Доступність посилання

ТОП новини

Відставки «мерів» у Криму: «Це громовідводи для Аксенова»


Сергій Аксенов
Сергій Аксенов

Кримом у жовтні прокотилася серія відставок чиновників російських адміністрацій міст. Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов 26 жовтня повідомив про те, що «мер» Феодосії Сергій Бовтуненко за підсумками їхньої зустрічі звільнився за власним бажанням.

Раніше цього ж місяця за власним бажанням пішов у відставку голова російської адміністрації Судака Ігор Степіков та голова російської адміністрації Джанкоя Едуард Селіванов. А вже 27 жовтня кримські та російські ЗМІ оголосили не про звільнення, а про обшуки в російській адміністрації Керчі. За інформацією провладних медіа «Крым 24» та «Крыминформ», співробітники правоохоронних органів проводять перевірку діяльності голови адміністрації Керчі Святослава Брусакова та його оточення, нібито «за ініціативою влади республіки, до якої звернулися підприємці». На момент публікації цього матеріалу результати перевірки не були відомі.

Про те, що відбувається з кримськими «мерами», йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Сергій Бовтуненко був призначений головою російської адміністрації Феодосії 30 жовтня 2019 року. Це було його друге призначення на посаду: раніше він був «мером» міста – з лютого до 5 жовтня 2019 року. На своїй сторінці у соцмережі він так прокоментував свою останню відставку:

«Сьогодні написав заяву про звільнення. За час роботи на посаді голови міської адміністрації я намагався зробити все від мене залежне, щоб життя в окрузі змінилося на краще, завжди був чесний, вимогливий до себе й максимально об'єктивний».

Головний редактор феодосійської газети «Кафа» Ірина Прокопюк висловила Крим.Реалії думку, що відставка Бовтуненка була зрежисована.

– Тиждень тому й у соцмережах, і в Інтернеті проходила інформація, що одразу декілька мерів підуть у відставку, зокрема й голова Феодосійської адміністрації. Важко сказати, чому саме був такий прогноз. З того, що я знаю: дві великі чорні автівки приїхали до міської адміністрації, декілька осіб із них зайшли всередину, пробули там дві години й вийшли. Так рішення щодо Бовтуненка було ухвалене. Я думаю, що сам Сергій Миколайович знав про це. Сьогодні відбулися обшуки в Керчі – щось відбувається, але ми не дуже розуміємо, що саме. На мій погляд, Бовтуненко був добрим мером, хоч і не любив спілкуватися з пресою і не йшов їй назустріч. Але за останні два з половиною роки принаймні читачі нашої газети бачили у місті позитив: чистенько, квіти ростуть, прибирають. Гроші на це виділялися й раніше, але, напевно, йшли в інше місце.

Тим часом щодо обшуків у російській адміністрації Керчі Сергій Аксенов сказав, що поява російських силовиків в адміністрації Керчі – «перевірка ефективності витрачання бюджетних коштів» і наголосив, що «такі перевірки можуть бути проведені в адміністрації будь-якого муніципалітету». Редакція видання «Керчь.ФМ» зв'язалася зі Святославом Брусаковим, і, за його словами, адміністрація працює у штатному режимі. За інформацією видання, причиною обшуків могли стати якісь махінації з федеральними підрядами. Сам Брусаков отримав посаду лише 30 вересня.

Утім, голова «Кримського антикорупційного комітету» Ілля Большедворов сумнівається, що за підсумками слідчих дій у Керчі до відповідальності притягнуть когось, окрім чергових «стрілочників».

Хочеться сподіватися, що все ж таки буде проведена системна робота щодо цих осіб, а не знову просто знайдуть крайніх, які насправді ні за що не відповідають
Ілля Большедворов

– Сподіватимемося, що силові органи активніше проводитимуть роботу щодо кримських чиновників, оскільки корупція в нас зашкалює. З облаштування дворів, за федеральними цільовими програмами всі терміни провалені. Щоправда, це напевно спишуть на провали місцевих чиновників, голів адміністрацій, але їх призначає та ж людина, яка зараз вимагає відставок – Аксенов, хоча насправді регіональна влада не має права втручатися в цю ситуацію. Хочеться сподіватися, що все ж таки буде проведена системна робота щодо цих осіб, а не знову просто знайдуть крайніх, які насправді ні за що не відповідають. Людей змушують писати заяви про звільнення за власним бажанням, а потім уже проводяться розгляди.

Ілля Большедворов
Ілля Большедворов

У Судаку голова місцевої російської адміністрації Ігор Степіков подав заяву про відставку за власним бажанням 11 жовтня, а вже 20 жовтня депутат підконтрольної Росії міської ради Костянтин Підсєвалов був призначений тимчасово виконувачем обов'язків мера до проведення конкурсу, призначеного на 10 листопада.

Активіст із Судака Дмитро Демчук висловлює припущення, що Степіков вважав своє подальше перебування у владі небезпечним.

Людина стала на ноги, вирішила свої питання – то навіщо їй далі сидіти у владі?
Дмитро Демчук

– Мені здається, він спрацював на випередження. Свого часу Степіков був головою сільського поселення Сонячна долина, і завдяки маніпуляціям із сотнями гектарів землі ще за України він став небідною людиною. При ньому відбулася роздача ще сотень гектарів земель під арткластер «Таврида», і він напевно заробив собі хороші дивіденди. Загалом, людина стала на ноги, вирішила свої питання – то навіщо їй далі сидіти у владі? Степікову є що втрачати, тому він сам написав заяву про відставку. Мабуть, не захотів повторювати долю мера Володимира Сєрова, який досі бігає у федеральному розшуку. І Степіков, і Підсєвалов – це два чоботи пара, люди колишнього народного депутата України Бориса Дейча. Я думаю, що всі призначення в Судаку досі узгоджуються з ним.

Дмитро Демчук
Дмитро Демчук

Кримська історик та політолог Євгенія Горюнова, яка живе та працює на материковій частині України, бачить у масових відставках мерів загальнокримське політичне підґрунтя.

Традиційна тактика пана Аксенова, коли він абсолютно всю відповідальність перекладає на плечі місцевої влади, щоб відвести від себе негатив та звалити його на інших керівників
Євгенія Горюнова

– Нагромадилася критична маса невдоволення населення, але до псевдовиборів до Держдуми ніхто нікого не чіпав – треба ж було забезпечити «Единой России» відповідний результат. І як тільки цей етап закінчився, пішли масові чистки. Це традиційна тактика пана Аксенова, коли він абсолютно всю відповідальність перекладає на плечі місцевої влади, щоб відвести від себе негатив та звалити його на інших керівників. То в нього міністри недбайливі, то голови адміністрацій тощо. Просто цього року так вийшло, що одразу велику кількість людей відсилають у відставку. Мабуть, зіграли роль певні моменти з федеральною цільовою програмою та її освоєнням. Тобто величезний комплекс проблем, у кожному місті можна знайти певні нюанси. Так місцева влада стає громовідводом для Аксенова.

Євгенія Горюнова
Євгенія Горюнова

Реакція Крим.Реалії готова надати всім представникам російської влади Криму, на чию адресу прозвучали оцінні судження експертів, можливість подати свою позицію в цьому чи наступних матеріалах. Як правило, підконтрольні Кремлю кримські чиновники відмовляються від коментарів для журналістів Крим.Реалії.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG