло Лебедєв віддавав ці необґрунтовані накази. Сам міністр оборони у грудні 2013 року підкреслював, що Збройні сили України не брали участі в зіткненнях на Майдані.

Судячи з усього, у колишнього міністра оборони є російський паспорт, що перешкоджає екстрадиції

– Усього є дві кримінальні справи щодо Лебедєва. Перша охоплює весь період акцій протесту, йому інкримінується участь у злочинній організації, яка була створена колишнім президентом України. Друга, за якою Лебедєву й обрали запобіжний захід, стосується саме подій 18-20 лютого 2014 року. У межах цієї справи до відповідальності притягнуті 10 високопосадовців. Судячи з усього, у колишнього міністра оборони є російський паспорт, що перешкоджає екстрадиції, але ми виконуємо всі передбачені процедури. Одна з обов'язкових умов ‒ саме рішення суду про обрання запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою, яке ми отримали 25 травня. На його підставі ми маємо звернутися із запитом до компетентних органів Російської Федерації, і за результатами розгляду вони ухвалять рішення.

Колишній заступник міністра оборони України Леонід Поляков стверджує, що Павло Лебедєв на своїй посаді всіляко підігравав російським військовим на шкоду співпраці України з країнами Заходу.

Є безліч свідчень того, що при міністрі Лебедєві проводилася однозначно проросійська політика

– Він залишив Збройні сили України в дезорганізованому стані. Є безліч свідчень того, що при міністрі Лебедєві проводилася однозначно проросійська політика. Звісно, він не заявляв про припинення співпраці з Заходом, з НАТО, про те, що Україна орієнтуватиметься тільки на Росію, проте його рішення чомусь були тільки на її користь. При Лебедєві активно проводилося двостороннє військове співробітництво з Росією, країни обмінювалися делегаціями: наші генерали та офіцери їздили переймати досвід, їхні військовослужбовці часто приїжджали до нас також. На цьому тлі згорталося військово-технічне співробітництво з Заходом: контракти на постачання зброї з Європи припинялися, натомість їх укладали з Росією. При Лебедєві також припинялися спільні з Заходом проєкти з модернізації озброєння.

Журналістка-розслідувачка з Севастополя Тетяна Ріхтун, яка була змушена залишити Крим через переслідування, нагадує про бізнес Павла Лебедєва на півострові

До того, як стати міністром оборони, він був одним із найбільших забудовників у Севастополі

– Ще до того, як стати міністром оборони, він був одним із найбільших забудовників у Севастополі. Усім тут відома його компанія «Парангон», яка збудувала безліч об'єктів. Переважно це були житлові будинки на землях, якими раніше володіло Міністерство оборони України. За договорами воно віддавало ділянки під забудову з умовою, що частину квартир отримають військовослужбовці української армії. Однак таких випадків фактично було дуже мало, а забудовники займали ділянки в дуже хороших місцях. Цікавий недооцінений факт: після того, як Павло Лебедєв вже виїхав із Києва, 27 лютого 2014 року, бувши ще міністром оборони, він отримав дозвіл на забудову 23 гектарів у бухті Круглій у Севастополі. Уже 28 лютого був підписаний договір із будівельною компанією на освоєння цієї території.

Тетяна Ріхтун
Тетяна Ріхтун

Тетяна Ріхтун пояснює, як Павлу Лебедєву згодом вдалося зберегти та розширити свій вплив у Криму після захоплення півострова Росією.

Заслуга Лебедєва – в тому, що колишній президент Віктор Янукович у лютому 2014 року безкарно виїхав із Криму

– На одному з об'єктів на Південному узбережжі Криму Лебедєв забудовував заповідну територію з порушенням берегової лінії та вирубкою лісу. Йому намагалися створити проблеми через це, але безрезультатно. Заслуга Лебедєва – в тому, що колишній президент Віктор Янукович у лютому 2014 року безкарно виїхав із Криму. До того ж, він активно долучився до російських громадських організацій, які представляють бізнес.

Відразу після початку анексії Криму російським губернатором Севастополя став колишній військовослужбовець Сергій Меняйло, і вони знайшли спільну мову: Лебедєв фінансував громадські програми, брав участь у встановленні пам'ятників разом із російською владою. Словом, колишній міністр оборони України дуже добре вписався в окупаційну владу. Разом із тим, наскільки я знаю, Лебедєв намагався стати громадянином Європейського союзу через бізнес в Угорщині. Інше громадянство може ускладнити екстрадицію.

Як родина міністра-втікача Лебедєва в Україні працює на оснащення оборонних заводів Росії («СХЕМИ» №239)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:16:06 0:00
Завантажити на комп'ютер

Редакція Крим.Реалії надіслала запит на адресу Павла Лебедєва з проханням прокоментувати звинувачення, які висуває Офіс Генпрокурора України, та його діяльність в анексованому Криму. На момент підготовки матеріалу колишній міністр оборони ніяк не відреагував на це.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG