Доступність посилання

ТОП новини

«Під час чергового сильного землетрусу Ялта складеться, як картковий будиночок» – експерти про сейсмостійкість кримських новобудов


Ялта. Масандрівська набережна
Ялта. Масандрівська набережна

Землетрус у Туреччині та Сирії, що стався 6 лютого і забрав життя, понад 40 тисяч людей, викликав стурбованість у кримчан. Особливо людей турбує питання про надійність численних новобудов, якими масово забудовується Крим після анексії.

Кримська влада поспішила заспокоїти кримчан. Так, за словами міністра житлової політики та державного будівельного нагляду окупаційного уряду Криму Микити Тарасова, «сейсмостійкість кримських забудов обов'язково перевіряють ще на етапі експертизи».

«Усі об'єкти, що отримують дозвіл на будівництво, обов'язково проходять експертизу, забезпечується дотримання вимог щодо сейсміки. Усі забудовники приділяють велику увагу цьому питанню», – повідомив в ефірі «Радио Крым» Тарасов.

За його інформацією, «зараз на федеральному рівні йде розробка держпрограми, що дозволить перевірити вже зведені об'єкти на відповідність сейсмологічним вимогам».

Кримський активіст Едем Дудаков, який має досвід роботи керівником Республіканського комітету у справах національностей і депортованих громадян АРК, вважає, що запевнення міністра не повинні заспокоювати громадськість.

Яка може бути якість будівництва, якщо ліцензію будівельна фірма може купити?

«У теорії все добре. А на практиці, маючи зв'язки в службах ДАБКу, можна купити дозвіл, адже економія від таких послаблень колосальна. Будівельна справа корумпована, тендери чужим тут не дають. Крім того, як показав досвід створення СРО (саморегульована організація будівельників – КР), конкуруючі контори з видачі ліцензій на будівельні роботи, щоб залучити будівельні фірми, роздавали ці ліцензії, не витримуючи відповідних вимог. Тому, крім ступеня якості проєкту, треба враховувати і ступінь якості будівництва. А яка може бути якість будівництва, якщо ліцензію будівельна фірма може купити. Досвід так званої реставрації Бахчисарайського ханського палацу говорить сам за себе. Тому тут є комплекс проблем. На словах у міністра все добре та надійно, а насправді ж може вийти «як завжди», – прокоментував ситуацію Крим.Реалії активіст.

Висотна новобудова поряд із колишнім міським басейном. Ялта, 13 листопада 2018 року
Висотна новобудова поряд із колишнім міським басейном. Ялта, 13 листопада 2018 року

Архітекторка і громадська діячка Ольга Вечер, яка має досвід роботи в Громадській палаті Росії, розповіла Крим.Реалії, що у неї великі побоювання щодо сейсмостійкості кримських новобудов.

Нинішня якість проєктування та будівництва далеко не повною мірою забезпечує сейсмостійкість будівель у Криму
Ольга Вечер

«Маю підстави вважати, що нинішня якість проєктування та будівництва далеко не повною мірою забезпечує сейсмостійкість будівель у Криму. Враховуючи високу сейсмічну небезпеку, особливо Південного узбережжя Криму, тут мають дотримуватися найвищих стандартів. Наприклад, у Японії навіть дуже сильні землетруси не призводять до руйнування новобудов, тому що там нікому навіть на думку не спаде ризикувати життям людей та економити на проєктуванні й будівництві. А ось у Туреччині мені відомо, що будівельний бізнес обходив вимоги проєктувальників, які голосно говорили про низьку сейсмостійкість будівель. І в Росії відбувається те саме», – розповіла громадська діячка.

Чоловік стоїть серед уламків і дивиться на руйнування після землетрусу. Провінція Хатай, Туреччина, 7 лютого 2023 року
Чоловік стоїть серед уламків і дивиться на руйнування після землетрусу. Провінція Хатай, Туреччина, 7 лютого 2023 року

Блогер із Судака Олександр Смолов вважає, що ситуація щодо надійності будівництва у Криму досить тривожна.

«Сильно сумніваюся у впевненості міністра! У Криму маса об'єктів ФЦП із корупційними скандалами, відставаннями від термінів та проєктами, які роблять у якихось фірмах фахівці навіть без виїзду на місце! Яскравий приклад у моєму Судаку – це 72-квартирний будинок для раніше депортованих, він готовий уже впасти до землетрусу. Приватний сектор теж проблематичний, отримати проєкт і звести будинок – це щось нереальне, краще зліпити з того, що було і потім узаконити, чи взагалі жити на будь-яких самобудах без документів. І таких прикладів багато, ними мають займатися контролюючі органи», – повідомив у коментарі Крим.Реалії блогер.

Новий будинок для депортованих громадян, зведений у межах російської федеральної цільової програми. Керч, листопад 2019 року
Новий будинок для депортованих громадян, зведений у межах російської федеральної цільової програми. Керч, листопад 2019 року

Кримський активіст з Алушти Павло Степанченко також наголошує на високій ймовірності руйнувань при сильному землетрусі, особливо на ПБК.

На ПБК побудували на стрічкових фундаментах п'ятиповерхові гаражі, в яких без землетрусів небезпечно перебувати
Павло Степанченко

«На Південному узбережжі Криму поширена практика самозахоплення землі, будівництво відбувається без дозволів і погоджень з метою подальшого узаконення через суд або домовляються з чиновниками про введення в експлуатацію об'єкта. Як за нинішньої влади, що рясніє корупційними скандалами, «домовляються» – і так зрозуміло. Більше того, на ПБК побудували на стрічкових фундаментах п'ятиповерхові гаражі, в яких без землетрусів небезпечно перебувати. 1927 року в Ялті вже був потужний землетрус, тільки тоді такої хаотичної забудови не було. Думаю, що зараз, якщо в черговий раз станеться сильний землетрус, Ялта складеться, як картковий будиночок», – зазначив у коментарі Крим.Реалії активіст.

ЖК «Молодіжний». Ялта, липень 2018 року
ЖК «Молодіжний». Ялта, липень 2018 року

Після землетрусу 1999 року Туреччина запровадила жорсткі будівельні норми. Однак прихильники місцевої опозиції стверджують, що нормативів будівництва не завжди дотримувалися або були дуже пом'якшені.

У Криму сто років тому був землетрус близько восьми балів, тож сейсмологи очікують тут досить серйозних землетрусів, вважає старший науковий співробітник Академії наук України Дмитро Гринь.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG