Доступність посилання

ТОП новини

«Крутий проєкт Crimean Tatars». Як розвивається кримськотатарський канал мовлення


Кримськотатарський канал Crimean Tatars 2 грудня запустив онлайн-мовлення на YouTube. Там транслюють контент інтернет-порталу про кримських татар, який був створений у 2015 році на півострові колишніми співробітниками телеканалу AТR. Головна мета проєкту ‒ збереження і розвиток кримськотатарської мови, культури та релігії.

Що можна подивитися на каналі YouTube Crimean Tatars? Які проєкти кримськотатарською та іншими мовами створюють в анексованому Криму? Хто дивиться цей контент? Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії розмовляли ведучий Станіслав Юрченко, директор Qara Deniz production Ельзара Іслямова та виконавчий продюсер телеканалу «UA: Крим» Осман Пашаєв.

‒ Ельзаро, що привело вас до створення кримськотатарського каналу на YouTube, поза межами власного порталу?

Ельзара Іслямова
Ельзара Іслямова
У нас, безумовно, є кримськотатарські телеканали, але контент там, переважно, інформаційно-політичний, а ось культурного контенту не вистачає
Ельзара Іслямова

Іслямова: Наша діяльність базується на тому, яка потреба зараз є у кримських татар у культурологічному контенті. Після того як ми створили інтернет-портал Crimean Tatars ‒ а в квітні йому виповниться вже чотири роки ‒ ми отримуємо хороший фідбек від своїх глядачів. Станом на 1 листопада у нас вже 125 тисяч підписників, люди дуже активно пишуть про те, що добре б подати наш контент у вигляді такого постійного «барабана», який показував би наші матеріали один за іншим. У нас, безумовно, є кримськотатарські телеканали, але контент там, переважно, інформаційно-політичний, а ось культурного контенту не вистачає. Ми займаємося тим же, просто перейшли в нову форму.

‒ Які основні напрямки ви могли б виділити?

Контенту у нас вистачає, хоча ще два-три роки тому було б неможливо створити такий канал
Ельзара Іслямова

Іслямова: У нас завжди був розважальний контент, тому що пісні й танці у будь-якого народу займають одну з головних позицій, тому ми підтримували цей напрямок і самі виступили ініціаторами багатьох проєктів, зокрема молодіжних комедійних форматів. Є й історичний напрямок, і навчання кримськотатарській мові, і матеріали про видатних людей в історії і сучасності. За три з половиною роки у нас зібралося понад 10 тисяч таких сюжетів від трьох до двадцяти хвилин. Плюс ми знімаємо більшість концертів, які проходять у Криму. Тому контенту у нас вистачає, хоча ще два-три роки тому було б неможливо створити такий канал. Загалом, є ще не освоєні напрямки, є потреба ‒ ми туди йдемо.

‒ Торік ви випустили на великий екран перший дитячий художній фільм кримськотатарською мовою «Хидир-деде». Чи плануєте нові масштабні проєкти?

З лютого 2020 року ми плануємо запустити в ефір комедійний серіал «Гучна сімейка»
Ельзара Іслямова

Іслямова: До речі, фільм викупив телеканал «UA: Крим», то ж українські глядачі зможуть подивитися його вже на просторах громадського мовлення. З лютого 2020 року ми плануємо запустити в ефір комедійний серіал «Гучна сімейка». Як і на казку, ми зробили субтитри російською, українською, англійською і навіть турецькою мовами. Сам серіал кримськотатарською, бо ми стимулюємо, пропагуємо вивчення рідної мови кримськими татарами. Контент національною мовою дуже допомагає в її освоєнні, але, все-таки, ми робимо його таким, щоб всі зацікавлені в Кримові і кримських татарах могли познайомитися з нашою культурою, тому субтитри обов'язково додамо. Дитячий, молодіжний, комедійний напрямок, кіноіндустрію загалом, безумовно, потрібно розвивати.

‒ Чи знаєте ви точно, хто саме вас дивиться?

Інтерес є не тільки з боку кримських татар, а й з боку людей будь-яких національностей
Ельзара Іслямова

Іслямова: В першу чергу, діаспори ‒ при цьому, зрозуміло, я не називаю кримських татар на материковій частині України діаспорою. Але кримські татари, які живуть поза територією Криму, підписуються на нас у першу чергу ‒ у них найгостріше голодування за нашою культурою. За звітами та статистикою ми бачимо, що інтерес є не тільки з боку кримських татар, а й з боку людей будь-яких національностей, які, можливо, жили в Криму, або ж їх щось пов'язує з півостровом. Але, звісно, переважна більшість, це все ж кримські татари, які живуть у різних країнах: Болгарія, Румунія, Туреччина, а також Казахстан, Узбекистан, США.

‒ Чи є у вас плани щодо розвитку проєкту?

Іслямова: Зараз такий час, коли далекосяжні плани будувати можна, але краще, як то кажуть, не говорити про них, щоб не злякати. Є дуже багато сторін, які не зацікавлені в тому, щоб у кримських татар щось розвивалося. У нас, звісно, є короткочасна та довготривала стратегії. Звісно, ми б хотіли, щоб цей канал був сімейним, теплим. Щоб це був канал, збагачений нашою культурою, де діти могли б підживлюватися, вчитися, вбирати в себе все кримськотатарське, бути справжніми патріотами своєї батьківщини.

‒ Османе, які взаємини в українського громадського телебачення склалися з порталом Crimean Tatars?

Осман Пашаєв
Осман Пашаєв
Це партнерство між Кримом і материковою частиною України
Осман Пашаєв

Пашаєв: ​Ми з ними партнери, і «UA: Крим» уже найближчим часом покаже художній фільм «Хидир-деде». Ми б хотіли й інші їхні проєкти показувати, але поки не маємо можливості це зробити. Так чи інакше, ми добре співпрацюємо ‒ наприклад, транслювали минулий сезон дитячого талант-шоу. Це партнерство між Кримом і материковою частиною України.

‒ Тобто, цінне саме те, щоб показувати матеріали, відзняті в анексованому Криму?

Пашаєв: Так, вони перебувають там, на своєму полі, де є з ким працювати. Це проблема тут, на материку: для створення чогось кримського та кримськотатарського мало з ким і з чим є працювати. Те ж дитяче шоу робити досить складно, навіть якщо у тебе є гроші для проєкту, тому що відбір кримськотатарських дітей, які володіють мовою, треба проводити в Криму. Їхня сильна сторона ‒ контент для дітей, зокрема кримськотатарською мовою, щоб діти могли дивитися і паралельно вивчати мову. Також є категорія людей, для яких відео має йти фоном ‒ для них дуже добре мати такий ефірний канал на YouTube, коли споживання інформації йде у фоновому режимі... Crimean Tatars ‒ крутий проєкт, тут є чим пишатися.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

XS
SM
MD
LG