Російські військові збираються провести в Криму військові навчання, в яких планують залучити більше ніж 10 тисяч артилеристів і близько 3 тисяч одиниць ракетно-артилерійського озброєння. За словами російського міністра оборони Сергія Шойгу, Росія посилила угруповання військ на півострові.
За інформацією української розвідки, на півострові станом на початок 2019 року перебувала 31 тисяча військових, із перспективою збільшення контингенту до 40 тисяч. Український постпред в ООН Володимир Єльченко зазначає, що весь півострів перетворився на величезну військову базу і що «кількість військової техніки в Криму та навколо нині перевищує всі допустимі ліміти».
Міністр оборони Росії Сергій Шойгу під час розширеного засідання комітету Держдуми Росії з оборони 11 березня визнав, що російське угруповання в Криму посилилося:
«Посилений склад військ у Криму, що забезпечує захист території півострова та інтересів Росії в Чорному морі. Створене оперативне командування в далекій морській зоні, яке забезпечує управління кораблями, які виконують завдання в акваторії Середземного моря. Наразі всі військові частини є частинами постійної готовності».
Російський військовий оглядач Павло Фельгенгауер стверджує, що Росія готується воювати з усім людством.
Передбачалося, якщо ми стільки грошей викладемо, то, може бути, на нас не нападутьПавло Фельгенгауер
‒ Ще 2012 року був ухвалений план оборони Росії, основний стратегічний документ. У ньому йшлося про те, що у 2020-ті роки серйозно зростає загроза війни: будуть регіональні війни, може бути глобальна війна, у першу чергу з Заходом. Усі ці роки розгорталися озброєння для можливої війни з США та Заходом, хоча й інші війни не виключені. Росія будує кругову оборону по периметру ‒ на сході й на півдні, на півночі, в Арктиці, на заході. Судячи з нашої доктрини, ймовірність війни дуже висока, вона майже неминуча. На підставі цього були виділені дуже серйозні гроші: десь трильйон доларів витратили на переозброєння з 2008 року. В принципі передбачалося, якщо ми стільки грошей викладемо, то, може бути, на нас не нападуть. Минулого разу це скінчилося тим, що Радянський Союз перенапружився. Можливо, те ж саме станеться й зараз.
Фельгенгауер зазначає, що монополією на оцінку загроз володіє російський Генеральний штаб.
Із півострова можна бити за всіма азимутами: в бік Босфору, і на північ, і на західПавло Фельгенгауер
‒ Він доповідає вищому керівництву в Кремль, як і за радянських часів було, що ось такі страшні загрози. У багатьох випадках вони ці загрози просто вигадують: або загрози не існує, або вони перебільшені в десятки разів ‒ для того, щоб отримати більше грошей, і взагалі більший відсоток національного багатства, підвищити роль Збройних сил. Напевно, деякі просто вірять, що нічого поганого не трапиться, якщо в нас буде страшна кількість танків і ракет. Насправді буде гірше. Будуємо оборону, поки не задихнемося від військових витрат. Що стосується Криму, то з півострова можна бити за всіма азимутами: в бік Босфору, і на північ, і на захід. Це такий непотоплюваний авіаносець, що дозволяє контролювати Чорне море. У Криму потужне угруповання, яке може проводити наступальні повітряні, морські та сухопутні операції.
Прес-секретар Міністерства закордонних справ України Катерина Зеленко повідомляє про зростання загрози з боку Росії.
‒ Ми уважно відстежуємо те, що відбувається навколо мілітаризації Криму ‒ в принципі, це вже не перші спроби Кремля перетворити півострів на військово-морську базу. Абсолютно очевидно, що за час російської окупації Крим перетворився на потужну базу, яка загрожує безпеці та стабільності не тільки Чорноморського регіону, а й Середземномор'я і всього Азово-Чорноморського регіону. Росія більш ніж у два рази збільшила кількість своїх військових на окупованому півострові: з 12,5 тисяч до більш ніж 32,5 тисяч. Боюся, що ця цифра тільки зростатиме.
Генерал-лейтенант, екс-заступник начальника Генштабу Збройних сил України Ігор Романенко розмірковує, чим російські військові можливості в Криму зараз відрізняються від можливостей до анексії півострова.
‒ Угруповання Чорноморського флоту до 2014 року мало тактичний рівень. Зараз вони його не тільки за кількістю військових посилили у 2,5 рази, але поставили туди свої сучасні засоби: і корабельний склад, і наземний склад ‒ зенітно-ракетні комплекси С-300, С-400, «Панцир-С1», і поставили нові модифіковані вертольоти та літаки. Таким чином угруповання в Криму зросло до стратегічного рівня ‒ воно загрожує південному підчерев'ю НАТО й, безумовно, (материковій ‒ КР) Україні. Оскільки запропонувати світові ідеї розвитку в економіці, дипломатичні кроки вони не можуть, то як завжди залишають за собою єдиний, із їхньої точки зору, переконливий варіант ‒ застосування військової сили. А для цього її треба готувати, що вони й роблять.
Український політтехнолог, заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький впевнений, що, коли йдеться про військові успіхи, російській владі не можна вірити на слово.
У Кремлі розуміють, що нікого серйозно обдурити не можуть, тому що американці прекрасно знають: немає ніякої суперсучасної зброїОлексій Голобуцький
‒ Потрібно все-таки розуміти, що в заявах російського керівництва є багато гри на внутрішню публіку. Зараз ми бачимо таку гонку озброєнь, розрив угоди про ядерне обмеження, безліч таких речей, і російське керівництво показує мультики про те, яка в них суперсучасна зброя. Я думаю, для американців ‒ не секрет будь-яке збільшення кількості озброєнь у Криму та в будь-якій точці Росії. Думаю, що в Кремлі розуміють, що нікого серйозно обдурити не можуть, тому що американці прекрасно знають: немає ніякої суперсучасної зброї. Так що Шойгу швидше розповідає це для внутрішнього споживання, це вся концепція «оточеної фортеці»: нас оточують вороги, тому ви маєте виживати. І це все на тлі падіння рейтингу самого Володимира Путіна.
(Текст підготував Владислав Ленцев)