Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Тиск на строковиків та активна агітація. Методи Росії з вербування кримчан на війну


Мобільний пункт відбору на службу до ЗС РФ за контрактом у Сімферополі. Крим, 9 травня 2024 року
Мобільний пункт відбору на службу до ЗС РФ за контрактом у Сімферополі. Крим, 9 травня 2024 року

Російська влада анексованого Криму продовжує вдосконалювати методи набору кримчан на контрактну службу до лав російської армії, де вони беруть участь у війні проти України. Як це відбувається, читайте у матеріалі Крим.Реалії.

Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами Аксенов) заявив, що на анексованій території повністю виконується план набору на контрактну службу до російської армії. Такі рознарядки має і кожен «російський муніципалітет» півострова. Приміром, новопризначений глава російської адміністрації Євпаторії, екскерівник Громадської ради при російській адміністрації Сімферополя Олександр Юр'єв відразу почав постити в Telegram заклик вступати на службу за контрактом через місцевий військкомат.

Для вербування кримчан на війну російська влада Криму використовує всі підконтрольні їм медіаресурси. Крім звичайних оголошень про набір, використовуються тематичні відеоролики, часто з маніпулятивним контентом, де, наприклад, показують, начебто кримчани – етнічні українці йдуть воювати проти України.

Активно використовуються мобільні пункти відбору на військову службу за контрактом. Наприклад, 9 травня у Гагарінському парку Сімферополя на такому мобільному пункті демонстрували зброю та дозволяли всім охочим фотографуватися з нею.

«Підходять переважно подивитися зброю, реальних претендентів на службу небагато. В основному це або молоді хлопці близько 20 років, або чоловіки вже за 40. Є і жінки, які цікавляться, але в них поки що великої потреби немає. Усі, хто підписали контракт, проходять щонайменше двомісячне навчання і підготовку, залежно від військової спеціальності. Оплата в зоні «СВО» (так у Росії називають повномасштабну війну проти України – КР) не нижче 219 тисяч рублів», – розповів кореспонденту Крим.Реалії один із представників мобільного пункту.

На російські свята вербувальники практикують використання польових кухонь, де пригощають перехожих гречаною кашею з тушонкою, одночасно агітуючи вступати до лав ЗС РФ.

Польова кухня в Сімферополі. Крим, 9 травня 2024 року
Польова кухня в Сімферополі. Крим, 9 травня 2024 року

Іноді кримчани опиняються на війні у складі штурмових підрозділів, сформованих з ув'язнених. Наприклад, у квітні цього року про свою участь у війні проти України повідомив раніше засуджений проросійський активіст Ейваз Умеров. А 3 травня на своїй сторінці в соцмережі про це ж повідомив засуджений до 11 років ув'язнення проросійський активіст із Керчі Костянтин Єрманов.

«Армія змінилася до невпізнання. Наші життя цінують і це чудово. Потреб практично немає. Дійдемо до Львова, там я ще не ставив триколор, справ, одним словом, вистачає», – написав Єрманов.

Повідомляється, що і засуджений у Росії колишній ватажок «ДНР» (проросійське терористичне угруповання, яке контролює частину Донецької області України – КР) Ігор Стрєлков (Гіркін), який безпосередньо брав участь в окупації та анексії Криму Росією, може вирушити на фронт.

«Командир полку Стрєлков служитиме командиром взводу. Впевнений, що до цього взводу захочуть потрапити 2-3 батальйони добровольців. Стрєлков, звичайно, дивовижна людина. Він міг би спокійно сидіти свої чотири роки, перечікуючи на бурю, але йде на фронт», – повідомив російський політолог і військовий блогер Олексій Живов, який переїхав після анексії до Криму.

За непрямими даними, вже понад 17 тисяч кримчан мають статус «учасника СВО». Експерт «Асоціації Реінтеграції Криму», доктор юридичних наук Борис Бабін вважає, що «окупанти в Криму зараз проводять злочинний набір «гарматного м'яса» двома шляхами – це хронічне схиляння різних категорій населення, від підслідних до студентів, до підписання контракту і, по-друге, заходи з весняного призову, що розпочалися місяць тому.

Борис Бабін
Борис Бабін

«В останньому варіанті основною формою наповнення фронтових частин традиційно стало схиляння призовників до підписання того ж контракту, у тому числі шляхом погроз і створення нестерпних умов строкової служби. Особливістю цього призову стало підняття агресором верхньої призовної планки до 30 років, що суттєво розширило для військкоматів їхню «кормову базу». Також, оскільки агресор вперше офіційно проводить призов і на окупованому материковому півдні, молоді громадяни України з Херсонщини та Запорізької області, які перебувають у Криму, ризикують потрапити під цей каток. Найбільш реальним механізмом уникнути долі «гарматного м'яса» для молоді залишається виїзд із підконтрольної агресору території, зокрема – до третіх країн», – розповів експерт.

На думку громадських активістів, основною мотивацією кримчан, які укладають контракт з МО РФ, є дуже висока оплата та інші матеріальні стимули.

«Їхня мотивація – це виключно гроші. Їм же дають за підписання контракту такі суми, які вони у житті не тримали в руках», – поділився своєю думкою з Крим.Реалії віцепрезидент Федерації футболу Криму Олег Комуняр.

Засновник громадської організації «Вільний Крим» Олексій Єфремов, вимушений залишити Крим через політичне переслідування, розповів Крим.Реалії, що дві основні причини укладання кримчанами контрактів з МО РФ – «це жага наживи та невміння себе знайти у нормальному мирному житті – відсутність самоактуалізації».

Олексій Єфремов
Олексій Єфремов

«Коли відкриваєш вакансії у Криму і поруч із «вантажником/сторожем/водієм» із зарплатою в 20-30 тисяч рублів сусідить оголошення про набір військових із зарплатою в десять разів більше, то це привертає увагу. А тут ще дружина/дівчина/мати постійно плачуть, що грошей немає, а кредити, мікропозики потрібно виплачувати. А ще нескінченні «хотілки» суспільства споживання та держава, яка загнала тебе у злидні. Коли людина не може самореалізуватися й розібратися з внутрішніми проблемами та шкідливими звичками – у неї ілюзія, що війна все виправить, усе спише. У результаті жінки отримують гроші, як і хотіли, а татка теж отримують – у целофановому пакеті», – прокоментував ситуацію Крим.Реалії громадський діяч.

Кримські правозахисники Telegram-каналу «Трибунал. Крымский эпизод» закликають озвучувати тему мобілізації у Криму, лише базуючись на перевіреній інформації.

Список підтверджених осіб кримчан, які були вбиті в лавах російської армії на війні проти України, вже перевищив 700 осіб. Це дані проєкту Крим.Реалії, всі вони доступні в онлайн-таблиці.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG