Доступність посилання

ТОП новини

«Влада створила безвихідну ситуацію»: як і за що в Росії та анексованому Криму переслідують «Свідків Єгови»


За останні три з половиною роки в Росії та анексованому нею Криму кількість обвинувачених в екстремізмі членів «Свідків Єгови» збільшилася до 400 осіб, ‒ про це повідомляють у Європейській асоціації «Свідків Єгови». Вірян переважно переслідують за статтею 282.2 Кримінального кодексу Росії й нерідко засуджують до термінів у в'язницях.

За інформацією самих «Свідків Єгови», на кінець жовтня 2020 року 10 членів організації перебувають у колонії, 38 ‒ у СІЗО, 26 ‒ під домашнім арештом, 24 ‒ під забороною певних дій, приблизно 200 ‒ під підпискою про невиїзд, а у понад тисячі сімей пройшли обшуки. На початку жовтня співробітники російської ФСБ провели в Севастополі чергові обшуки у дев'яти членів місцевої міської громади «Свідків Єгови», і в підсумку підконтрольний Росії Ленінський районний суд заарештував чотири особи. До цього кримінального переслідування зазнали послідовники організації в Керчі, Ялті та Джанкої. Про тривалу кампанію російської влади проти «Свідків Єгови» йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Представник Європейської асоціації «Свідків Єгови» Ярослав Сивульський розповів Крим.Реалії, що російська держава не тільки садить вірян цієї конфесії до в'язниць, а й ускладнює життя тих, хто залишається на волі.

Ярослав Сивульський
Ярослав Сивульський

– Навіть якщо людина уникнула ув'язнення, вона проходить через допити, суди, їй блокують рахунки. Клеймо екстреміста перетворює її життя на жах. Ось у Костромі молоде подружжя Раймон засудили на вісім років умовно, тобто весь цей час вони не зможуть виїжджати з міста й зобов'язані регулярно повідомляти правоохоронним органам про свою присутність. У них немає банківських рахунків, вони не зможуть знайти собі нормальну роботу. Є декілька літніх людей, яких держава теж вважає екстремістами та піддає якомусь покаранню. Це все дуже сумно, тому що «Свідки Єгови» ніякі не екстремісти, вони відомі у всьому світі. І до, і після заборони вони мирно сповідували свою релігію. Ісус говорив: «Мене переслідували ‒ і вас переслідуватимуть, мене ненавиділи ‒ і вас будуть». З біблійної точки зору, для християнина це нормально, він готовий до цього.

Ярослав Сивульський зазначає, що в анексованому Криму, на відміну від сусідньої Росії, мав місце єдиний випадок посилення вироку: у червні підконтрольний Кремлю Верховний суд півострова при розгляді справи Артема Герасимова замінив 400 тисяч рублів штрафу на шість років позбавлення волі.

Розуміючи, що ними у будь-який момент може пройти каток репресій, люди просять політичного притулку в Євросоюзі та США
Ярослав Сивульський

– Зазвичай же апеляційні суди пом'якшували покарання. На цьому тлі багато вірян їдуть із Росії, з Криму, хоча точної статистики у нас немає. Розуміючи, що ними у будь-який момент може пройти каток репресій, люди просять політичного притулку в Євросоюзі та США. Наша приблизна оцінка ‒ таких від 5 до 10 тисяч осіб. Звісно, далеко не всі можуть виїхати, переважна більшість «Свідків Єгови» залишається вдома. Співробітникам правоохоронних органів легко їх знайти та ініціювати кримінальні переслідування. Багато європейських організацій виступили із засудженням заборони «Свідків Єгови» в Росії, обвинувачені також подають позови до Європейського суду з прав людини. Ми очікуємо позитивних рішень у 40 справах цього або наступного року, і тоді Росія буде змушена якось реагувати на це ‒ зокрема компенсувати вилучення майна.

Як пише правозахисний центр «Меморіал», переслідування «Свідків Єгови» набули широкомасштабного характеру після того, як Верховний суд Росії 20 квітня 2017 року ухвалив рішення про визнання Управлінського центру «Свідків Єгови» у країні екстремістською організацією. У «Меморіалі» це розцінюють як політичні переслідування за релігійною ознакою.

Голова російського аналітичного центру «СОВА» Олександр Верховський пояснює, на чому саме російські правоохоронні органи ґрунтують свої звинувачення проти представників цієї конфесії.

Олександр Верховський
Олександр Верховський

– З правової точки зору, все ґрунтується на деякій двозначності розуміння екстремістської діяльності у відповідному законі. Там є пункт про «затвердження переваги або неповноцінності людей за ознакою ставлення до релігії». Якби хтось агітував не брати на роботу православних, або «Свідків Єгови», або ще когось ‒ фактично це був би заклик до дискримінації, який міг би розглядатися як екстремізм. Однак зараз той пункт розуміють буквально: якщо хтось стверджує, що їхня релігія істинна, а інші ‒ ні, то це вже екстремізм. У такому випадку звинуватити можна взагалі будь-яких релігійних людей, і для силовиків залишається тільки одне запитання: кого вони хочуть обрати як об'єкт переслідувань? Для мене взагалі загадково, чому російська влада займається цим питанням систематично і на найвищому рівні.

Олександр Верховський припускає, що Кремль бачить у «Свідках Єгови» якусь політичну загрозу.

Становище безвихідне: все одно неможливо переслідувати у кримінальному порядку десятки тисяч людей
Олександр Верховський

– При цьому Європейський суд із прав людини з високою ймовірністю визнає заборону цієї релігійної організації такою, що не відповідає Європейській конвенції. Звісно, Конституційний суд може вирішити, що Росія не зобов'язана виконувати це рішення ЄСПЛ ‒ але навіщо взагалі влада загнала себе в цю ситуацію? Це дійсно виглядає дивно. Становище безвихідне: все одно неможливо переслідувати у кримінальному порядку десятки тисяч людей, так само як і розраховувати на те, що всі вони поїдуть із Росії.

Голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник розмірковує про те, що Україна може зробити для «Свідків Єгови» в Криму.

Ольга Скрипник
Ольга Скрипник

– На півострові до перелічених вище проблем додаються ще й порушення міжнародного гуманітарного права: Росія поширила свої закони на тимчасово окупований півострів і на цій підставі позбавляє громадян свободи. Тому тут, окрім правових, можна використовувати і дипломатичні механізми. Цьогоріч група правозахисних організацій, включаючи нашу, звернулися до Генасамблеї ООН, щоб проблема «Свідків Єгови» була окремо наголошена в резолюції з прав людини, яку ухвалюватимуть у грудні. Можна використовувати й інші форми дипломатії та політичного тиску. Звісно, у випадку з Кримом Росія намагатиметься повністю ігнорувати ці заклики. В Україні, на жаль, досі не ухвалений закон про політичних в'язнів, який би закріпив форми фінансової допомоги для тих, кого переслідують.

Ольга Скрипник зазначає, що зараз в Україні відновила роботу Міжвідомча комісія, яка може призначати виплати в розмірі 100 тисяч гривень на рік на одного українського громадянина, переслідуваного Росією за політичними мотивами. За інформацією правозахисниці, після засідання комісії в жовтні родичам 24 осіб призначили такі виплати.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Переслідування «Свідків Єгови» в Росії та Криму

Російський Верховний суд у 2017 році визнав екстремістською релігійну організацію «Свідки Єгови» і заборонив її діяльність в Росії. Також діяльність цієї організації заборонена в анексованому Криму.

Співробітники ФСБ Росії неодноразово проводили на території півострова обшуки і затримання підозрюваних в участі в релігійній організації «Свідки Єгови». За даними правозахисного центру «Меморіал», в Росії кілька десятків прихильників цієї релігійної організації зазнали кримінального переслідування.

У серпні 2018 року правозахисний центр «Меморіал» визнав політв'язнями 29 прихильників релігійної організації «Свідки Єгови», обвинувачених у Росії в екстремізмі.

XS
SM
MD
LG