Доступність посилання

ТОП новини

«Люди бояться: бачили, що в Москві відбувається». Як у Криму готуються до російських виборів


Мітинг у Москві, 27 липня 2019 року
Мітинг у Москві, 27 липня 2019 року

Москвичі виходять на вулиці російської столиці з гаслом «за чесні вибори», їх б'ють, заарештовують, а мітинги розганяють. «Єдиний день голосування» відбудеться в Росії 8 вересня ‒ це вибори різних рівнів: десь ‒ місцевої влади, десь ‒ губернатора, а десь ‒ депутатів Держдуми. Вибори торкнуться й анексованого Криму, адже наразі український півострів перебуває під контролем Росії (законність цих виборів не визнають в Україні, ЄС, США та низці країн світу ‒ КР). Московські протести кримчан не сколихнули, але передвиборні перипетії не обходять півострів стороною.

У Криму та Севастополі обиратимуть місцеву владу, підконтрольну Росії. З дев'яти партій кримська виборча комісія зареєструвала сім. Двом партіям було відмовлено через знайдені помилки під час збору підписів за висуванців. Для порівняння, у Москві з 230 кандидатів не допустили до виборів півсотні так званих незалежних.

Засуджують чи підтримують московські протести кримчани? (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:07:28 0:00
Завантажити на комп'ютер

У Севастополі відмову в реєстрації отримав мажоритарник від партії «Батьківщина» Олексій Процько. Мітингів він не збирав, на знак протесту оголосив голодування.

Активіст стверджує, що тиждень пив тільки воду, і цілодобово сидів на лавці біля входу до адміністрації Севастополя. Але брати участь у виборах цьому кандидату виборчком все одно не дозволив.

Протестне голодування Олексія Процька в Севастополі, липень 2019 року
Протестне голодування Олексія Процька в Севастополі, липень 2019 року

«Питань до нашої місцевої влади немає, є питання до московського виборчому комітету. Ми будемо «довбати» далі, з метою, щоб нас почули. Мирно, одиночними пікетами, потихеньку, ось так», ‒ зробив висновок Процько в останній день голодування.

До виборів допускають лише лояльні та провладні сили, переконаний громадський активіст і голова організації «Чистий берег. Крим» Володимир Гарначук.

Це не вибори. Це призначення депутатів парламенту Криму та Севастополя
Володимир Гарначук

«Це не вибори. Це призначення депутатів парламенту Криму та Севастополя. Займається цим управління внутрішньої політики адміністрації президента. Саме вони узгоджують усі списки... Завдання ‒ отримати повністю контрольований, беззубий і безглуздий парламент, який виконує всі «хотілки» вождів», ‒ каже Володимир Гарначук.

Володимир Гарначук
Володимир Гарначук

Списки, про які говорить Гарначук, на його думку, становлять підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов і спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов.

«Вони розставляють людей, вони відповідають за них. Вони збирають із них данину, але при цьому як би поділ йде саме за цим параметром ‒ Константинов, Аксенов», ‒ вважає голова організації «Чистий берег. Крим».

Із цим згоден і отаман кримського козацтва, проросійський активіст Сергій Акімов. У 2014 році, під час російської анексії Криму, він брав активну участь у подіях на півострові й був нагороджений медаллю Міноборони Росії «За визволення Криму». Акімов балотується в підконтрольний Росії кримський парламент від «Комуністичної партії «Комуністи Росії».

Сергій Акімов
Сергій Акімов

«Я згоден із тим, що тільки провладні сили, тільки партію влади, скажімо так... Тут демократії немає», ‒ говорить отаман «Кримського козацтва».

Опрос из Москвы: почему люди вышли на митинг? (видео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00
Завантажити на комп'ютер

Ні Сергій Аксенов, ні Володимир Константинов таких заяв поки не коментували. Разом із тим, Аксенов гарантував кримчанам, що вибори «будуть чесними», і сумніватися в їхніх результатах влада «не дозволить».

Тут демократії немає
Сергій Акімов

Отаман Акімов, хоч і зареєстрований виборчкомом, не вписується в категорію лояльних кандидатів у депутати. Він критикує підконтрольну Росії владу Криму, організовує акції протесту, за що його неодноразово заарештовували. Свій допуск до виборів називає випадковістю та удачею.

«Навіть до мене, звісно, дуже чіплялися, але, судячи з того, що я єдиний, може, тому очі закрили й пропустили», ‒ вважає Сергій Акімов.

Кримський голос

У цілому на півострові не підтримали московські протести. Лише час від часу на вулицях з'являються одиночні пікети. Так, у Джанкої, проти пропрезидентської партії «Единая Россия» вийшов незрячий Ігор Нікітенко.

«Мене в громадській приймальні партії «Единая Россия», міста Джанкоя, вулиця Леніна 23, побили четверо чиновників... Закликаю всіх не голосувати за партію «Единая Россия», не голосувати за їхніх кандидатів», ‒ сказав у відеозверненні Ігор Нікітенко.

Відеоблогер Олексій Процько, який оголосив голодування, свій протест із московськими не порівнює. Навіть більше, столичні акції засуджує.

«Моє голодування взагалі ніяк не пов'язане з цим, я сам собою. І розвалу країни не хочу, у мене цілком конкретна мета... У нас у Севастополі патріотичні події, які виходять від любові до батьківщини», ‒ зазначив Процько.

Закликаю всіх не голосувати за партію «Единая Россия», не голосувати за їхніх кандидатів
Ігор Нікітенко​

Отаман Сергій Акімов відсутність протестів у Криму пов'язує з бідністю населення.

«Переважно, люди бояться. Бачили, що в Москві відбувається. І сьогодні, не так навіть бояться поліцію, розгін і все інше, як штрафів. Люди зубожіли до такої міри, що 10 тисяч рублів ‒ мінімальний штраф ‒ це непідйомна сума», ‒ вважає він.

Активіст Олексій Процько про своє голодування (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:37 0:00
Завантажити на комп'ютер

В анексованому Криму мовчать, тому що там, на відміну від Москви, ще не дозріли так звані «ватажки», переконаний російський публіцист Олександр Невзоров.

«Там є сильні, цікаві, розумні хлопці які, на жаль, отримують свої ув'язнення, отримують свої величезні штрафи, яких ця юрба з легкістю віддає, а в регіонах і таких немає. Тому там, ймовірно, залишається почекати тієї самої глибинної вулканічної активності, яку розрахувати так само важко, як і поведінку вулкана Йеллоустоун», ‒ говорить Невзоров.

Після виборів Крим отримає 75 нових депутатів підконтрольного Росії кримського парламенту та сотні представників у місцевих радах.

Чи переоберуть нинішнього голову парламенту анексованого Криму Володимира Константинова, стане відомо після 8 вересня. А ось підконтрольного Кремлю главу уряду Криму Сергія Аксенова не вибирають, його призначає президент Росії Володимир Путін, тому Аксенов поки залишається на посаді.

Довідка: Російська влада планує провести в Криму вибори депутатів кримського парламенту і місцевих рад 8 вересня 2019 року. В Україні, США, ЄС і низці країн світу не визнають законність проведення Росією виборів на анексованому півострові.

  • 16x9 Image

    Ігор Токар

    Журналіст телепроєкту Крим.Реалії з 2018 року. Протягом 2019 року був журналістом та телеведучим програми «Ньюзрум» від Радіо Свобода. Роботу на національних телеканалах розпочинав регіональним стрінгером. Співпрацював із такими телеканалами: ICTV, 5 канал, Еспресо, 112, Телеканал новин 24. Співзасновник громадської організації та веб-ресурсу «Центр медіарозслідувань Прозоро». Автор документального фільму «Чміль». Закінчив Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка, факультет філології та журналістики.

XS
SM
MD
LG