Доступність посилання

ТОП новини

Народна любов за народні гроші: влада Севастополя «купує» лояльність ЗМІ


Будівля севастопольського телеканалу «ИКС-ТВ» на вулиці 4-й Бастіонній
Будівля севастопольського телеканалу «ИКС-ТВ» на вулиці 4-й Бастіонній

Російська влада Севастополя витрачає гроші платників податків на самопіар і війну з опонентами в засобах масової інформації. Тим часом одне зі створених місцевим урядом інформагентств визнано банкрутом, а телерадіокомпанія вже більше року не може переїхати в нові приміщення, куплені за 118 мільйонів рублів.

Російський уряд Севастополя оголосив закупівлю на розміщення матеріалів про свою діяльність у федеральному інформаційному агентстві. Дані про тендер з'явилися на сайті держзакупівель 22 квітня, об'єкт закупівлі сформульований так: «Надання послуг із підготовки федеральним інформаційним агентством інформаційних матеріалів у рамках реалізації державної національної політики в місті Севастополь та розміщення на сайті мережевого видання, що спеціалізується на висвітленні подій соціального, економічного і політичного життя Російської Федерації, міста Севастополь та Республіки Крим у 2019 році».

Початкова ціна контракту становить 1 мільйон рублів. Замовником виступає департамент громадських комунікацій Севастополя.

Народна любов за народні гроші

Про те, що чиновники давно втратили всякий сором при витрачанні бюджету, який, як відомо, формується з грошей платників податків, у Севастополі говорять давно. Ситуація з самопіаром місцевого уряду – зайве тому підтвердження.

Минулоріч переможцями аналогічної закупівлі стали федеральне інформагентство «ФедералПресс» і регіональний сайт «Севастопольмедиа». Загальна сума витрат на два видання перевищила 1,8 мільйона рублів. Ставши медіа-партнерами чиновників, ці видання зобов'язалися публікувати інформаційні матеріали як власного виробництва, так і написані прес-службою уряду.

Купівля лояльності в ЗМІ – поширена в Росії практика, і принцип договірних публікацій існує, але зазвичай він реалізується не так, як зробив уряд Севастополя, розповів рік тому в інтерв'ю севастопольським ЗМІ московський політолог Борис Межуєв. «Купувати ЗМІ через держзакупівлі – це, по-моєму, досить грубо. Зазвичай це гранти, фонди, якісь особливі відносини з власником ЗМІ: наприклад, йому надаються якісь ексклюзивні права на цінну інформацію», – сказав він.

Борис Межуєв
Борис Межуєв

У результаті обидва видання, підгодувавшись бюджетними грошима, протягом року успішно співали дифірамби міському уряду і люто критикували його опонентів.

«Купівля лояльності» стає особливо актуальною, коли є суспільно-політична конкуренція, а в Севастополі вона присутня в повній мірі», – підтверджує Борис Межуєв.

Управляти власними ЗМІ немає таланту

Два тижні тому Автономна некомерційна організація «Регіональне інформаційне агентство «Севастополь» була визнана банкрутом. Інформація про це розміщена в Єдиному федеральному реєстрі відомостей про банкрутство. Таке рішення схвалив Арбітражний суд Севастополя 11.04.2019 р. у справі № А84-994/2019. У повідомленні відомства йдеться, що в відношенні АНО «РИА «Севастополь» відкрито конкурсне виробництво терміном на шість місяців.

Банк РНКБ – у частині позовних вимог заявив про суму заборгованості в 32,5 мільйона рублів, які йому винне «РИА «Севастополь»

У березні нинішнього року позивач – банк РНКБ – у частині позовних вимог заявив про суму заборгованості в 32,5 мільйона рублів, які йому винне «РИА «Севастополь». Крім цього, в картотеці арбітражних справ числяться і інші задоволені позови про стягнення з «РИА «Севастополь» заборгованостей. Серед позивачів, які виграли суди, значаться, зокрема, підприємство МВС РФ «Охорона», редакція газети «Слава Севастополя», федеральне унітарне підприємство «Пошта Криму».

Про створення «РИА «Севастополь» влада міста оголосила в січні 2015 року. У листопаді куратором проекту з боку уряду став радник губернатора Сергія Меняйла і один із лідерів байк-клубу «Нічні вовки» Фелікс Черняховський. «Завдання у агентства буде проста – якісна незалежна журналістика, висвітлення подій у місті, суспільно-політичного життя», – розповів Черняховський. У свою чергу медіа-аналітик Василь Гатов назвав цей проект ресурсом для утримання рейтингу губернатора міста.

Володимир Путін і Сергій Меняйло (л)
Володимир Путін і Сергій Меняйло (л)

Як повідомляли місцеві ЗМІ, приміщенням на вул. Леніна, 50, виділеним губернатором Меняйло інформагентству, користувалися газета «Адмирал» та інтернет-видання «Новая политика», «Севастопольские рассказы» і сайт Sannews.com.ua. Журналісти всіх цих видань працювали і на «РИА «Севастополь».

При розгляді проекту міського бюджету на 2016 рік депутати законодавчих зборів із команди Олексія Чалого заблокували виділення губернаторському інформагентству 52 мільйони рублів, оскільки уряд Севастополя не обгрунтував витрачання грошей на медіа-ресурс.

Усього через чотири місяці після початку роботи, в квітні 2016 року, інформагентством зацікавилася міська прокуратура: з'ясувалося, що співробітникам не платять зарплату. На підприємстві утворилася заборгованість перед 69 працівниками на загальну суму понад 4 мільйони рублів за понад два місяці.

Після прокурорської перевірки, проведеної в травні, Слідчий комітет порушив кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого частиною 2 статті 145.1 Кримінального кодексу Російської Федерації (повна невиплата понад два місяці заробітної плати).

Крім того, за приміщення «РИА «Севастополь» на вулиці Леніна, 50 із департаментом із майнових та земельних відносин Севастополя почала судитися фірма «Цельсий плюс». Компанія заявляє про свої права на це приміщення.

Наприкінці липня 2016 року президент Росії Володимир Путін своїм указом відправив у відставку губернатора Севастополя Сергія Меняйла і призначив його уповноваженим представником у Сибірському федеральному окрузі. На місце Меняйла був тимчасово призначений Дмитро Овсянников із Мінпромторгу Росії.

Дмитро Овсянников
Дмитро Овсянников

Нового губернатора медіа-ресурс Меняйла не цікавив зовсім, тим більше що Овсянникову вдалося знайти спільну мову з Олексієм Чалим, який володіє місцевим телеканалом НТС і сайтом «Форпост», а також із Олегом Ніколаєвим, в орбіті впливу якого перебуває сайт «Примечания».

Олег Ніколаєв
Олег Ніколаєв

Ситуація змінилася кардинально, коли у вересні 2017 року Дмитро Овсянников переміг на виборах і став губернатором офіційно. Уже в грудні чиновники уряду на бюджетних слуханнях «побили горщики» з депутатами «команди Чалого» і з того часу в місті триває затяжна медіа-війна.

Створений урядом на базі української СДТРК бюджетний телеканал «ИКС» був відверто слабенький у порівнянні з чалівським НТС

Овсянникову потрібен був власний потужний засіб масової інформації. Створений урядом на базі української СДТРК бюджетний телеканал «ИКС» хоча і користувався довірою севастопольських пенсіонерів, але був відверто слабенький у порівнянні з чалівським НТС.

Для поліпшення ситуації були викликані фахівці з російської столиці. Московський десант прибув у складі Тетяни Дружняєвої і Олексія Папчені. Дружняєва до цього працювала продюсером компанії «Апостол Медіа» (Москва), Папченя займався виробництвом відеоконтенту. Співзасновником «Апостол Медіа» є Олег Беркович, запрошений раніше в Севастополь для роботи радником губернатора і впритул займався його передвиборним піаром. Згодом Беркович зайняв посаду директора департаменту громадських комунікацій уряду Севастополя.

Тетяна Дружняєва и Олексій Папченя
Тетяна Дружняєва и Олексій Папченя

«Севастопольская ТРК» є державним холдингом, що включає в себе телеканал «ИКС», дві радіостанції, інтернет-сайт і інформаційне агентство. З усієї Росії були набрані нові співробітники

Дружняєва стала генеральним продюсером Севастопольської телерадіокомпанії, Папченя – директором. Державна автономна установа «Севастопольская ТРК» є державним холдингом, що включає в себе телеканал «ИКС», дві радіостанції, інтернет-сайт і інформаційне агентство. З усієї Росії були набрані нові співробітники, які із задоволенням помчали «до моря і фруктів».

Міський уряд за 118 мільйонів придбав для телеканалу приміщення в апартаментах біля пляжу «Кришталевий», ще понад 100 мільйонів було витрачено на обладнання.

Але час минав, а якість телепрограм не поліпшувався. 21 серпня 2018 року телеканал «ИКС» залишився без керівництва – генеральний продюсер Тетяна Дружняєва та директор Олексій Папченя покинули канал. Ще раніше, 27 липня, Олег Беркович пішов із посади директора департаменту громадських комунікацій уряду Севастополя. А 10 серпня про свій вихід з уряду Севастополя заявила начальник управління комунікацій Ірина Зотова. Команда «московських фахівців» дружно покинула місто – спрацюватися з севастопольськими чиновниками не вдалося. Телеканал у нові приміщення так і не переїхав.

Андрій Покровський, кримський блогер (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

У тексті використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові

  • 16x9 Image

    Андрій Покровський

    Кримський блогер (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки), житель Севастополя. Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. Пише про ситуацію в Севастополі, політичне життя в місті, економіці та охороні здоров'я, а також про особливості життя містян в умовах російської анексії півострова.

XS
SM
MD
LG