Доступність посилання

ТОП новини

Мілітаризований спосіб життя – експерти про підготовку воєнкорів у Криму


День знань у російському Кримському федеральному університеті ім. Вернадського. 2019 рік
День знань у російському Кримському федеральному університеті ім. Вернадського. 2019 рік

СІМФЕРОПОЛЬ – В анексованому Росією Криму готуватимуть професійні кадри у сфері військової журналістики на базі російського Кримського федерального університету (КФУ) ім. Вернадського. Що за цим стоїть та які висновки можна зробити, Крим.Реалії дізнавалися у кримських експертів.

Новий курс стартує наступного навчального року в Інституті медіакомунікацій, медіатехнологій та дизайну КФУ. Крім того, з'явиться дисципліна «Історія вітчизняної військової журналістики».

У Криму також провели вже два медіафоруми «Журналістика в період спеціальної військової операції» (так російська влада називає повномасштабну війну проти України – КР).

На форумі презентували цикл відеолекцій «Історія російської військової журналістики», створений викладачами та студентами інституту. До нього увійшли 12 серій науково-популярних відеолекцій про роботу військових кореспондентів у різні періоди російської історії.

«У планах на найближчий рік зняти ще 12 серій лекцій. Таким чином, наша колекція складатиме вже 24 серії», – поділилася Діана Первих, завідувачка кафедри журналістики та одна з авторів циклу.

Олександр Мащенко
Олександр Мащенко

«Я гадаю, спецоперація (так у РФ називають повномасштабну війну проти України – КР) змінила нашу країну у всіх сенсах. Змінила і продовжуватиме змінювати. І для того щоб зрозуміти, як наша країна змінюється, принаймні у сферах журналістики та освіти, ми і вирішили проводити наші форуми», – заявив директор Інституту медіакомунікацій, медіатехнологій та дизайну Олександр Мащенко.

Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) закликав до об'єднання зусиль представників ЗМІ в боротьбі з інформаційними загрозами.

«Дезінформація та русофобська пропаганда – випробувана зброя Заходу, яка століттями використовується проти нашої країни. І сьогодні кожен із нас є учасником інформаційної війни. В цих умовах робота засобів масової інформації набуває особливого значення. Журналісти допомагають людям відрізнити правду від брехні, знайти правильні орієнтири. Борючись на інформаційному фронті, ви робите свій внесок у виконання завдань СВО (так російська влада називає повномасштабну війну проти України – КР), які були визначені президентом, у нашу спільну перемогу», – заявив Аксьонов за підсумками II Кримського медіафоруму.

Активіст міжнародної кампанії за деокупацію Криму #LiberateCrimea Руслан Сейдаметов, який має досвід роботи в представництві президента України в АРК, бачить у подібній активності чергову спробу Росії легітимувати присутність на анексованій території та посилити пропагандистську машину.

Руслан Сейдаметов
Руслан Сейдаметов

«Це частина стратегії Кремля, спрямованої на виправдання та підтримку своїх незаконних дій як на міжнародній арені, так і в Росії. Цей крок демонструє прагнення РФ виховувати нове покоління медійників, які слугуватимуть інструментом пропаганди та поширюватимуть вигідні Кремлю наративи про військові дії. Їх готуватимуть працювати в умовах тотального контролю над медіапростором, навчаючи їх виправдовувати та романтизувати агресію, зокрема в Україні.

Це частина стратегії з ідеологічної обробки та створення інформаційної оболонки, яка має перетворити Крим на форпост російської пропаганди. Це ще раз підтверджує важливість інформаційної роботи та протидії російській пропаганді на міжнародному рівні. Необхідно продовжувати зусилля щодо викриття та протидії таким діям, зокрема через підтримку незалежних медіа та інформаційних кампаній, які висвітлюють правду про ситуацію на окупованих територіях», – прокоментував ситуацію Крим.Реалії активіст.

Експерт Кримськотатарського ресурсного центру Сергій Пархоменко зазначив у коментарі Крим.Реалії, що така активність є елементом пропаганди щодо формування мілітаризованого способу життя кримчан у всіх сферах – журналістиці, освіті, науці...

Сергій Пархоменко
Сергій Пархоменко

«Політика тотальної мілітаризації півострова продиктована відносною близькістю фронту та страхом окупантів перед ЗСУ. Як не дивно, є на півострові «молоді обдарування» (саме так, молоді за віком), які ще здатні усвідомлювати, що Путін та Аксьонов не вічні і після їх відходу Крим може перестати цікавити наступні російські еліти. А цим «молодим обдаруванням», я маю на увазі, насамперед, колаборантів, після повернення української адміністрації до Криму нічого доброго не світить. Тому «дарування» включаються у процес мілітаризації півострова, сподіваючись, що таким чином кримчани будуть готові відбивати атаки ЗСУ. Але це не так: росіяни та колаборанти тікатимуть, а кримчани радо вітатимуть ЗСУ, а всі ці курси, військова пропаганда, націонал-патріотичне виховання в дусі «русского мира» глобальних результатів не дадуть», – зазначив експерт.

Радянський дисидент та кримський правозахисник Олег Софяник вважає, що вирощування професійних кадрів у військовій журналістиці свідчить про довгострокові плани РФ продовжувати військову агресію.

Олег Софяник
Олег Софяник

«Путінській режим націлений продовжувати війну, він живе війною. Війна допомагає існувати цій кривавій владі, продовжує її життєдіяльність. Тому й розширюють російську владу програми з підготовки «придворних» військових журналістів», – поділився своїм баченням ситуації правозахисник.

Кримський громадський діяч з Ялти, ім'я якого редакція не називає з міркувань безпеки, також вважає ці тенденції доказом зростаючої агресивної політики Кремля.

«Давно знаю Мащенка, який не був помічений у зв'язках із військовою журналістикою. Загалом відбувається цікавий розворот в освітньому процесі. Що означає посилена підготовка так званих військкорів? Чи означає це, що відтепер РФ на регулярній основі воюватиме, тому країні потрібні воїнкори у великій кількості?! Судячи зі старту викладання курсу «початкової військової підготовки» у школах, справді, росіяни входять у смугу перманентних воєн», – розповів Крим.Реалії громадський діяч.

Кримський активіст із Білогірська, ім'я якого редакція не називає з міркувань безпеки, вважає, що Росія відчуває кадровий голод.

«На мій погляд, це пов'язано з нестачею воєнкорів на фронтах російсько-української війни. Військові кореспонденти гинуть від ударів артилерії, авіації, дронів, від стрілецької зброї нарівні з простими солдатами. До того ж, це зазвичай перекваліфіковані громадянські журналісти. А багато військових блогерів – взагалі самоучки. Для заповнення нестачі у військових кореспондентах, повністю підконтрольних політиці влади, і запроваджується цей курс. Ці воєнкори точно не критикуватимуть МО РФ», – вважає активіст.

Навесні цього року в анексованому Криму відкрили курси військових репортерів. Повідомляється і про створення журналістських класів у Криму.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG