У всіх містах Південного узбережжя Криму, серед них в Алушті та Ялті, заборонять будівництво житлових будинків, повідомила головний архітектор Криму Ірина Соловйова в ефірі «Радио «Крым». За її словами, виняток зроблять лише для санаторно-курортних об'єктів та реновації старого житла.
Соловйова зазначила, що замість ПБК розвиватимуть «території навколо Керчі, Євпаторії, Феодосії, у Ленінському районі», а також згадала «невелику територію навколо Сімферополя». Головний російський архітектор Криму додала, що в історичних зонах Ялти й Алушти в принципі не можна зводити будинки вищі за сім поверхів, це закріплено в регламенті правил забудови.
Представник російської компанії «Rich-Нерухомість» Олег Бендриков розмірковує, наскільки виправдана така заборона.
Дуже сильно зросте вартість квадратного метра в житловому фонді в цьому регіоні. Я не знаю, наскільки це взагалі виправданоОлег Бендриков
‒ У Росії таких прецедентів не було, це щось нове. Заборонити будівництво нового житла на курортному узбережжі ‒ я не знаю, до чого це може призвести. Перше, що спадає на думку: дуже сильно зросте вартість квадратного метра в житловому фонді в цьому регіоні. Я не знаю, наскільки це взагалі виправдано.
Бендриков розповів, що після 2014 року інвестори почали вкладати кошти в Крим «у розрахунку на те, щоб швидко збудувати, окупити та заробити».
‒ Але вартість квадратного метра на продаж висока, тому дуже багато непроданого житла. Я думаю, що цей крок може бути пов'язаний з тим, що є вільні приміщення в новобудовах, і якщо ще щось добудовувати, буде, як мурашник. З іншого боку, дійсно, краще не будувати. Житла дуже багато, відсоток проданого буде маленький.
Олег Бендриков вказує на те, що в російському Сочі також висока вартість житла, проте там можна знайти високооплачувану роботу.
‒ А як справи з роботою в Криму? Я знаю, що там гірше й складніше знайти роботу, ніж у Сочі... А так ‒ ціни на житло можуть підвищити, тому що все одно куплять, іншого ж нічого немає. Надалі може й життя подорожчати, але й зараз вартість життя в Криму досить висока ‒ вища, ніж очікували насправді.
Ялтинський активіст, житель Кореїза Євген Жуков не вірить в ефективність заборони на будівництво житла, виходячи з досвіду власної боротьби з незаконним будівництвом.
Насправді припинити будівництво на Південному узбережжі Криму неможливо. Там, де будівництво розпочате, воно триватимеЄвген Жуков
‒ Я думаю, що це особистий піар Соловйової. Насправді припинити будівництво на Південному узбережжі Криму неможливо, будинки тут часто зводять 20 і 30 років. Там, де будівництво розпочате, воно триватиме. Коли ми починали кампанії зі знесення житла, вони зазнавали краху, будівництво тривало ‒ будинки, оголошені до зносення, продовжували зводити. Все це на виду: стоїть у центрі парку будинок-недобудова компанії «Консоль». Я звертався до екологічної прокуратури, до прокуратури Криму, і мені прийшли відповіді, що жодних документів для будівництва цього будинку немає, що компанія «Консоль» все це зробила самовільно. Тривалий час, більше ніж десять років, стоять вісім поверхів у центрі заповідного парку, вся ця будівля обвішана плакатами, що продається житло. Ось приблизно так це виглядає. При цьому житло не затребуване, тому що ціни непомірні, вони зросли.
Євген Жуков стверджує, що в Криму в останні роки відбувається «різке зубожіння населення».
Закриваються магазини, не вистачає грошей на елементарні потреби людейЄвген Жуков
‒ Закриваються магазини, не вистачає грошей на елементарні потреби людей. Ось я пенсіонер, живу на дев'ять тисяч рублів, тому збирати гроші на нове житло... З великими труднощами я довів своє старе житло до відносного ладу, навіть аварійне. Так, напевно, і доживатиму свій вік у ньому. Звичайно, хотілося б комфортне житло з каналізацією, з газом, чого в селищі немає ні в кого.
Російський громадський активіст, голова організації «Чистий берег. Крим» Володимир Гарначук переконаний, що заборона не буде виконуватися, і що у цього заходу є корупційне підґрунтя.
Не буде ніякого припинення будівництва, вони просто в черговий раз спробують «обілетити» всіх людей, які займаються будівництвом на ПБКВолодимир Гарначук
‒ Річ у тім, що ПБК фактично є наповнювачем гаманців угруповань чиновників, які на цих споруджуваних на узбережжі об'єктах заробляють мільйони доларів. Жодних заборон, на мій погляд, не буде: вже скільки разів говорили, що введуть заборону на будівництво в літній період часу, але ніхто її не виконує. Те саме буде й зараз. Ми знову спостерігаємо картину, коли бажане видають за дійсне. Однозначно не буде ніякого припинення будівництва, вони просто в черговий раз спробують «обілетити» всіх людей, які займаються будівництвом на ПБК. Тобто, грубо кажучи, спочатку ми всіх жахаємо, а потім відкриваємо дозвільну кватирку, в яку просовують пачки стодоларових купюр. Ось що нас очікує... Так що треба ділити на десять те, що говорять, і дивитися на дії, а не на слова.
Володимир Гарначук нагадує про прецедент багатоповерхового готелю «Каліпсо» в Алушті, який звели під виглядом рятувальної станції біля самого краю води й експлуатують досі, незважаючи на перевірки контрольних інстанцій.
Усе узбережжя захопили або чиновники, або бандити, або співробітники силових органів, які збудували собі там дачіВолодимир Гарначук
‒ Закон працює тільки тоді, коли під нього потрапляє, грубо кажучи, якась «жертва», хтось не зміг заплатити й домовитися. Його показово шмагають, а всі інші об'єкти, в яких є конкретні господарі з конкретними іменами та прізвищами, серед них Аксенов та Константинов, їх ніколи не чіпатимуть. На будь-якому узбережжі в Росії, де є тепле море, де є можливість створювати курортну інфраструктуру, з якої можна отримувати вигоду, ‒ всюди така ситуація. Тобто, це не унікальна ситуація в Криму ‒ те саме в Москві на водосховищах. Усе узбережжя захопили або чиновники, або бандити, або співробітники силових органів, які збудували собі там дачі. Водночас шоста стаття Водного кодексу Російської Федерації прямо забороняє обмежувати прохід до водних ресурсів ‒ має бути мінімум десятиметрова лінія для вільного доступу. Закону не дотримуються ніде.
Президент Союзу фахівців з нерухомості України Віктор Несін пов'язує заборону на будівництво житла на ПБК з давніми намірами російського уряду перетворити цей регіон Криму на гральну зону.
Якщо там робитимуть гральну зону, відповідно, там ніколи не буде вестися житлова забудова ‒ будуть готелі й таке іншеВіктор Несін
‒ Я на ринку нерухомості з 1991 року, і про такі обмеження я ніколи не чув. У нас були обмеження, коли забороняється висотна забудова, дозволяється маловисотна. Або в якихось зонах заборонене будівництво житлових будинків, тому що це пов'язане з якимись ризиками його руйнування. Але щоб просто заборонили житлове будівництво, я взагалі такого ніколи не бачив. Мені здається, в Криму це більше політика, і за останньою інформацією, яка у нас з'являється, наприклад, у містах на кшталт Ялти хочуть розмістити ігровий бізнес. Якщо там робитимуть гральну зону, відповідно, там ніколи не буде вестися житлова забудова ‒ будуть готелі й таке інше. Знову ж таки, яка мета у тих, хто це все вигадав? Це нерозумно, я не зрозумію, що буде з кримчанами. Діти народжуються, житло все одно потрібне.
Прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв 28 жовтня підписав розпорядження про створення гральної зони «Золотий берег» на Південному узбережжя Криму. У ньому наголошується, що площа зони, розташованої в селищі Кацівелі (Велика Ялта), складе майже 147 тисяч квадратних метрів.
Крим.Реалії готові надати можливість висловитися всім згаданим у матеріалі сторонам, зокрема й представникам російської влади півострова.
(Текст підготував Владислав Ленцев)