Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

«Через загрозу нових атак ДніпроГЕС зараз ніхто не відновить». Наслідки обстрілу станції для України


ДніпроГЕС після атаки Росії 22 березня 2024 року. Фотоколаж
ДніпроГЕС після атаки Росії 22 березня 2024 року. Фотоколаж

Вісім ракет, які армія Росії випустила в бік ДніпроГЕСу 22 березня, призвели до зупинки станції. За даними «Укргідроенерго», одна машинна зала зруйнована, інша – вщент знищена. Після атаки Дніпровська станція не виробляє електроенергію. За словами гендиректора «Укргідроенерго» Ігоря Сироти, на відновлення її роботи підуть роки. Нафтопродукти з ДніпроГЕСу потрапили у воду – перевищення їх концентрації у два рази фіксувалося за 30 кілометрів нижче за течією річки. Рух греблею Дніпровської ГЕС обмежений, що призводить до заторів у Запоріжжі. Те, як обстріл ДніпроГЕСу вплинув на життя людей у Запоріжжі та Запорізькому районі, й коли гідроелектростанція відновить роботу – з’ясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я».

«На відновлення ДніпроГЕСу потрібні роки»

Щоб виготовити агрегат для ДніпроГЕСу, потрібно від 18 до 24 місяців
Ігор Сирота

Генеральний директор компанії «Укргідроенерго» Ігор Сирота в ефірі телеканалу «Еспресо» розповідав, що розбір завалів на ДніпроГЕСі триватиме близько тижня. Після цього, на його думку, можна буде оцінити наслідки обстрілу. За попередніми прогнозами компанії, на відновлення ДніпроГЕСу підуть роки.

«Є агрегати, які повністю з нуля потрібно виготовляти, а щоб виготовити агрегат такого плану, потрібно від 18 до 24 місяців. Плюс демонтаж, монтаж», – зазначив Сирота.

У Міністерстві енергетики України удар російських військ 22 березня назвали наймасштабнішою атакою на українську енергетику за останній час.

Ігор Сирота, генеральний директор «Укргідроенерго»
Ігор Сирота, генеральний директор «Укргідроенерго»

Депутат Запорізької міської ради Дмитро Кирильчук розповів «Новинам Приазов’я» про масштаби руйнувань на ДніпроГЕСі після того, як туди поцілило вісім російських ракет.

Найголовніше, як російські військові напакостили – вони знищили дві машинні зали ДніпроГЕСу
Дмитро Кирильчук

«Ударами ракет знищили два марші, які проходять по самій греблі. У районі однієї з машинних зал ДніпроГЕСу було пошкоджено кран-балку, яка відкриває технічні шлюзи ДніпроГЕСу. І найголовніше – те, як вони (російські військові – ред.) напакостили, нашкодили: вони внаслідок цих влучень знищили дві машинні зали ДніпроГЕСу. Їх загалом дві. Друга є найпотужнішою й найновішою – її знищили вщент. Тому вона має відбудовуватися з нуля», – сказав депутат.

«ДніпроГЕС ніхто не відновить через загрозу нових ударів»

Президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар у коментарі «Новинам Приазов’я» сказав, що ДніпроГЕС можливо відновити, але спочатку потрібно зважати на ризики повторних російських атак.

Якщо ми говоримо про те, щоб відновити ДніпроГЕС до наступного осінньо-зимового сезону, то ні, цього не буде
Михайло Гончар

«Є два історичні прецеденти ураження ДніпроГЕСу в 1941 та 1943 роках. Там обсяг руйнацій був значно більшим. Тоді була зруйнована не тільки гідроелектростанція, але й гребля. Тому, в принципі, відновити уражену ГЕС-2 можливо. Утім, якщо ми говоримо про те, щоб відновити станцію до наступного осінньо-зимового сезону, то ні, цього, звичайно, не буде. Зараз її ніхто не відновить, оскільки загроза ударів зберігається», – розмірковує експерт.

Гончар висловив думку, що після російської атаки на ДніпроГЕС українська об’єднана енергосистема «продемонструвала феноменальну стійкість».

Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ»
Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ»
Українська енергосистема демонструє феноменальну стійкість, гнучкість і запас міцності, але, звичайно, він не нескінченний
Михайло Гончар

«Якщо ви бачите з вікна ДніпроГЕС чи іншу ГЕС або ТЕЦ, то це зовсім не означає, що ви від неї отримуєте електроенергію. Електроенергія споживачам приходить з об’єднаної системи України через регіональну дистрибуційну мережу обленерго. Енергосистема влаштована так, щоб вона ефективно працювала в умовах, коли той чи інший об’єкт генерації раптом виходить з ладу. І у цьому велика перевага функціонування об’єднаних енергосистем України: через деякий час після збою енергопостачання відновлюється. З цієї точки зору, якраз українська енергосистема й демонструє феноменальну стійкість, гнучкість і запас міцності. Але, звичайно, він (запас – ред.) не нескінченний», – пояснив президент Центру глобалістики «Стратегія XXI».

Що з дорожнім рухом через Дніпро у Запоріжжі?

Рух греблею Дніпровської ГЕС обмежений. Голова військової адміністрації області Іван Федоров повідомив, що повноцінне відновлення руху є одним з найважливіших питань для Запоріжжя. Цим опікується спеціально створений штаб. За словами Федорова, тепер опрацьовують різні варіанти трафіку через мости, щоб пришвидшити проїзд через річку Дніпро.

«Проводимо консультації з патрульною поліцією для того, щоб повністю змінити алгоритм трафіку через мостові переходи, через річку Дніпро в Запоріжжі, щоб спростити та покращити інтенсивність руху. Десь запровадити односторонній реверсний рух, десь ввести обмеження, а десь збільшити пропускну спроможність», – пояснив Федоров у телемарафоні.

Іван Федоров, голова Запорізької ОВА
Іван Федоров, голова Запорізької ОВА

За інформацією депутата Кирильчука, місцева влада допрацьовує нову схему дорожнього руху в Запоріжжі.

Через те, що рух греблею частково обмежений, органічно створюються затори у Запоріжжі
Дмитро Кирильчук

«Обмежено ті ділянки, де були конкретні влучання і зруйновано автомобільне полотно. Ця дорожня смуга закрита. Рух у реверсному режимі відбувається вранці й увечері. Пропускають наразі лише легкогабаритний транспорт. Через те, що рух греблею частково обмежений, органічно створюються затори. Звичайно ж, починається перерозподіл руху альтернативним шляхом – через острів Хортиця. Але сказати, що проблема наразі є повністю вирішеною, не можна», – зазначив депутат.

Нафтопродукти у Дніпрі після атаки на ДніпроГЕС

Державна екологічна інспекція щоденно звітує, що концентрація забруднювальних речовин зменшується
Руслан Стрілець

Збитки довкіллю через російську атаку на Дніпровську гідроелектростанцію становлять понад 140 мільйонів гривень. Про це днями в ефірі телемарафону заявив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець. За його словами, після обстрілу екологи зафіксували засмічення ґрунтів та пляму нафтопродуктів орієнтовною масою пів тонни. Наразі ситуація стабілізувалася.

«Державна екологічна інспекція щоденно звітує, що концентрація забруднювальних речовин зменшується. Я впевнений, що за кілька днів, можливо, за тиждень ця ситуація вийде на нормальний рівень. Якщо казати про якість води, якщо забирати її та робити водопідготовку для населення, то зараз вона, в принципі, уже в нормі. Тобто ризиків жодних немає», – заявив міністр.

Руслан Стрілець, міністр захисту довкілля
Руслан Стрілець, міністр захисту довкілля

Міністерство захисту довкілля днями повідомило, що в районі питного водозабору села Біленьке нижче за течією за 30 кілометрів від ДніпроГЕСу фіксували перевищення концентрації нафтопродуктів у більше ніж два рази.

«Новини Приазов’я» вирішили дізнатися, як це вплинуло на життя громади й чи виникли там проблеми з питною та технічною водою. Голова Біленьківської сільської ради Світлана Зачепило розповіла, що концентрація нафтопродуктів у воді дедалі зменшується. Воду очищують та подають жителям як технічну.

Фільтр, який стояв у нас на водозаборі, весь був забитий нафтопродуктами
Світлана Зачепило

«Неможливо було (після ракетної атакиред.) подати воду. Фільтр, який стояв у нас на водозаборі, весь був забитий нафтопродуктами. Тепер у нас у громаді, завдячуючи благодійникам, встановлена система очищення води, і ми подаємо людям цю очищену воду як технічну. А питну воду нам завезла ДСНС. У нас стоять десятикубові ємності, й туди була завезена вода», – повідомила голова сільради.

Крім того, питну воду жителям Біленького постачають благодійні організації.

«Наприклад, «Земля» завозить нам воду в пляшках по шість літрів. Ми будемо роздавати їх нашому населенню. І ми підписали меморандум з «Карітас», який завезе ємності й чисту питну воду для населення», – додала голова сільради.

У ніч проти 22 березня російська армія атакувала дронами та ракетами майже всі регіони України. Перед світанком Росія вдарила по містах України крилатими ракетами, запустивши їх з району Каспійського моря. За повідомленням Повітряних сил ЗСУ, близько п'ятої ранку російські ракети досягли повітряного простору України. Ударів зазнали Харків, Запоріжжя, Хмельницький, Кривий Ріг, Дніпропетровщина, Івано-Франківщина, Вінниччина та Львівщина.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG