Українська співачка MARUV, яка виграла в національному відборі на міжнародний конкурс «Євробачення-2019», не поїде до Ізраїлю представляти країну. Увечері 25 лютого стало відомо, що Національна суспільна телерадіокомпанія України не дійшла згоди під час обговорення обов'язкового в таких випадках договору.
Раніше MARUV розкритикували за те, що вона давала концерти в Росії, але чи це стало каменем спотикання, поки не ясно. Спочатку скандал вибухнув через інших учасниць нацвідбору – дуету ANNA MARIA. Співачки Анна і Марія Опанасюк, чия мати Лариса Опанасюк очолює апарат російського уряду Криму, не змогли відповісти на питання про приналежність півострова. У підсумку вони набрали найменшу кількість балів.
Кримський політолог Євгенія Горюнова пропонує розділяти родинні зв'язки в Криму і громадянську позицію співачок із дуету ANNA MARIA.
Дівчата повинні були бути готові до питання про півострів, тому що як би ми не говорили про те, що це музичний конкурс, в останні кілька років він має для України і політичну спрямованістьЄвгенія Горюнова
– Мені здається, що будь-який виконавець із Криму, навіть якщо він поїхав звідти до 2014 року, давно там не жив і не має родичів, туди не їздить – все одно до нього більш пильна увага, тому що Крим – це біль. Дівчата повинні були бути готові до питання про півострів, тому що, все-таки, як би ми не говорили про те, що це музичний конкурс, в останні кілька років він має для України і політичну спрямованість, особливо коли це стосується приналежності Криму. Але навіть для тих, у кого родичі працюють чиновниками в Криму, не буде закрита публічна діяльність. Справа просто в громадянській позиції. У нас величезна кількість кримчан працюють у держслужбі, ніхто не змушує відмовлятися. Просто публічна сфера вимагає концептуалізації себе в цивільно-політичному полі.
Євгенія Горюнова зазначає, що після того, як українська співачка з Криму Джамала 2016 року актуалізувала тему Криму на міжнародному рівні, з самого початку не політизоване «Євробачення» політизується.
– Сьогодні дуже багато речей для нас больові. Тому звісно, що і «Євробачення», і боксерські поєдинки Олександра Усика викликають негативну реакцію громадянського суспільства на половинчасті заяви, не всіх вони влаштовують. Суспільство розжарене, йде війна – це природний процес.
Голова правління Національної громадської телерадіокомпанії України (НГТУ) Зураб Аласанія так прокоментував ситуацію з MARUV на своїй сторінці в Facebook:
Рішення про виконавця, який представлятиме Україну на «Євробаченні», поки не ухваленоЗураб Аласанія
«Саме з метою уникнення надмірної політизації конкурсу (що і є вимогою «Євробачення») НСТУ прописала в Угоді умови (для всіх учасників), що сприяють урегулюванню цього болючого питання. Зокрема, відмова представника України на міжнародному конкурсі від гастролей у Росії (три місяці після конкурсу). А також уважне ставлення до публічних висловлювань виконавця щодо територіальної цілісності України або будь-яких висловлювань, які можуть нашкодити Україні на міжнародному рівні... Але... Не всі красиві українські виконавці готові бути хорошими культурними дипломатами. Таким чином рішення про виконавця, який представлятиме Україну на «Євробаченні», поки не ухвалено. Переговори з наступним кандидатом почнемо вранці (26 лютого – КР)».
Український музичний продюсер Володимир Бебешко незадоволений роботою Національної суспільної телерадіокомпанії України при національному відборі на міжнародний конкурс.
Є лише один вихід – висловити повну недовіру тим, хто проводить «Євробачення», хто провокаційно влаштував все це на сценіВолодимир Бебешко
– У мене телефон розривається від дзвінків московських журналістів – ми дали їм дуже добрий грунт! Велике спасибі НСТУ за бездарну політику і керівництво. На сьогоднішній день є лише один вихід – висловити повну недовіру тим, хто проводить «Євробачення», хто провокаційно влаштував все це на сцені, хоча могли спокійно все з'ясувати ще на відборі. Провести тест, завести всіх учасників у СБУ, щоб усі дізналися, хто є хто, перевірили на детекторі брехні. Ось так тепер треба йти на «Євробачення». Ніхто зараз не має права їхати замість MARUV, тому що голосували за неї – потрібно повернути всі гроші тим, хто надсилав СМС, і відмовитися від «Євробачення». Всі гроші, які повинні були витратити на нього, направити онкохворим дітям. І подумати, як усе змінити, щоб більше не повторювати цих помилок.
Член правління Національної суспільної телерадіокомпанії України Олександра Кольцова пояснює, чому не вдалося домовитися з MARUV.
Статус культурного дипломата накладає на людину певні зобов'язання. В Україні триває війна з Росією, але не всі виконавці готові говорити цю правдуОлександра Кольцова
– Відмова від підписання договору з MARUV була фактично нашим спільним із нею рішенням. Вона, на жаль, не може взяти на себе всіх зобов'язань представляти Україну на міжнародній арені. Статус культурного дипломата накладає на людину певні зобов'язання. В Україні триває війна з Росією, але не всі виконавці готові взяти на себе додаткові зобов'язання говорити цю правду. Багато хто хоче говорити про свою музику і творчість, і ми не можемо засуджувати артиста за це – це його право. Мені здається, головна умова – розуміти, що відбувається в країні, розділяти точку зору своїх співвітчизників, бути готовим до незручних питань – не повинно бути закріплено в правилах. У правилах закріплена передача авторських прав, і у нас були деякі розмови про це, адже права на пісню MARUV належать світовому лейблу.
Олександра Кольцова стверджує, що Національна громадська телерадіокомпанія України не збиралася цензурувати сам номер співачки, але при цьому було багато технічних моментів.
– Що стосується гастролей українських виконавців у Росії, це так рвонуло, тому що давно потрібно було домовитися, як ставитися до цього. Люди заробляють, або ж спонсорують агресію? MARUV платить податки в Україні, вона громадянка України, вона популяризує українську музику в світі. На ситуацію не можна дивитися як на чорно-білу. Особисто я дуже збентежена тим, що ми не можемо зараз, у наших умовах війни, просто проігнорувати ці обставини. Мені здається, що переможця ми обиратимемо серед фіналістів цього відбору.
(Текст підготував Владислав Ленцев)