Доступність посилання

ТОП новини

Українська мова для єдиної країни


28 лютого 2018 року Конституційний Суд України визнав неконституційним закон Ківалова-Колесніченка. І з цього моменту в Україні фактично немає чинного закону про державну мову. У жовтні 2018 року Верховна Рада України планує розглянути одразу чотири законопроекти про державну мову. Серед них ‒ законопроект №5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Авторами цього законопроекту стали 76 депутатів. Цей законопроект підтримали Міністерство культури України, Міністерство освіти та науки України, вчені ради декількох українських університетів та широке коло громадських організацій, діячів культури та експертів.

Один із координаторів руху «Простір свободи» Тарас Шамайда вважає, що Україна втратила дуже багато часу для ухвалення закону про державну мову, і що зараз в Україні є тільки окремі сфери, наприклад, радіомовлення, освіта або кінопрокат, де якось регулюються питання мови й захищається українська мова. Активіст переконаний, що відсутність такого закону не відповідає інтересам національної безпеки України.

‒ Я переконаний, що якби закон про державну мову ухвалили 1996 року, 22 роки тому, то, безумовно, у нас був би мовний культурний простір, у нас були б українські заклади освіти, ЗМІ, зокрема й у Криму, а не одна газета «Кримська світлиця». Ми знаємо, яка була ситуація на Сході країни, у Донецьку, в Маріуполі. Закон не захищав українську мову, це були завжди зусилля ентузіастів. І фактично йшла русифікація в уже незалежній державі. Відсутність такого закону не відповідає Конституції, не відповідає інтересам національної безпеки та державної єдності.

Однак у законопроекту про державну мову є чимало противників. Наприклад, народний депутат України Борислав Береза на своїй сторінці в Facebook розкритикував запропоновані законопроекти: «Чим ближча виборча компанія, тим яскравіший популізм. Як доказ, знову актуалізувалося питання мови! Цього тижня Верховна Рада має розглянути чотири законопроекти «Про мову».

У коментарі для Радіо Крим.Реалії Береза пояснив, чим його не влаштовують запропоновані законопроекти.

Коли експерти стверджують, що є порушення Конституції в самому законі, то як можна за таке голосувати?
Борислав Береза

‒ Іноді, щоб зрозуміти, для чого пишеться закон, потрібно почитати, що рекомендує Головне науково-експертне управління, яке аналізує законопроект і робить свої висновки. Коли вони стверджують, що є порушення Конституції в самому законі, то як можна за таке голосувати?

Депутат також додав, що він не побачив ні в одному з чотирьох запропонованих законопроектів пропозицій про організацію курсів української мови для всіх верств населення.

Член політради ВО «Свобода» Ірина Фаріон також висловилася негативно щодо законопроекту 5670-д.

‒ Цей закон точно повторює закон Ківалова-Колісніченка. Що «державна мова не може бути перешкодою для розвитку мов національних меншин». Далі цей закон можна не читати.

На думку політика, якщо цей законопроект стане законом, то він законсервує «радянський стан» української мови.

Тарас Шамайда відзначає, що законопроект 5670-д, у першу чергу, покликаний урегулювати статус державної мови в Україні.

Зараз друковані засоби масової інформації в основному виходять російською мовою
Тарас Шамайда

‒ Законопроект не покликаний придушити якісь мови, він покликаний надійно, «залізобетонно» захистити українську мову. Наприклад, якщо я приходжу до поліклініки, магазину або їду в транспорті, мені зобов'язані надавати послуги ‒ усні, письмові ‒ державною мовою. І це гарантується законом. Сайти органів влади або сайти інтернет-торгівлі. Основна версія їх має бути державною мовою, при цьому закон дозволяє додаткові версії іншими мовами. Зараз друковані засоби масової інформації в основному виходять російською мовою. Що написане в нашому законі? Що всі засоби інформації неодмінно виходять українською мовою, при цьому, за бажанням засновників, можуть мати ідентичну другу, третю, п'яту, десяту версію. Якщо я заходжу в кафе, то меню має бути українською мовою. Але якщо власник кафе хоче, щоб меню було ще китайською, англійською, російською мовами, то закон це дозволяє.

Активіст також зазначив, якщо законопроект стане законом, то люди в Україні нарешті опиняться в україномовному просторі й на всій її території отримуватимуть обслуговування державною мовою.

XS
SM
MD
LG