Рубрика «Погляд», спеціально для Крим.Реалії
Кожен новий контакт представників нової американської адміністрації з Кремлем викликає справжню бурю оцінок, чуток, зливів і домислів. Однак сухі офіційні повідомлення про переговори – чи то телефонна бесіда президентів Дональда Трампа та Володимира Путіна, чи розмова держсекретаря Марко Рубіо та голови російського зовнішньополітичного відомства Сергія Лаврова чи нещодавня зустріч в Ер-Ріяді – поки що не дають можливості стверджувати, що сторони домовилися хоча б про щось конкретне.
Так, нам обіцяють продовження спілкування, говорять про видатні досягнення, збираються сформувати переговорні групи – але, коли запитують про те, чого вдалося досягти й коли можна розраховувати на результат – тільки розводять руками.
Позиції, які відстоює американська сторона, можна «вирахувати» за численними висловлюваннями Трампа та його співробітників. Американський президент зацікавлений насамперед у припиненні вогню в Україні і розраховує після цього досягти роботи над масштабною мирною угодою. При цьому про повернення Росії до міжнародно визнаних державних кордонів не йдеться. Мається на увазі, що Москва збереже контроль над Кримом та іншими окупованими українськими регіонами, але цей контроль не визнаватиметься Україною та іншими країнами як легітимний.
Однак у Путіна, схоже, інше уявлення про цей «мирний процес». Російський президент не проти переговорів та відновлення постійних контактів з американським керівництвом, але тільки хотів би, щоб ці контакти відбувалися на тлі війни. За великим рахунком, Путіну потрібно легітимізувати не Крим, не Донбас, а саму війну, довести, що її продовження не має впливати на переговори з Росією та економічні відносини з нею. Простіше кажучи, зробити із Заходом те саме, що Росія вже зробила з «глобальним Півднем», політичні та економічні зв'язки з яким не переривалися ні на день.
Однак ця легітимізація війни як постійного процесу – зовсім не на користь американського президента, що відноситься до людського життя зовсім не так, як його російський колега, і постійно повторює, що його мета – покласти край війні, в якій гинуть люди. Залишається, однак, зрозуміти, яким чином може впливати Трамп на Путіна і примусити його до перемир'я, а не до продовження воєнних дій, і як Путін зможе ухилитися від цього тиску (якщо воно буде), щоб і продовжувати війну, і з американською адміністрацією спілкуватися.
Враховуючи темп миротворчих зусиль Дональда Трампа, відповідь на це питання ми, можливо, зможемо отримати вже найближчими тижнями. Але якщо відповіді не буде, то й сам темп зусиль щодо припинення війни в Україні може помітно сповільнитись.
Віталій Портников, журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не обов’язково відображають позицію редакції
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.