Спеціально для Крим.Реалії
Навіщо секретарю російського Радбезу Миколі Патрушеву так пильно стежити за імплементацією українського мовного законодавства? На перший погляд, чиновник просто продовжує лінію, яка давно вже стала однією з головних ідеологічних «скреп» путінської держави: «націоналісти» за підтримки американського держдепартаменту не дають людям говорити їхньою рідною, природно, російською мовою. І російському керівництву залишається тільки обурюватися й боятися того, що з кожним новим «етапом українізації» Україна все більше віддаляється від путінської Росії. Про що Патрушев, власне, і говорить.
Але насправді це інтерв'ю чиновника, думаю, не про Україну. Воно про Росію. Патрушев дав своє резонансне інтерв'ю газеті «Аргументы и факты» саме після російських протестів ‒ їх учасники, які збиралися по всій країні, були обурені затриманням засновника Фонду боротьби з корупцією Олексія Навального та демонстративною корумпованістю режиму, символом якої став «нічийний» палац під Геленджиком і схожі палаци для кремлівської еліти в Криму. Патрушев говорить і про це, й обурюється, що в Києві виявили солідарність з російськими опозиціонерами. Тому теза про українську мову ‒ це насправді для того, щоб довести росіянам: дивіться, що відбувається там, де «править держдепартамент».
На думку Патрушева, росіянам не варто звертати увагу на «нічийні» палаци й виходити на майдани ‒ потрібно просто аплодувати
Сама газета «Аргументы и факты» ‒ а вона регулярно надає трибуну Патрушеву ‒ докладно писала про це «пригнічення» всього декілька днів тому, так би мовити, готувала ґрунт для висловлювань високопоставленого чиновника. У редакційному тексті про те, що тепер українською мовою заговорить сфера обслуговування, стверджувалося: саме таке «знущання» спричинило «повстання» на Донбасі. І нібито саме тому кримчани на «референдумі» голосували за «приєднання до Росії». Хоча ніби тоді сфера обслуговування українською мовою не розмовляла ‒ але це вже деталі. Головне ‒ людей позбавляють їх рідної мови! І якщо ви повірите «агентам держдепартаменту» в самій Росії, то й вас чекають такі ж випробування, про що і говорить Микола Патрушев у завершенні свого інтерв'ю: «Особи, які обіймають керівні посади зараз в Україні, зробили ці заяви на шкоду інтересам їхнього власного народу відповідно до лінії поведінки, виробленої за кордоном. І в цьому немає нічого дивного. Заходу потрібний цей «діяч» для дестабілізації ситуації в Росії, для соціальних потрясінь, страйків і нових майданів. До чого це може призвести, ми бачимо на прикладі України, яка на практиці втратила свою самостійність».
Тому, на думку Патрушева, росіянам не варто звертати увагу на «нічийні» палаци й виходити на майдани ‒ потрібно просто аплодувати.
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції